Ako často by som mal čistiť karb pre snežný skúter?

Práve ste si kúpili snežný skúter začiatkom tohto roka, takže sa stále snažíte vypracovať plán údržby. Viete, že potrebujete čistiť najmä karburátor na snežnom skútri, len si nie ste istí, ako často. Mali by ste sa zamerať na mesačné upratovanie, každých šesť mesiacov alebo aj dlhšie?

Karburátor na snežnom skútri by ste mali vyčistiť aspoň každý rok, zvyčajne na začiatku sezóny snežných skútrov. Ak sacharid starne alebo vám robí problémy, môžete ho vyčistiť dvakrát do roka, pretože to môže pomôcť.

V tomto článku vám povieme všetko, čo potrebujete vedieť o údržbe karburátora na snežnom skútri, kde nájdete karburátor na svojom vozidle, ako ho vyčistiť a dokonca aj niekoľko užitočných tipov na údržbu, ktoré treba dodržiavať. Nenecháte si to ujsť, tak pokračujte v čítaní!

Čo je karb pre snežné skútre a kde ho nájdete?

Najprv začnime malou definíciou. Karburátor na snežnom skútri je skratka pre karburátor. Mnoho vozidiel má okrem vášho snežného skútra aj karburátory, ako sú autá, nákladné autá a motocykle.

V karburátore sa vytvára atmosférický tlak, ktorý vyvíja tlak 15 libier na štvorcový palec (PSI) alebo viac. Keď sa zmení atmosférický tlak karburátora a motora, môže prúdiť vzduch a palivo.

Napríklad prepnutím vysokého tlaku na nižší prostredníctvom atmosférického tlaku by sa v kľukovej skrini dvojtaktného motora nachádzal tento nízky tlak, ktorý tiež znižuje tlak karburátora. Mimo motora je tlak oveľa vyšší ako vo vnútri, čo posiela vzduch do motora na vyrovnanie tlaku. Tento vzduch prechádza cez karburátor vášho snežného skútra a kombinuje sa s palivom.

Ak má váš snežný skúter karbón Mikuni, ktorý je bežný, potom to funguje takto. Car obsahuje štyri ladiace okruhy. Komora sýtiča umožňuje, aby zmes vzduchu a paliva bola bohatšia, takže aj keď chladné počasie spôsobí, že sa palivo trochu vyparí, veľa nestratíte.

Tryska ihly, kužeľ ihly a posuvný výrez vám pomáhajú pri zrýchlení, najmä keď nastavíte trysku ihly na ¾ plynu v strednom rozsahu. Ak je plyn o ½ hore, potom väčšinu práce vykoná váš hlavný prúdový okruh.

Chladnejší vzduch má vyššiu hustotu ako teplý vzduch, takže v závislosti od teploty možno budete musieť obohacovať palivo častejšie. Ak sa teplota zníži napríklad o 40 stupňov Fahrenheita, potom by sa váš hlavný prúd pri veľkosti 400 musel zvýšiť na veľkosť 420. Ak sa vaša nadmorská výška zvýši o 2 000 stôp, museli by ste tiež zvýšiť čísla veľkosti hlavného prúdového lietadla o 10. Čím vyššia nadmorská výška, tým redší vzduch, takže pamätajte aj na to.

Nie všetky karburátory snežných skútrov budú fungovať úplne rovnako, pretože fungovanie karburátora ovplyvňuje typ motora. Vyššie uvedený je však základný prehľad, ktorý vám pomôže pochopiť túto hlavnú súčasť vášho snežného skútra o niečo lepšie.

Keď už hovoríme o pochopení vášho uhľohydrátu, kde ho nájdete na snežnom skútri? Keďže funguje v spojení s vaším motorom, skúste skontrolovať kapotu snežného skútra, aby ste našli karburátor.

Aj keď sa to bude určite líšiť podľa modelu, väčšina karburátorov sú malé, valcové kovové predmety s tromi alebo štyrmi trubicovými otvormi alebo ladiacimi obvodmi v hornej časti a po stranách, vrátane jednej komory sýtiča. Z karbónu budú vyčnievať aj trubičky, ktoré sú niekedy čierne a inokedy ružový priesvitný plast.

  Zákonný vek na jazdu na vodnom skútri v Utahu

Ako čistíte karb pre snežné skútre?

Už skôr viete, že by ste mali vyčistiť karbón svojho snežného skútra približne raz ročne, možno dvakrát do roka, ale nemáte potuchy, ako to urobiť. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete použiť pre väčšinu modelov snežných skútrov.

Tieto kroky by mali platiť bez ohľadu na to, či máte starší uhľohydrát s okrúhlym posuvom, bez stojanu alebo novší uhľohydrát s dvojitým valcom s plochým stojanom, pretože technológia sa pri jednotlivých typoch uhľovodíkov príliš nezmenila.

Krok 1: Predtým, ako budete môcť vyčistiť karburátor, musíte ho vybrať zo snežného skútra. Toto je jeden z najťažších krokov celého procesu, ale oplatí sa to urobiť. Čistenie karbónu v snežnom skútri spôsobí, že vynecháte určité oblasti.

Ak chcete vybrať sacharid, začnite odstránením vzduchovej komory. To vám umožní lepší prístup k sacharidom. Svorky na oboch stranách karburátora musia byť uvoľnené a potom môžete uvoľniť karburátor a všetky sacie nástavce.

Ak máte vo svojom snežnom skútri viac ako jeden sacharid, oddeľte medzi nimi palivové potrubie.

Krok 2: Môžete vidieť niekoľko ďalších káblov okolo vášho karburátora. Sú to sýtič a plyn. Ani tieto nemôžete nechať zapnuté. Ak máte po ruke ihlové kliešte, nasmerujte ich na e-klip kábla, aby ste ho uvoľnili. Potom môžete kábel úplne rozvinúť.

Kábel bude v tomto bode stále pripojený k držiaku. Ak je to možné, pri demontáži káblov nechajte hornú poistnú maticu na mieste, pokiaľ nebudete môcť káble neskôr jednoducho znova nastaviť.

Krok 3: Ďalej chcete odpojiť plaváky karburátora. Ak máte karburátor Mikuni, potom hľadajte rohovú skrutku, ktorá vám umožní dostať sa k stredovej matici misy a zároveň zachovať telo plaváka neporušené, ak zmeníte hlavnú trysku.

Ak potrebujete úplne vybrať misku s plavákom, pretože ste ju už nejaký čas nečistili, začnite odstránením stredovej matice, vďaka čomu by ste mali misku ľahko vybrať.

Krok 4: Teraz môžete vidieť všetky vnútorné komponenty karbónu, ako sú trysky. Je lepšie ich zložiť, než ich čistiť tam, kde sú. Pilotný prúd ovláda okruh voľnobehu vášho snežného skútra. Keď je nádoba na karbónový plavák preč, mali by ste byť schopní ľahko nájsť pilotný prúd.

Skontrolujte hlavnú časť vášho karburátora, kde by ste mali vidieť trubicu. Pod trubicou je váš hlavný pilot. Na vytiahnutie trysky vám postačí skrutkovač, ale nepokračujte v skrutkovaní alebo odskrutkovaní. Vyzlečený tryskáč už takmer nikdy nevyjde.

Krok 5: Potom, čo máte postarané o pilotný prúd, prejdite na hlavný prúd. Pozrite sa do stredu svojho sacharidu a mali by ste vidieť túto trysku. Na demontáž budete potrebovať skrutkovač alebo šesťmilimetrovú objímku namiesto skrutkovača, s výnimkou niektorých snežných skútrov Polaris, kde stačí skrutkovač. Ak pod tryskou uvidíte podložku, nechajte si ju na neskôr, pretože ju budete znova potrebovať.

  Zákony o vodnom skútri v New Yorku: Jednoduchý cheat so všetkým, čo potrebujete vedieť

Krok 6: Zostava sedadla plavákovej misy a ihla musia teraz vyjsť. Ak je váš stojanový karburátor, hľadajte plastovú zostavu. Väčšina z nich je držaná pohromade skrutkami Phillips. Váš spoľahlivý skrutkovač môže tieto skrutky uvoľniť.

Krok 7: Nie, ešte ste neskončili. Ste s odpojením všetkých vnútorných častí karburátora, ale nie vonkajších. Začnite palivovou skrutkou, ktorá má bielu rukoväť. Pri používaní skrutkovača sa uistite, že ho neodskrutkujete bez počítania otáčok. V opačnom prípade nebudete vedieť, koľkokrát zaskrutkovať palivovú skrutku späť. To spôsobí, že neskoršie opätovné pripojenie všetkého bude veľkou bolesťou hlavy.

Krok 8: Pod hornou krycou doskou je ihla trysky. Na uvoľnenie vrchnej krycej dosky môžete použiť skrutkovač alebo iný nástroj. Potom prepnite na imbusový kľúč na tryskovú ihlu, pretože musíte chytiť háčik a uvoľniť ho. Otočením háčika by mala ihla bez problémov vyjsť von.

Dbajte na to, aby ste nepomýlili ani tlmiacu podložku, ktorá je pod elektronickou sponou ihly.

Krok 9: Dobre, takže ste otvorili všetky svoje carb porty a vybrali trysky. Ste pripravení začať s čistením! Pri tejto práci odporúčame spoľahnúť sa na vysokotlakový vzduch, pretože dosiahnete lepšie výsledky. Uistite sa, že trysky čistíte predovšetkým vzduchom.

Chcete si kúpiť nejaký čistič karburátora na namáčanie karburátorových portov, potom použite tlak vzduchu na čistenie častí, ktoré ste vynechali. Gumout je populárny čistič uhľovodíkov, ktorý dokáže znížiť vysoké emisie výfukových plynov, zablokovanie, tvrdý voľnobeh a drsné štarty. Odstraňuje špinu, lak a gumu nielen zo sacharidov, ale aj zo sýtičov.

Ak zistíte, že niektoré z vašich trysiek je v zlom stave, môžete zaplatiť približne 7 dolárov za každé za nové. Ak skorodovali a namočenie v Gumout alebo inom čističi sacharidov nefunguje, potom je čas na novú trysku. Ak je potrebné ísť o zostavy sedadiel alebo ihlu, každá ich stojí asi 25 dolárov na výmenu, takže sú o niečo drahšie.

Krok 10: Všetko je čisté, tak to poďme znova dokopy. V hlavnom telese vymeňte svoje štartovacie trysky, hlavnú trysku a pilotnú trysku. Uistite sa, že sú namontované pevne, ale nie tak pevne, aby ste odstránili trysky.

Krok 11: Na čelné miesto pridajte skrutku a tesnenie hlavného telesa a znova pripevnite všetky štyri skrutky.

Krok 12: Pridajte ihlu späť tam, kam patrí, a potom znova pripojte jej e-klip, pričom sa uistite, že pri tom nezabudnete na podložku ihly.

Krok 13: Vložte späť sacharidy a misky a potom hornú kryciu dosku.

Krok 14: Znova pripojte vzduchovú komoru, palivové vedenie a lanko plynu a sýtiča.

Tu je šikovný YouTube video ukáže vám, ako sa to robí na snežnom skútri Ski-Doo. Ak ste vizuálny typ, toto video môže byť užitočné.

Tipy na údržbu karburátorov na snežnom skútri

Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri starostlivosti o karburátor vášho snežného skútra teraz aj v nasledujúcich rokoch.

  • Napíšte kontrolný zoznam údržby. Váš sacharid môže byť dôležitou súčasťou vášho snežného skútra, ale v tomto ohľade je to jeden z mnohých. Aby ste nezabudli na čistenie alebo údržbu častí snežného skútra, je ideálny zoznam.
  • Vyladenie sacharidov na snežnom skútri môžete robiť častejšie, ako čistiť celý systém sacharidov. Toto nie je zlý zvyk, ale vyžaduje si to rozsiahle znalosti o svojom karburátore.
  • Ako sme už povedali, vždy odstráňte všetky časti karbohydrátu, namiesto toho, aby ste na niektoré exponované časti len nastriekali čistiaci prostriedok na uhľohydráty a nazvali to deň. Teraz, keď vidíte, aký je proces odstraňovania sacharidového systému, viete, že neexistuje spôsob, ako vyčistiť každý komponent týmto spôsobom.
  • Investujte do kvalitného čističa sacharidov. Gumout je jedným z nich, ale nemusíte ho používať. Môžete sa spýtať svojich kolegov na snežných skútroch, čo používajú, alebo ísť vlastnou cestou, ale nie lacno tu.
  • Neignorujte časti vášho sacharidov, ktoré sú v zlom stave. Výmena niektorých dielov je trochu drahá, ale skorodovaná tryska alebo zlá ihla môžu ovplyvniť výkon snežného skútra. Nestojí to za to.
  13 perfektných miest na sánkovanie v blízkosti veľkého medveďa

Mali by ste prejsť na elektronický systém vstrekovania paliva?

Ak to všetko znie ako veľa práce, vždy môžete pre svoj snežný skúter použiť elektronický systém vstrekovania paliva alebo EFI. EFI určuje množstvo paliva, ktoré valce dostávajú, oveľa presnejšie ako karbohydrátový systém. Vďaka tomu bude váš objem paliva konzistentnejší.

Rastie na popularite v 20th storočia, keď motoristi začali jazdiť na dlhšie vzdialenosti a potom si udržali popularitu do 21sv storočia sa EFI stalo štandardom vo väčšine automobilov vyrobených po roku 1980. Sú tiež základom mnohých novších modelov snežných skútrov.

EFI funguje takto: palivové čerpadlo umožňuje palivu prechádzať cez palivovú nádrž do čerpadla. Čerpadlo potom posiela palivo cez palivové potrubie, kým nedosiahne váš motor. Regulátor tlaku paliva tam umožňuje, aby sa k vstrekovačom dostalo len nevyhnutné množstvo paliva, a to prostredníctvom snímača hmotnostného prietoku vzduchu.

Senzor sleduje objem vzduchu v motore a potom používa pomer vzduchu a paliva na určenie hladiny paliva. Snímač hmotnostného prietoku vzduchu posiela tieto informácie do elektronickej riadiacej jednotky. Vaše palivové vstrekovače potom vpustia plyn dovnútra.

Je EFI lepšia voľba ako sacharid? Absolútne. Je to oveľa novšie a technologickejšie. Nemusíte sa obávať, že by nadmorská výška, vlhkosť alebo teplota vzduchu prerušili výkon vášho snežného skútra, ako to robíte s karburátorom. Tiež môžete preskočiť vyššie uvedené časovo náročné a niekedy chaotické čistenie.

Sacharidy sú lacnejšie ako EFI, takže budete musieť mať značný rozpočet. Napriek tomu, ak ste unavení z čistenia vášho snežného skútra rok čo rok, možno je čas pozrieť sa na niečo iné, ako je EFI.

Záverečné myšlienky

Karburátor snežného skútra kombinuje palivo a vzduch v správnom pomere pre váš motor. Mali by ste sa usilovať o každoročné čistenie uhľohydrátov a uistite sa, že ste pri tom vybrali všetky komponenty.

Keďže čistenie karbónu môže byť zdĺhavý proces, niektorí snežné skútre dnes uprednostňujú elektronické systémy vstrekovania paliva alebo EFI. Bez ohľadu na to, ktorý používate, teraz viete, ako udržiavať snežný skúter, aby bol v lepšom prevádzkovom stave!