Aké sú gamaše?

Gamaše sú formou odevu vyrobeného z kože alebo syntetického materiálu, ktorý obsahuje gombíky a/alebo remienky a často sa hodí na lýtka osoby, siaha ku kolenám alebo sa pripája k turistickej obuvi. Často ich nosia turisti, pretože môžu pomôcť chrániť nohy pred poškriabaním hustých tráv alebo nízko rastúcich kríkov. Vo vlhkých alebo zasnežených oblastiach môžu gamaše pomôcť chrániť pred vodou, blatom alebo snehom v topánkach. Mnoho ľudí, ktorí používajú snežnice, používa aj gamaše na ochranu nôh a chodidiel pred vlhkosťou. Navyše, snehová kôra môže byť pri zamrznutí ostrá a gamaše často pomáhajú predchádzať poškriabaniu nôh alebo členkov.

Špeciálne gamaše nazývané puttees sa nosili ako súčasť armádnych uniforiem niektorých krajín. Vo všeobecnosti boli vyrobené z látky a boli často užitočné na minimalizáciu odierania koní. Gamaše tohto typu trochu pripomínali látkový obväz. Často boli vyrobené z kusu bavlnenej látky, ktorá bola opakovane pevne omotaná okolo nohy, od členku po koleno. Tieto gamaše sú teraz v armádnych uniformách pomerne zriedkavé.

Tradičné oblečenie pre biskupov a kňazov anglikánskej cirkvi zahŕňalo aj pľuvanie. Spočiatku sa tiež nosili, aby kňaz mohol rýchlo chodiť alebo jazdiť na pomoc farníkom bez toho, aby si poranil nohy. Postupne sa stali len formálnou súčasťou šiat. Väčšina kňazov už nepotrebovala hádky, keď bola motorizovaná doprava ľahko dostupná.

Gamaše, ktoré nosili anglikánski ministri, sa stali vymyslenejšími, keďže sa stali menej užitočnými. Často boli vyrobené z hodvábu, namiesto viac úžitkových látok ako vlna alebo bavlna. Namiesto spájania topánok, ako to robia turistické gamaše, sa klerikálne gamaše spájajú na kolene. Boli tiež zapínané na boku, nie zabalené ako cherubíni.

Väčšina anglikánskych ministrov už nenosí sliny, hoci tí prví, ktorí sa im vyhýbali, boli považovaní za dosť kontroverzné. Od 60. rokov 20. storočia je však pomerne zriedkavé vidieť pľuvanie ako súčasť slávnostného odevu anglikánskeho kňaza alebo biskupa.

  Čo je intelektuálne najviac stimulujúci kontaktný šport?