Aké sú najstaršie horské dráhy?

S menami ako Venom, Temný rytier a Goliáš sa horské dráhy stali ultimátnym vzrušením zábavného parku. Ich oceľové krúžky, zákruty a zákruty prevedú cyklistov cez jednu epizódu vyvolávajúcu nevoľnosť a kričanie za druhou. Nebolo to však vždy tak. V Amerike boli časy, keď úctyhodná drevená horská dráha bola tým najväčším vzrušením.

Horské dráhy sú tu už pomerne dlho. Pochádzajú z konca 19. storočia. Niektoré z najstarších horských dráh, ktoré ešte stoja, pochádzajú z 19.
Konkurencia o to, kto bude jednou z najstarších tácok, bola občas tvrdá. Niektoré z najstarších podtáčok však už neexistujú. Pred rokmi ich zostrelili.

Najstaršia horská dráha na svete je Leap the Dips, postavená v roku 1902. Nachádza sa v Lakemont Park v Altoone v Pensylvánii. Niekoľko rokov sa nepoužíval, ale bol kompletne zrekonštruovaný a znovu otvorený v roku 1999. Jeho drevená dráha je 1452 stôp (442,6 metra) dlhá a 48 stôp (14,6 metra) vysoká a má vertikálny prepad deväť stôp (3 metre). . Horské dráhy boli v začiatkoch riskantným biznisom a tí, ktorí navrhovali najstaršie jazdy, niekedy riskovali celý majetok.

Medzi ďalšími najstaršími horskými dráhami je najstaršia mimo Spojených štátov Rutschebahnen v Tivoli Gardens v Kodani v Dánsku. Tento príklad bol postavený v roku 1913 a stále funguje. Jednou z najobľúbenejších drevených podložiek je Cyclone na Coney Island v New Yorku. Cyklón bol otvorený v roku 1927, čo z neho určite robí jednu z najstarších horských dráh, ktoré sú stále v prevádzke.

Časy sa však zmenili a s týmito zmenami prišla aj inovácia oceľovej horskej dráhy. Oceľové koľajnice a autá umožňovali rozmanitejšie konštrukcie koľajníc. Starým otcom oceľovej horskej dráhy je Matterhorn v Disneylande v Kalifornii. Postavený v roku 1959 vyvolal po otvorení senzáciu.

Space Mountain, krytá oceľová horská dráha v Disney World v Orlande na Floride, bola otvorená v roku 1975. Bola to prvá úplne uzavretá horská dráha. Ostatné parky nasledovali príklad a čoskoro sa ľudia dožadovali oceľovej dráhy v každom zábavnom parku.
Horské dráhy sú stále populárne, najmä pre milovníkov horských dráh. Sú stále vo výstavbe, aj keď s lepšími materiálmi ako pred 100 rokmi. Najstaršie horské dráhy sú však súčasťou histórie a organizácie na ich zachovanie sú čoraz populárnejšie.

  Čo je marcové šialenstvo?