Aké dlhé je parasailové lano?

V našom príspevku o častiach parasail sa dočítate o ťažnom lane, nazývanom aj parasail rope. To bola dobrá informácia, ale predtým, ako sa vydáte na parasailing, sa chcete o ťažnom lane dozvedieť čo najviac. Jedna otázka, ktorá vás napadá, je, aké dlhé je lano parasail?

Priemerná dĺžka parasail lana je medzi 300 a 800 stôp. Ak je vaša čiara len 300 stôp, môžete vystúpiť vo vzduchu asi 200 stôp. Pre výšku 500 zvislých stôp je potrebných až 800 stôp ťažného lana. To je maximálne povolené množstvo riadku podľa Federálneho úradu pre letectvo alebo FAA.

Tento článok bude vašou lekciou parasail rope 101. Povieme si viac o rôznych materiáloch používaných na výrobu parasailingových lán a aké obmedzenia má FAA. Budeme dokonca diskutovať o tom, či môže prasknúť ťažné lano, pretože sme si istí, že ste zvedaví.

Poďme začať!

Čo je parasailové lano?

Dobre, tak po prvé, čo je vlastne lano parasail?

Parasail lano je tiež známe ako ťažné lano, pretože ťahá vás a vašich spolucestujúcich (za predpokladu, že jazdíte s niekým iným) cez oblohu nad oceánom. To je celé jadro parasailingu.

Lano je spojené v dvoch bodoch. Prvý z nich je na krídle parasail, tiež známeho ako padák. Vysvetlili sme to v našom článku o tom, ako parasailing funguje, ale ťažné lano nie je pripevnené priamo k vašej gondole alebo postroju.

Ďalším upevňovacím bodom parasailového lana je kapitánska loď. Predtým, ako vzlietnete, posádka skontroluje všetky spoje, vrátane oboch strán parasail linky. Potom kapitán naštartuje svoju loď, zatiaľ čo posádka sa drží na padáku, kým vaša parasail nezíska určitú dynamiku. Keď dostanete signál od kapitána, pustia a vy pomaly, ale isto začnete stúpať.

Aké dlhé je parasailové lano?

Keď kapitán na začiatku začne zrýchľovať, lano parasail vyzerá tak dlho. Je to preto, že lano je uvoľnené. Zväčšovaním vzdialenosti medzi vašou padákovou plachetnicou a prevádzkovateľom lode sa lanko padákovej plachetnice napína, čo je tiež kľúčovou súčasťou dosiahnutia nadmorskej výšky.

Aké dlhé je lano parasail? To závisí od vašich vlastných preferencií, ako aj od preferencií vašich kolegov parasailers.

Ako sme diskutovali na tomto blogu, parasailing je relatívne prispôsobiteľný zážitok. Ak uprednostňujete zostať v suchu počas celej jazdy, je to jedna z možností, ktorú máte. Ak chcete, môžete sa tiež ponoriť a čľapkať medzi chladnými vlnami oceánu.

Výška vašej parasailovej jazdy je tiež nastaviteľná, hoci sa môže líšiť v závislosti od parasailingovej spoločnosti, cez ktorú si rezervujete. Pre začiatočníkov, ktorí nechcú ísť tak vysoko, môže kapitán vystúpiť maximálne 225 stôp. V takom prípade nepotrebujú veľmi dlhé ťažné lano, iba 300 stôp.

Čo keby ste radšej šli vyššie? Ako sme spomenuli v úvode, Federálny úrad pre letectvo alebo FAA má na to pravidlá. Hoci FAA väčšinou riadi lietadlá a letiská, sú zodpovedné za všetku leteckú dopravu v Spojených štátoch. To zahŕňa drony, draky a áno, parasails.

Čítať  Ako si kúpiť správnu pozemnú hokejku: Kompletný sprievodca

Parasails sú držané v rovnakom ohľade ako draky podľa pravidiel FAA, čo znamená, že majú rovnaké prevádzkové limity. Tieto limity sú vysvetlené v pravidle 14 CFR § 101.13, ktoré si môžete prečítať v plnom rozsahu s láskavým dovolením Ústav právnych informácií cez Cornell Law School.

Pravidlo uvádza, že šarkany alebo kotviace balóny (rovnako ako parasails) nemôžu presiahnuť 500 stôp „nad povrchom zeme“ ani 500 stôp „od základne akéhokoľvek oblaku“. Zábavné fakty, parasail tiež nemôžete lietať v okruhu piatich míľ od hraníc letiska alebo kdekoľvek, kde viditeľnosť na zem nie je aspoň tri míle.

Ťažné lano, ktoré je dlhé 800 stôp, by umožnilo maximálnu výšku letu 500 vertikálnych stôp, čo je presne v rámci limitu. FAA tiež nariaďuje, že aj tak nemôžete použiť viac ako 800 stôp parasailového lana, takže to je tak ďaleko, ako by to mala prijať každá parasailingová spoločnosť.

Ak chcete nadmorskú výšku medzi 225 a 500 stôp a nie ste si istí, koľko parasail lana požadovať, tu je návod, ako to vypočítate. Vydeľte požadovanú nadmorskú výšku číslom 0,75, aby ste získali ideálnu dĺžku ťažného lana. Môžete tiež vynásobiť 0,75 dĺžkou lana, aby ste potvrdili nadmorskú výšku.

Napríklad, ak ste chceli vystúpiť nie vyššie ako 300 stôp vo vzduchu, keď vydelíte 300 číslom 0,75, dostanete 400. To znamená, že potrebujete 400 stôp ťažného lana.

Z čoho je vyrobené lano Parasail?

Keď sme na tomto blogu diskutovali o ťažnom lane, vždy sme hovorili o tom, že je vyrobené z polyesteru. Je to najbežnejší materiál, ale nie jediný. Niektorí výrobcovia parasailových lán namiesto toho použijú Spectru. Tu je viac informácií.

Spectra

Spectra je typ polyetylénu s ultra vysokou molekulovou hmotnosťou alebo UHMWPE. Vlákna sú obľúbené pre ich odolnosť proti prerezaniu, ako aj ich pevnosť v ťahu. Hoci vážia 1/10th oceľového lana sa vlákna Spectra stali vhodnou náhradou ocele.

Parasailingové spoločnosti môžu použiť Spectra 900, vláknitý jednopletený 12-vláknový kompozitný vlasec s polyesterovými a Spectra vláknami prepletenými dohromady. Spectec-12 je ďalšou možnosťou, keďže toto ťažné lano obsahuje aj vlákno Spectra. Spectec-12 má tiež 12-vláknové lano s dutým opletením pre hladšie spoje.

Polyspec je tiež hybrid Spectra/polyester. Jadro tohto lana je čisté Spectra, zatiaľ čo poťah je vyrobený z polyesteru. Ďalším rozdielom je, že Polyspec je dvojito opletený pre ešte väčšiu odolnosť.

Najvýkonnejšia rada Spectra je Spectra 1000, ktorá sa odporúča pre situácie, v ktorých sa vyžaduje vysoká pevnosť v ťahu. Toto vlákno je odolné voči chemikáliám, UV žiareniu a vode a môže tiež plávať. Jeho rýchlosť deformácie je určená pre vysoké zaťaženie a má tiež veľkú viskoelasticitu.

Čítať  Aký veľký vietor znesie moja markíza pre obytné auto?

Polyester

Druhou vašou možnosťou pre parasailingové lano je polyester, ktorý je z týchto dvoch materiálov lana cenovo najefektívnejší, a teda spoločný. Rovnako ako Spectra, väčšina polyesterových parasailových šnúr je odolná voči UV žiareniu, takže dlhé pobyty na slnku nezhoršia jej kvalitu. Flexibilita polyesteru je ďalším dôvodom, prečo sa tak často používa, rovnako ako jeho ľahká kvalita a zároveň veľká pevnosť.

Polyesterové ťažné lano s uretánovým poťahom sa pýši ešte väčšou ochranou proti opotrebovaniu. Toto 12-vláknové lano je bez jadra, ale jeho pevnosť znamená, že by potrebovalo 8 000 až 10 500 libier, kým by sa lano napnulo.

Ďalšou možnosťou je potiahnutý polyester s dvojitým opletením. Uretán opäť chráni ťažnú šnúru a dvojité opletenie dodáva väčšiu odolnosť. To znamená, že v porovnaní s potiahnutým polyesterom s 12 prameňmi nie je potiahnutý dvojitý pletený polyester taký silný. Jeho kmeňová hmotnosť je len okolo 6 500 libier.

Pre jednoduchých jazdcov, ktorí nestúpajú do vysokých nadmorských výšok, môže spoločnosť parasail použiť nepotiahnutý polyester s dvojitým opletením. Toto nemá žiadnu dodatočnú ochranu, takže jeho životnosť nie je taká dlhá, no jeho limit napätia je stále 6 500 libier.

Ako viete, že parasailingová spoločnosť používa kvalitné lano?

Teraz, keď ste lepšie oboznámení s rôznymi typmi ťažných lán, ako si môžete byť istý, či parasailingová spoločnosť používa kvalitné lano? Najlepší spôsob, ako to zistiť, je urobiť si prieskum spoločnosti. Skontrolujte ich webovú stránku, najmä stránku s často kladenými otázkami, ktorá by mala obsahovať všetky druhy relevantných informácií o ich skúsenostiach s parasailingom.

Ak máte ďalšie otázky, vždy môžete zavolať alebo navštíviť spoločnosť zaoberajúcu sa parasailingom a prediskutovať ťažné lano, ktoré si vyberiete. Ak je to polyester alebo Spectra, môžete si byť istí, že lano je dostatočné na parasailing. Dokonca aj nepotiahnuté dvojpletené polyesterové lano je v niektorých situáciách vhodnou voľbou, aj keď je vždy lepšie, ak je lano potiahnuté, aby vydržalo dlhšie.

Môže sa parasail lano pretrhnúť?

Uvedomenie si, že jediná vec, ktorá vás spája s kapitánom, je lano parasail, vás môže znervózňovať. Čo ak kapitán riadi loď príliš rýchlo a lano praskne? Možno je veterný deň a lano to nevydrží?

Chceme objasniť, že v každodennom parasailingu sa to nestáva často. Kapitán je dôkladne vyškolený a má dlhoročné skúsenosti s velením parasailingových výletov. Vie, ako rýchlo zrýchliť, aby vás zdvihol do vhodnej výšky podľa množstva dostupného ťažného lana.

A čo príliš veľká váha, ktorá spôsobuje prasknutie parasail šnúry? To je dôvod, prečo sa parasailové spoločnosti pýtajú na vašu váhu pred jazdou. Diskutovali sme o tom na blogu tu, ak sa chcete dozvedieť viac. Váhový limit pre parasailers je 100 až 500 libier, niekedy až 800 libier. To samozrejme nie je limit pre jednotlivých jazdcov, ale skupiny po troch.

Čítať  Potrebujete rukavice, keď si zapínate zips?

Všetko, čo bolo povedané, parasail šnúry praskli v minulosti. Tu je jeden taký report z Men’s Journal o parasailingovom duu na Malte, ktoré zažilo tento najhorší scenár. V článku sa však jasne uvádza, že „podivná búrka“ so silným vetrom spôsobila, že sa kapitánova loď prevrátila, čo spôsobilo, že sa šnúra krátko nato pretrhla.

Toto YouTube video z Inside Edition rozpráva príbeh o žene na parasailingu v Mexiku, ktorej sa pretrhla šnúra, ale aj to súviselo s búrkou. Ona, rovnako ako maltskí parasaileri, prežila.

Čo by sa stalo, keby vám praskla parasailová šnúra? No, už by si nebol pripútaný ku kapitánskej lodi. Ste vo vzduchu a váš padák stále chytá vánok, ale teraz sa voľne vznášate. V búrlivých podmienkach by vás silný vietor mohol prinútiť rýchlo letieť vzduchom, prípadne pristáť v oceáne alebo na neďalekom pobreží.

V závislosti od toho, ako rýchlo ste pristáli, môžete utrpieť rezné rany, modriny a tržné rany alebo dokonca zlomené kosti. Smrť by mohla byť možná, ale so 70 úmrtiami pri parasailingu počas 30 rokov to nie je veľmi pravdepodobné.

Je dobré byť si vedomý všetkých rizík pri parasailingu, ale lámanie šnúry nie je také, s ktorým by ste sa mali príliš obávať.

Záverečné myšlienky

Parasailové lano je dlhé 300 až 800 stôp, pričom dĺžka je nastaviteľná v závislosti od požadovanej nadmorskej výšky. Väčšina lán je vyrobená zo Spectra alebo polyesteru, niekedy dokonca zo zmesi oboch. V závislosti od materiálu má ťažné lano určitú hranicu nosnosti, ktorú dokáže vydržať, kým praskne.

Áno, parasail šnúry praskajú, ale je to zriedkavý jav. Keď sa to stane, je to zvyčajne spôsobené náhlymi búrkami, nie nedbalosťou zo strany parasailingovej spoločnosti!

Dúfame, že tieto informácie vo vás vzbudia dôveru pri rezervácii výletu parasailingom.

Súvisiaci obsah

Parasailing vyzerá ako taká zábava a videá, ktoré ste videli na YouTube o ľuďoch, ktorí to robia, to takmer vyzerajú jednoducho. Pripúšťam, že máte nejaké obavy, dobre, urobte z toho veľa obáv. Si tak vysoko na oblohe a pod tebou je len voda! Čo ak sa niečo stane? Je parasailing taký nebezpečný, ako sa zdá?

Pokúšate sa naplánovať zábavné vonkajšie dobrodružstvo s partnerom alebo dokonca s celou rodinou. Kamarát vám odporučil parasailing, ale nie je to strašidelnejšie ako vzrušujúce? Môže byť parasailing zábava a čo potrebujete, aby bol zážitok lepší?