Aké druhy rýb môžete chytiť s Bobberom?

Váš rybársky kamarát vás veľmi rád privedie k rybolovu bobberov. Váš záujem je vzrušený, ale nechcete skončiť deň s prázdnymi rukami. Aké druhy rýb môžete očakávať, že budete chytať s bublinkovým bobberom, cigarovým bobberom alebo iným bobberským štýlom?

Tu sú ryby, ktoré môžete chytiť s bobberom na vlasci:

 • Sumec
 • Kapor
 • Severná šťuka
 • Shellcracker
 • Losos
 • Crappie
 • Steelhead
 • BAS
 • Žltý ostriež
 • Walleye
 • Pstruh

Táto vysvetľujúca príručka opíše každý z 11 vyššie uvedených druhov rýb a tiež sa podelí o tipy, ako môžete pomocou bobbera chytiť viac z nich. Čaká vás množstvo skvelých informácií, takže určite pokračujte v čítaní!

Úvod do druhov rýb, ktoré môžete chytiť pomocou Bobbera

Pre lov na hladine a do istej miery aj pre hĺbkový rybolov sú bobbery vzorovým nástrojom, ktorý môžete mať vo svojom rybárskom arzenáli. Tento zoznam rýb, ktoré môžete chytiť len s bobberom a niekoľkými ďalšími doplnkami, je toho dôkazom.

Sumec

Dobre, takže sumec nie je ryba, ktorú môžete chytiť výlučne pri love bobber, ani v najmenšom. Sumec lúčoplutvý patrí medzi najmenej vyberavé druhy rýb, takže ich môžete chytiť akýmkoľvek spôsobom.

To je výhodné pre rybárov, ktorí majú chuť na sumce, pretože ich môžete chytiť pomocou nejedlých nástrah. Preto sa nám bobberský lov sumcov tak páči!

Sumce sa väčšinou živia dnom, ale to závisí od časti sveta, v ktorej ich nájdete. Napriek tomu si sumec vyslúžil túto prezývku vďaka svojim mačacím fúzom – ktoré sa odborne nazývajú mreny – nie všetky sumce majú mreny!

Štandardný bobber stačí na to, aby vzbudil záujem o sumca vo vašom jazere alebo rieke, ak sa neživí troskami na dne morského dna. Bobber by mal obsahovať vážený penový plavák s dvoma obratlíkmi, vodiacu šnúru do 50 libier, delenú strelu a háčik s tromi hrotmi.

Kapor

Mastný druh rýb známy ako kapor žije v sladkých vodách. Hoci pochádzajú z Ázie a Európy, kapor je bežný aj vo vodách Severnej Ameriky.

V skutočnosti sa na americkej pôde (chyba, vody) rozmnožili do takej miery, že sú väčšinou považované za invazívne. To platí aj v Austrálii a niektorých častiach Afriky.

Medzi druhy kaprov patrí bahenný, čierny, mrigal, kata alebo indický kapor, karas, tolstolobik, amur, obyčajný alebo európsky kapor a tolstolobik. Tieto druhy sa nevyskytujú výlučne v USA a mnohé z nich vyžadujú cestovanie po celom svete, aby ich našli.

Pomocou bobbera môžete chytiť nejakého výrazne veľkého kapra, najmä ak máte na nadväzci nadväzec s háčikom, závažím a následne bobberom. Bobber bude spočiatku plávať a potom sa začne potápať, keď kapor uhryzne!

Šťuka severná

Mäsožravý druh rýb známy ako šťuka severná uprednostňuje sladkovodné aj brakické vody, ktoré nie sú to isté ako slané vody. Táto ryba, ktorá sa nachádza na severnej pologuli, môže dosiahnuť priemernú dĺžku 22 palcov, takže je to celkom zábavný úlovok!

Čítať  Bude môj trollingový motor fungovať v slanej vode?

Šťuka severná má tmavé sfarbenie, čo môže spôsobiť, že ryby budú vo vode ťažšie spozorovateľné. S slip bobberom možno dokážete prilákať viac šťuky. S bobberom odporúčame aj oceľový náväzec a miechu.

Na pritiahnutie severnej šťuky je dobrou voľbou monofilový vlasec. Kúpte si monofil, ktorý váži aspoň 12 libier, aby ste si zaistili, že bude mať silu navinúť šťuku bez toho, aby vás chytil.

Minnow použitá vo vašom náväzci by mala byť dlhá 4 až 8 palcov, aby povzbudila chuť tejto veľkej severskej šťuky. Udržujte svojho bobbera a miecha tri stopy od hladiny vody a čakajte a uvidíte, čo chytíte!

Shellcracker

Cracker má mnoho mien, vrátane ostrieža slnečného, ​​čerešňového žiabra a pleskáča. Väčšina to nazýva slnečnica červená kvôli charakteristickému červenému sfarbeniu po stranách hlavy tohto druhu rýb, kde sú uši.

Bežný nález takmer akéhokoľvek druhu v severoamerických vodách, kde sa škrupinky zvyčajne živia slimákmi a mäkkýšmi. Ryba používa svoje zuby na praskanie škrupín týchto tvorov, čo vysvetľuje prezývku lastúrnik.

Pri chytaní škrupiniek platí, že čím menší bobber, tým lepšie. Tiež nechcete mať na vlasci veľkú váhu, aby ste mohli hladko a hladko navíjať rybu. Skúste vybaviť svoj vlasec háčikom č. 2, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Ak chcete zistiť, kedy škrupinkár hryzie, sledujte svojho bobbera. Mal by to byť jasný darček!

Losos

Ak lovíte v riekach, kde žijú lososy, skutočne sa môžete spoľahnúť na svojho spoľahlivého bobbera, že tieto ryby uloví.

Losos je bežný v prítokoch severného Atlantiku a možno ho nájsť aj v Tichom oceáne. Veľké jazerá v Severnej Amerike sú celkom spoľahlivým miestom na vystopovanie tejto ryby a v Južnej Amerike je ďalším dobrým miestom Patagónia.

Niektoré druhy lososov sú na väčšej strane, ako napríklad losos chinook alebo losos atlantický. Tieto druhy rýb sú v priemere asi štyri stopy dlhé, pričom päťstopý losos sa považuje za veľkého. Ostatné druhy lososov sú menšie ako dve stopy.

Či tak alebo onak, akonáhle sa dostanete do stôp pri popisovaní dĺžky ryby a nie palcov, je to veľká ryba, ktorú sa určite oplatí chytiť!

Pri výbere nastavenia na chytanie lososa pomocou bobbera chcete rybársky prút dlhý aspoň 10 stôp. Dĺžka prútu udrží väčšiu časť vlasca mimo vody, čo potrebujete. Vaša úroveň ovládania linky bude výnimočná.

Super spletený vlasec, ktorý váži aspoň 30 libier, je nutnosťou, pretože losos je dosť ťažký druh rýb. Pridajte bobber stop do hlavnej línie a potom korálku. Posuvný bobber by mal byť schopný zvládnuť aspoň uncu olova.

Kĺzavé bobbery sa môžu dostať hlbšie do vody, kde sa losos rád skrýva. Mali by ste použiť aj nálevník na vajíčka. Ak je to len jedna, potom by platina mala vážiť uncu. Pre dve platničky môžu vážiť pol unce za kus.

Čítať  Ako často sa snežné skútre pokazia?

Mimochodom, vaječník nie je mliečny výrobok ako vajíčka vo vašej chladničke. Skôr sa im hovorí hádzanie vajec naplno. Sú to dlhé a valcovité rybárske doplnky podobné vajcom, ktoré sa odporúčajú pri love s ľahkými muškami, jigmi a bobbermi.

Crappie

Ďalší typ slnečnice, rod crappie, zahŕňa druhy sladkovodných rýb roztrúsených po Severnej Amerike. Sú to chytateľné, variteľné panfish, ktoré nie sú také veľké, ale sú dostatočne bohaté na to, aby ste nimi stále chceli naplniť chladničku.

Môžete použiť stacionárny bobber pripojený k vášmu vlascu na chytanie crappie. Ďalšou možnosťou je slip bobber. Ak by ste radšej nastavili bobber jug ​​rig s bobberom cez váš prípravok, je to tretia možnosť.

Skvelá vec na love bobberov na crappie je, že si môžete vybrať z rybolovu v plytkej aj hlbokej vode.

Steelhead

Rôznorodosť pstruhov, pstruh je pôvodom zo severoamerických a ázijských prítokov, najmä tých s veľmi nízkymi teplotami. Nachádzajú sa aj pri Tichom oceáne. Rozmnožujú sa v sladkovodných útvaroch, hoci môžu migrovať v oceánskych podmienkach.

Predtým, ako sa vydáte na rybársku loď, skontrolujte, či môžete loviť oceľové hlavy. V mnohých častiach USA sa tento druh považuje za ohrozený, vrátane rieky Upper Columbia, pobrežia južnej a strednej Kalifornie, zálivu Puget Sound, rieky strednej a dolnej Kolumbie, pobrežia strednej Kalifornie a centrálneho údolia Kalifornie.

V severnej a južnej Kalifornii je steelhead ohrozený.

Ak máte v poriadku loviť oceľové hlavy, pevný bobber je skvelá voľba. Bobber sa ľahko napína a výnimočne dobre reaguje. Slip bobbers sú o niečo ťažšie ako fixné bobbery a budú sa pohybovať, keď sa voda prehĺbi.

BAS

Kto by sa nemiloval vo veľkom, tučnom basu? Od maloústeho po ostrieža veľkoústeho v Severnej Amerike a menej bežné druhy, ako je ostrieža čierna, je rybolov ostrieža taký populárny, že sa považuje za svoj vlastný šport.

S nejakou návnadou na červy a základným bobberom môžete zapôsobiť na všetkých svojich rybárskych kamarátov tým, že si ulovíte basu alebo niekoľko. Vaša súprava by mala zodpovedať veľkosti bobberu. To zabraňuje tomu, aby vaša návnada zmizla vo vode, čo vám môže zabrániť chytiť akúkoľvek rybu.

Ak je ťažké sa k nim dostať, nemusíte si na háčik dávať celú nočnú plazivku. Len dávate basom jedlo zadarmo a nemusíte ich nutne chytať za svoje úsilie. Odporúčame použiť mŕtve červy v kúskoch, ak dokážete túto myšlienku vziať na vedomie!

Žltý ostriež

Severoamerická ryba známa ako žltý ostriež má prezývky od amerického riečneho ostrieža po kazateľa a ostrieža pruhovaného. Všetky sa týkajú rovnakého druhu rýb, ktoré dosahujú priemernú veľkosť štyri až 10 palcov.

Žltý ostriež je skutočne žltý, aj keď nie výlučne. Ryba má zvyčajne po tele vertikálne pruhy v tmavej farbe. Okrem žltého sfarbenia môžu byť na tele ryby prítomné aj odtiene oranžovej a zelenej.

Čítať  Ako odstrániť rybársky háčik z kože

Rieka Mississippi je jedným zo známych miest lovu ostriežov, rovnako ako Atlantický a Severný ľadový oceán. V severnej oblasti Skalistých hôr len mierne na východ môžete nájsť aj ostrieža žltého.

Sklz bobber by mal pri love ostriežov produkovať spoľahlivé výsledky. Je známe, že tento druh rýb sa občas schová hlbšie vo vode a sklzový bobber môže dosiahnuť rovnakú hĺbku pre efektívnejší rybolov.

Walleye

Od ostrieža žltej po šťuku žltkastú je boleň ďalšou loviteľnou rybou pomocou bobbera. Žijú v sladkých vodách v Severnej Amerike a častiach Kanady a má tiež zlatý lesk, a preto je niektorými známy ako žltá šťuka.

V dospelosti dorastá do veľkosti 31 palcov a je určite vytúženým úlovkom. Ryba uprednostňuje všetky druhy povodí a niekedy je ručne nasadená do vodných plôch.

Dúfame, že ste mali svoje sklznice poruke, pretože ich budete potrebovať aj pri chytaní tŕstia. Váš prípravok by mal byť na väčšej strane, ale nie príliš veľký. V opačnom prípade by bez dostatočnej váhy nemusela ryba vašu návnadu vidieť.

Pstruh

Posledným druhom rýb, ktoré môžete vidieť na druhom konci svojho rybárskeho háčika pri love bobberov, je skromný pstruh. Tieto sladkovodné ryby sú príbuzné sivoňovi a lososovi.

Niektoré druhy pstruhov, ako napríklad pstruh jazerný, žijú iba v sladkovodných riekach a jazerách. Iné, ako je vyššie spomenutý steelhead, sa po niekoľkých rokoch strávených v pobrežných podmienkach rozmnožia v sladkej vode.

Viac pstruhov uvidíte, ak má voda teplotu medzi 50 a 60 stupňami Fahrenheita, pretože mnohé druhy uprednostňujú studenú vodu. Iní môžu byť vonku v teplejších vodách, ale to je zriedkavé.

Tu je nastavenie, ktoré by ste mali napodobniť pri love pstruhov. Potrebujete závažia s deleným záberom, zarážku bobber, fluorokarbónový alebo monofilný vlasec (od 6 do 12 libier), plastový rybársky korálik, stredne veľký posuvný bobber a háčik s návnadou veľkosti #8 alebo #12.

Bobber stopper vám umožní kontrolovať hĺbku, v ktorej sa váš náväzec nachádza. Naša rada? Udržujte delené závažia asi stopu od háčika, aby ste vytvorili takú hĺbku, akú potrebujete na prilákanie pstruhov na vlasec.

Záverečné myšlienky

Lov bobber môže byť mimoriadne obohacujúcim zážitkom. Pomocou bobbera ako súčasti vášho náväzca môžete chytiť malé panfish až po obrovské druhy rýb, ako je losos a pstruh.

Kľúčom je vedieť, kde sa nachádzajú vaše cieľové ryby, a potom vybrať súpravu, ktorá sa zhoduje s hĺbkou vody, aby ste mohli dostať svoj bobber na úroveň ryby. Často budete potrebovať viac ako len bobber ako súčasť vašej súpravy, ale aj závažia, bobber stopper, vajíčka a vysokokvalitný vlasec.

Keď sa nabudúce vydáte s kamošmi na sladkovodný rybolov (alebo v menšej miere na morský rybolov), zásobte sa výbavou, ktorú odporúčame v tomto článku, najmä niekoľkými druhmi bobberov. Mohli by ste sa vrátiť s chladničkou plnou rýb!