Aké vybavenie je potrebné na streľbu z luku?

Okrem toho, že strieľajú lepšie ako tradičné luky, zložené luky sú v podstate vyrobené tak, aby boli vybavené príslušenstvom. Väčšina z nich je tak prispôsobiteľná, že dokonca aj dva rovnaké luky môžu vyzerať úplne inak v dvoch odlišných rukách lukostrelca.

Medzi najzákladnejšie vybavenie potrebné na streľbu zloženým lukom patrí luk, puzdro, vystreľované šípy, tulec a niečo na streľbu. Existuje však mnoho ďalších doplnkov, ktoré môžu lukostrelci použiť na prispôsobenie svojho zloženého luku.

Pamätajte si, že rozdiel medzi potrebou a túžbou je vo vašej mysli jasný, keď prechádzame všetkým vybavením, ktoré si môžete kúpiť spolu s lukom.

Potreby zloženého luku

Ak sa chcete venovať kombinovanej streľbe, okrem samotného luku a samozrejme šípov, ktoré potrebujete na začatie svojho nového koníčka, v skutočnosti nie je toľko vybavenia.

Luk je samozrejme najdôležitejším prvkom a trh s lukom je v súčasnosti pomerne rozsiahly.

Toto je požehnanie aj prekliatie. Široká škála umožňuje, aby sa jednotlivé luky viac špecializovali, no zároveň vám to necháva veľa bádania.

Ak práve začínate, môže menej záležať na tom, aký luk dostanete, a možno si budete chcieť kúpiť jeden z druhej ruky, aby ste zbytočne nevyhadzovali peniaze, ak sa vám nakoniec nebude páčiť.

Ak to však myslíte so zdokonaľovaním sa v kombinovanej streľbe vážne a chcete si kúpiť kvalitný luk, máme pre vás článok, ktorý vám môže pomôcť pri hľadaní: 9 najlepších značiek zložených lukov na trhu

Keď ste si vybrali svoj luk, mali by ste sa pozrieť na šípy. Existuje veľa rôznych typov šípov pre zložené luky.


Niektoré z najuniverzálnejších šípov pre začínajúcich zložených lukostrelcov sú 30-palcové karbónové šípy s odnímateľnými hrotmi od Tiger Archery. Sú najpredávanejšími číslom jedna na Amazone a sú za rozumných 28,89 dolárov za tucet.

Ak by ste si chceli urobiť viac prieskumu, než sa rozhodnete pre značku a model šípu, môžete si pozrieť úplný zoznam najpredávanejšie šípky na Amazone.

Po tom, čo sa vyzbrojíte dobrým lukom a kvalitnými šípmi, je ešte niekoľko vecí, ktoré budete potrebovať, kým budete naozaj variť s plynom.

  Sú malé domčeky módou?

Prvým je puzdro na vaše vybavenie. Je pravdepodobné, že svoj luk a šípy si vezmete na strelnicu alebo do lesa, a ak ich budete nosiť v holých rukách, nič vám to nepomôže.


Nemusíte predávať svoj majetok kvôli peknému prípadu.

Rýchle vyhľadávanie na Amazone vás nájde Kompaktné puzdro na mašľu Plano Protectorktorý je bestsellerom len za 33,50 dolárov.


Samozrejme, môžete tiež ušetriť a utrácať za niečo luxusnejšie, ako je napr Puzdro na mašľu Pelican Air Elite 1745ktorý okrem iných zvončekov a píšťaliek tvrdí, že je vodotesný, prachotesný a odolný voči nárazu.

V snahe uľahčiť cestovanie je tulec skutočne nevyhnutný, pokiaľ ide o lukostreľbu, či už používate zložený luk alebo spätný oblúk.

Výhodou zložených lukov je, že svoj tulec môžete zvyčajne pripevniť priamo na luk.


Možno by bolo dobré začať s niečím jednoduchým, ako je napr Lukostrelecký tulec SmartHS so 6 šípmi a prepracujte sa k niečomu lepšiemu, ako je Zložený luk ArroLok ktorý má iba päť šípov, ale je extrémne nastaviteľný a dodáva sa s pružinovými piestami.

Na vykonanie základnej údržby luku budete potrebovať aj niektoré základné nástroje, ako sú imbusové kľúče a širokohlavé kľúče.

Toto je vo všeobecnosti to, čo budete potrebovať, aby ste mohli začať strieľať zo zloženého luku, a môžete pridať ďalšie príslušenstvo, keď sa budete pri tomto športe cítiť pohodlnejšie.

Ďalšie nástroje na prispôsobenie luku

Keď sa naučíte základy svojho zloženého luku, môžete si uvedomiť radosť z pridávania príslušenstva, aby ste si tento luk urobili podľa seba.

Tieto doplnky môžu dodať vášmu luku nielen funkčnosť, ale aj štýl a konečným cieľom je vždy urobiť ho špecifickým vy.

Jedným z najobľúbenejších doplnkov, ktoré používajú lukostrelci zloženého luku, je uvoľňovacia alebo uvoľňovacia pomôcka.

Tie sa dajú použiť aj s tradičnými lukmi a ich hlavnou funkciou je umožniť lukostrelcovým prstom odpočívať viac ako bez uvoľnenia a tiež zlepšiť frekvenciu presných výstrelov.

  Sú ulice Side-by-Sides v Kalifornii legálne?

Ľudia nie sú obzvlášť dobrí v tom, aby zostali konzistentní, a toto pravidlo platí pre naše prsty, keď uvoľňujú tetivu luku jeden výstrel za druhým.

Môžeme to nechať ísť perfektne jeden výstrel a potom sa zdržať príliš dlho pri ďalšom, čo sťažuje udržiavanie stabilnej miery účinnosti.

Vydania vylučujú túto ľudskú chybu z rovnice a umožňujú lukostrelcom namiesto toho stlačiť spúšť, ktorá sa podobá tej, ktorú môžete nájsť na zbrani.

Toto uvoľnenie je pripojené k tomu, čo sa nazýva D-slučka, čo je ďalšie (lacné) príslušenstvo, ktoré si musíte zaobstarať, ak chcete použiť uvoľnenie.


Rovnako ako pri všetkom ostatnom príslušenstve, aj tu existuje rozsah ceny a kvality, s ktorým môžete cestovať, pokiaľ ide o vydania, ale toto Uvoľnenie lukostreleckého luku TruFire Patriot je na Amazone len za 16,99 dolárov.

Mieridlá sú tiež obľúbeným prispôsobením, ktoré lukostrelci pridávajú k svojim zloženým lukom.

Môže to byť buď lukový zameriavač, alebo peep pohľad.

Obidva sa používajú na pomoc lukostrelcovi pri presnom zamierení, ale zameriavač je podstatne komplikovanejší a vyzerá ako niečo, čo môžete vidieť ostreľovača vo filme, aby zložil svoj cieľ zo vzdialenosti stoviek metrov.

Mierka je oveľa menej nápadná a pripája sa skôr k tetive luku ako k jeho rámu.


The Trophy Ridge Volt 5-kolíkový zameriavač je dobrým príkladom typického lukového zameriavača a tým, ktorí sa viac zaujímajú o peep zameriavače by sa mohol páčiť Lukostreľba série TRUGLO Centra Pro.

Príslušenstvo k lukom špeciálne na lov

Väčšina, ak nie všetci, lukostrelci zložených lukov sa zaujímajú o lov.

Prirodzene, existuje veľa doplnkov pre kladkové luky, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na lov.

Jednou z týchto vecí je stabilizátor. Možno ste už videli tieto dlhé kovové tyče vyčnievajúce z rámu luku iného lukostrelca.

Aj keď sa to môže zdať neintuitívne, toto zariadenie v skutočnosti pomáha vyrovnávať váhu luku, čo je obzvlášť dôležité, ak prenasledujete jeleňa dlhší čas so zdvihnutým lukom a snažíte sa nájsť dokonalý záber.

  Ako držať pozemnú hokejku

V skutočnosti existujú stabilizátory mnohých dĺžok a materiálov a ten, ktorý si vyberiete, bude závisieť od typu luku, ktorý používate a na čo ho používate.


Ak si nie ste istí, ktorú možnosť získať, môžete začať s voľbou Amazonu, ktorou je Stabilizátor oblúka Limbsaver X-Coil 4 1/2″.

Dodáva sa dokonca s maskovacím náterom, ktorý vás udrží skrytý a dobre vyvážené počas lovu.

Pri love vám pomôže aj spoločník stabilizátora, luk.

Jednoduchým zariadením je popruh na luk, ktorý je zvyčajne spletený kus látky pripevnený k luku, ktorý poskytuje dodatočnú oporu pre lukostrelcovu priľnavosť na luku.

Toto príslušenstvo sa nainštaluje so stabilizátorom, takže sa uistite, že modely, ktoré ste vybrali, sú kompatibilné a že ste ich správne pripevnili.


Zdá sa, že existuje nekonečne veľa možností, pokiaľ ide o závesy, ale dobrá a jednoduchá možnosť je Zápästný popruh na luk 550 Paracord od Ace Two Tactical na Amazone.

Aj keď sa v skutočnosti nepripevňuje k luku, mnohí lovci lukov by neboli chytení mŕtvi bez diaľkomeru počas lovu.

Diaľkomery sú neuveriteľne užitočné pre lovcov, pretože používajú uhly a osvetlenie na výpočet vzdialenosti, čo umožňuje lovcom lukov určiť veci, ako napríklad ktorý jeleň je k nim v stáde najbližšie.

Tieto zariadenia sú o niečo komplikovanejšie ako niektoré iné zariadenia, o ktorých sme hovorili, a niektoré sú obzvlášť luxusné, čo vedie k vyšším cenám.


Obľúbenou voľbou je Lovecký diaľkomer ProWild od TecTecTecčo je skromných 99,99 dolárov.


Ak ste si našetrili nejaké peniaze na lepší diaľkomer, Nikon vám ho ponúka 16224 Bowhuntingový laserový diaľkomer Arrow ID 3000 za strmších 199,95 dolárov.

Opäť platí, že tieto možnosti vybavenia nie sú veci, ktoré si musíte kúpiť, len aby ste sa dostali k streľbe z luku, ale čím dlhšie sa tomuto športu venujete, tým viac príslušenstva budete chcieť pridať do svojho nastavenia.