Aké vybavenie potrebujem na surfovanie?

Surfový rybolov, ktorý sa nazýva preto, že stojíte v príboji, aby ste lovili (alebo veľmi blízko neho), si vyžaduje inú sadu výstroja, než akú používate na tradičnejší rybolov z lode. Mať tento výstroj je neoddeliteľnou súčasťou rybárskeho úspechu, tak čo by ste si mali urobiť zásobu?

Tu je výbava, ktorú potrebujete na surfovanie:

 • Waders
 • Rybárska maska
 • Slnečné okuliare
 • Topánky do vody
 • Umelé návnady
 • Háčiky
 • Sinkers
 • Rybársky vlasec
 • Rybársky prút na surfovanie

V tejto príručke k požadovanému výstroju na surfovanie si prejdeme všetko jeden po druhom a prediskutujeme, čo je každý kus výstroja alebo vybavenia a prečo je tak neoddeliteľnou súčasťou vášho rybárskeho nastavenia. V celom texte budeme dokonca poskytovať odkazy na nákupy, takže určite pokračujte v čítaní!

Chystáte sa na surfovanie? 9 kusov výbavy a vybavenia, ktoré musíte mať

Waders

Aby sme zopakovali to, čo sme uviedli v úvode, ako surfista budete hádzať vlasec do mora z hľadiska pobrežia. Môžete sa odvážiť niekoľko centimetrov do vody a niekedy dokonca až po pás.

Každý surfista, ktorý stojí za svoju soľ, bude nosiť brodivý pár.

Wadery sú vyrobené z materiálov ako guma, neoprén, nylon alebo polyester. Prichádzajú v rôznych štýloch, aby poskytli vodotesné pokrytie oblastí vášho tela.

Napríklad brodiace nohavice idú cez džínsy alebo šortky a ponúkajú ochranu v páse pred vodou.

Bedrové broďáky sú ako obrie čižmy. Tieto broďáky siahajú po stehná, no nechávajú váš zadok a slabiny vystavené vode. Ak potrebujete ísť hlbšie do oceánu, než sú vaše kolená alebo stehná, budete potrebovať skôr brodiace nohavice než bedrové broďáky.

Hrudníky sa nosia ako montérky. Tieto obopínajúce broďáky vás chránia až po hruď, takže môžete ísť hlbšie do vody, aby ste dosiahli ten hod. Môžete si vybrať z dvoch štýlov chráničov hrudníka, buď stockingfoot alebo bootfoot.

Brodiace nohavice do topánok obsahujú vstavané topánky pre dokonalú vodotesnosť, zatiaľ čo broďáky do topánok nie. Museli by ste si kúpiť vlastnú nepremokavú obuv (viac o tom trochu neskôr).

Rybárska maska

Už ste sa niekedy spálili na tvári? Nezáleží na tom, či ide o mierne spálenie od slnka, bude to veľmi bolieť!

Pokožka vašej tváre je tenšia a citlivejšia, takže by vás mohli čakať dni nepohodlia, pretože ste sa pri surfovaní zabudli natrieť opaľovacím krémom (alebo ho znova natrieť).

Aj keď používate opaľovací krém správne, stále môžete byť vystavení vyššiemu riziku spálenia tváre a iných predných častí tela, keď ste vo vode.

Dôvod? Slnko sa odráža od vĺn oceánu a odráža sa na vás. Navyše s nedostatkom tieňa na väčšine pláží sa vám neuľaví.

Preto odporúčame nosiť rybársku masku.

Čo je rybárska maska? Tieto masky idú na hlavu ako klobúk. Zahalené oblasti zakrývajú vašu tvár a uši, aby sa nespálili. Rybárska maska ​​​​chráni vaše oči, ktoré sú jedinou časťou vašej tváre, ktorá je pri nosení rybárskej masky odhalená.

Možno si myslíte, že keď si zakryjete tvár, budete sa cítiť dusno, ale nie je to tak. Rybárska maska ​​je ľahká a priedušná.

Toto sa nám páči Outrip rybárska maska, čo je unisex riešenie na ochranu proti spáleniu od slnka. Maska má zapínateľné oblasti, ktoré môžete nechať otvorené pre väčšiu priedušnosť.

Čítať  Kde pripevniť Bobber na rybársky vlasec

Chráni vašu pokožku rýchlosťou UPF 50, UV lúče nemôžu ľahko preniknúť. Nylonová tkanina a polyesterová sieťovina umožňujú rybárskej maske rýchlo vyschnúť, keď nevyhnutne navlhne.

Slnečné okuliare

Rybárska maska ​​Outrip je jedným zo štýlov týchto masiek. Iné sa nosia ako priliehavé lyžiarske masky, ktoré zakrývajú väčšiu časť tváre a sú vyrobené z oveľa ľahšieho materiálu. Bez režijného účtu sa môžete obávať, že citlivá pokožka okolo očí vás bude páliť na slnku.

Pri surfovom rybolove sa odporúča pár odtieňov. Budete vyzerať cool a budete vedieť, že celá vaša tvár a krk zostanú bez spálenia, keď skombinujete slnečné okuliare s rybárskou maskou.

Ak nakupujete odtiene, s Oakley nemôžete urobiť chybu. Značka Obdĺžnikové slnečné okuliare Split Shot pre mužov sú kompatibilné s klobúkmi, ako je rybárska maska.

Technológia O Matter bráni oslneniu a slnečnému žiareniu, aby sa dostali do vašich očí, pričom súčasne zvyšuje váš periférny výhľad.

Systém Integrated Retainer System je prvý svojho druhu pre Oakley. Tento systém je navrhnutý tak, aby vaše okuliare držali pevne na hlave. K tomu pomáha aj odnímateľné vodítko.

Topánky do vody

Možno si myslíte, že na surfovanie na rybačke nepotrebujete žiadne špeciálne topánky. Nestačia vám vaše obľúbené plážové sandále?

Na prechádzky po pláži alebo promenáde určite, ale na surfovanie nie až tak.

Práve sme o tom diskutovali v inom nedávnom príspevku, ale stojí za to to znova uviesť. Oceán je plný všemožných tvorov, ktoré ho nazývajú domovom, z ktorých mnohé sú pre nás ľudí nebezpečné.

Niektoré z týchto tvorov môžu byť vyplavené bližšie k pobrežiu, ako napríklad medúza. Naozaj chcete, aby sa vám medúza omotala okolo nôh a štípala vašu holú kožu? Samozrejme, že nie!

A čo stvrdnuté panciere krabov alebo homárov? Chcete tie kefovanie od vás? Alebo možno mušle?

To sú len prírodné riziká oceánu. Ani sme sa nedotkli všetkého toho odpadu, ktorý môže skončiť v našich moriach.

Ako môžete vidieť, nechať nohy odhalené pri surfovaní nie je najlepší nápad. Mali by ste si kúpiť pár topánok do vody, ak vaše broďáky ešte nemajú zabudované topánky.

The Pánske topánky Orvis PRO Approach sú obľúbené medzi rybármi. Hoci sú drahé, topánky Approach sú presne to, čo potrebujete na surfovanie.

Táto vodeodolná obuv má protišmykovú podrážku z vulkanizovanej gumy Phylon. Podošva tiež nezanecháva stopy a je navrhnutá pre optimálnu ochranu a stabilitu chodidla.

Vrchnú časť chodidla obopína manžeta, ktorá bráni zasypaniu topánok úlomkami a pieskom, keď strávite hodiny v príboji. Používatelia odporúčajú nosiť ponožky s topánkami, ale očakávajú, že ponožky navlhnú!

Umelé návnady

Ak ste si prečítali naše ďalšie príspevky o surfovom rybolove, potom si spomeniete, ako medzi umelými návnadami a živou návnadou uprednostňujeme to druhé. Uvedomujeme si však, že v niektorých prípadoch nemusí byť živá návnada vždy dostupná.

Napríklad, možno ste boli príliš horliví so svojou živou návnadou a použili ste ju počas prvej hodiny alebo dvoch po rybolove.

Čítať  Pozemný hokej vs. lakros: Rozdiely, na ktorých záleží

Aj keď je mŕtva návnada ďalšou najlepšou vecou, ​​možno budete chcieť siahnuť po umelej návnade, aby ste počas svojho surfovania mohli chytiť viac lososov alebo pstruhov.

Tu sú typy umelých nástrah, ktoré odporúčame.

 • Jerkbait treska: Minnow sú stále príťažlivým jedlom pre mnohé oceánske ryby, takže umelé návnady, ktoré sú tvarované, dimenzované a sfarbené ako mieňe, sú životaschopnou možnosťou. Odporúčame najmä jerkbait. Ako naznačuje názov, jerkbait bude v oceáne prirodzene trhať alebo trhať, aby prilákal ryby.
 • Poppers: Navrhnuté s dutým alebo konkávnym nosom, poppery sa zdržiavajú bližšie k hladine vody a vyzerajú ako malá ryba, ktorá je veľmi zranená alebo dokonca umiera. Kovový popper je nutnosťou, ak chcete, aby vaša umelá návnada vynikla proti neustále sa šíriacemu morskému prúdu.
 • Návnady na lyžičky: Keď už hovoríme o kovových nástrahách, skvelou voľbou je lyžičková nástraha. Tieto konkávne, občas podlhovasté návnady majú tvar lyžice. Ich kovové telá sa výborne pohybujú vo vode a vyžarujú svetlo z kovového povrchu.
 • Zátky pre hornú vodu: Walker alebo vrchná zátka je ďalšou vhodnou voľbou umelej nástrahy pre surfový rybolov. Tieto zátky plávajú pozdĺž hornej časti oceánu a môžu spôsobiť, že ryby v blízkosti príboja zaútočia.
 • Mäkká návnada: V neposlednom rade by sme navrhli mäkkú návnadu, ako je gumený shad alebo červy, aby ste sa pokúsili upútať pozornosť oceánskych rýb. Tieto mäkké nástrahy sa cítia ako skutočné a majú dobrý stupeň prirodzeného pohybu.

Háčiky

Žiadna súprava na surfovanie nie je kompletná bez správnych háčikov.

Veľkosti háčikov sú trochu zvláštne, najmä ak nie ste oboznámení s použitým systémom. Najmenšie háčiky sú #10, za ktorými nasledujú #8, #6, #4, #2 a #1. Tieto háčiky používajú to, čo sa nazýva systém merania veľkosti háčikov.

Potom sa dostanete do stredne veľkej rodiny háčikov, ktoré opustia vyššie uvedený kategorizačný systém a namiesto toho použijú aught merací systém. Háčik 1/0 je najmenší z tejto rodiny, nasleduje háčik 2/0, 3/0, 4/0, 5/0 a háčik 6/0 ako najväčší.

Aby ste mali zmysel pre rybárske háčiky, vedzte, že keď vidíte číslo háčika, vyššie čísla znamenajú menší háčik, zatiaľ čo menšie čísla označujú väčší háčik. Pre háčiky, ktoré sa riadia meracím systémom, nižšie čísla sú menšie háčiky a väčšie čísla predstavujú väčšie háčiky.

Ako viete, akú veľkosť háčikov potrebujete? No, lovíte na surfe, takže môžete očakávať, že chytíte väčšie druhy rýb, ako je priemer. Väčšinou budete používať háčiky v meracom systéme.

Háčik si môžete vybrať podľa druhu rýb, ktoré chcete chytiť, ale pre každý prípad odporúčame mať k dispozícii celý rad háčikov.

Tu je typ háčika, ktorý by ste mali použiť podľa druhu oceánskych rýb:

 • Žraloky – kruhový háčik 5/0
 • Tarpon – kruhový háčik 5/0
 • Parmica – kruhový háčik 4/0 až 5/0
 • Makrela – kruhový háčik 1/0 až 2/0 pre makrelu cero a španielsku a kruhový háčik 5/0 pre makrelu kráľovskú
 • Bluefish – 3/0 J-háčik alebo kruhový háčik

Sinkers

Potápače alebo závažia sú ďalšou požiadavkou na surfovanie, najmä ak chcete, aby vaša rybárska súprava siahala hlbšie do hĺbky vody.

Čítať  Sú ohrievače stanu bezpečné pri kempovaní?

Poďme sa pozrieť na typy závaží, ktoré môžete použiť.

 • Pyramída: Zo všetkých typov závaží, ktoré sú bežné pre surfovú rybársku súpravu, sú pyramídové závažia na vrchole zoznamu. Nie je taký zručný v zvládaní silnejších prúdov alebo ťažkých rýb, pyramídový ponor je lepší pri odlive. Keď závažie dopadne na morské dno, jeho špicaté okraje sa zakliesnia do piesku, ale keď je príliv dostatočne silný, môže vypadnúť.
 • Sputnik: Sputnik je platina v tvare slzy. Z platiny vyčnievajú drôty (odtiaľ názov Sputnik), ktoré sa pri ponorení závažia zasekávajú do piesku.
 • Hatteras: Potápač Hatteras má tvar ako Thorovo kladivo, ale so zahrotenými stranami. V porovnaní s pyramídovým závažím sa dokáže zakliesniť do piesku efektívnejšie.
 • Klin: Wedge, známy ako žabí jazyk, je vašou najlepšou voľbou pri surfovaní v silných prúdoch. Klinový platák sa vie zahrabať hlboko do piesku a zostať tam, kde je. Získanie môže byť náročné.
 • Minca: V neposlednom rade je určite mincovník, čo je ploché, zaoblené závažie. Ak túžite po úlovku najmä kingfishov, závažie na mince je vynikajúcou voľbou. Keďže neváži toľko, mincovníky môžu po potopení cestovať po morskom dne.

Rybársky vlasec

Surfový rybolov si vyžaduje silnú rybársku šnúru a veľa. Napísali sme skvelý príspevok s našimi obľúbenými odporúčaniami rybárskych vlascov na surfovanie, ktoré sa vám budú hodiť, keď budete zvažovať možnosti vlasca.

Aj keď si nekúpite jednu z rybárskych šnúr na tomto zozname, pri surfovaní by ste sa mali vždy držať monofilnej alebo pletenej šnúry. Šnúra musí byť dimenzovaná na manipuláciu aspoň 30 libier, ale dvojnásobok je lepší na lov väčších rýb.

Rybársky prút na surfovanie

V neposlednom rade potrebujete udicu na surfovanie. Vo väčšine prípadov váš súčasný prút nie je určený na oceánsky rybolov. Koniec koncov, rybársky prút na surfovanie by mal mať aspoň osem stôp, najmä ak lovíte veľmi blízko pri surfovaní na menšie druhy rýb.

Väčšina surferov si kúpi prút s dĺžkou 10 až 12 palcov. To druhé sa odporúča, ak veľa odlievate na dlhé vzdialenosti. Ak väčšina vašich nahodení nie je príliš ďaleko, postačí vám 10-palcový rybársky prút.

Odporúčame Surfcastingový prút Penn Prevail & Prevail II. Tento hliníkový prívlačový prút obsahuje funkcie navrhnuté tak, aby predĺžili vašu rybársku životnosť. Diamantová zmršťovacia trubica X-wrap a úchytky Winn sú mimoriadne pohodlné.

Dura-Glides, ktoré sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, sa dodávajú v jednom kuse pre väčšiu odolnosť. Grafitová kompozitná banka a sedlo navijaka udržujú tento prút ľahký, takže ho budete chcieť používať celý deň.

Záverečné myšlienky

Ak sa plánujete pustiť do koníčka, ktorým je surfový rybolov, budete potrebovať úplne novú súpravu vybavenia. Nevyhnutnosťou je vrhací prút na dlhé vzdialenosti, ako aj dobrý pár broďákov, vodné topánky (ak vaše broďáky nemajú pripevnené topánky), rybárska maska, sortiment háčikov, vysokovýkonný rybársky vlasec a nejaké dobré závažia. .

Nezabudnite na umelé nástrahy a slnečné okuliare na ochranu vašich očí! Všetci budete pripravení na fantastický deň surfovania.