Aká veľkosť háčika na rybolov na ľade: Zmenšenie veľkosti pre veľké výsledky

Lov na ľade nie je jednoduchý a moja časť rýb mi ušla. Samozrejme, existuje milión dôvodov, prečo sa to deje, ale niekedy sa musíte vrátiť k základom, aby ste objavili pravdu.

Po rozhovore s niekoľkými rybármi na ľade s väčšími skúsenosťami sa ukázalo, že môj výber háčikov pre situácie s tvrdou vodou musí byť trochu iný.

Pri rybolove na ľade vždy znížte veľkosť háčika a návnady. Háčiky veľkosti #8 až #14 sú ideálne pri cieli na panfish alebo pstruhy s malými návnadami, ako sú voskové červy alebo hroty. Upevnite malé mienky (3 palce alebo menej) pomocou háčikov veľkosti #6 až #8. Pre veľké mieňe alebo mŕtvu návnadu použite trojháčiky veľkosti #4 alebo #6.

Je zrejmé, že najlepšia veľkosť háčika závisí od vašej techniky, veľkosti rýb, ktoré hľadáte, a dokonca od nálady rýb v daný deň. Je potrebné vyriešiť veľa premenných, ale preto sme napísali túto príručku. Prečítajte si všetky informácie, ktoré potrebujete na výber najlepšej veľkosti háčika pre rybolov na ľade vo všetkých situáciách.

Veľkosť háčika podľa typu návnady

Výber háčika by mal spĺňať dva hlavné ciele. Po prvé, háčik by mal zostať nerozpoznaný rybami, keď sa zahryznú, a po druhé, háčik by nemal ovplyvniť prirodzenú prezentáciu návnady.

Urobte tieto dve veci správne a ste na dobrej ceste chytiť viac rýb. To znamená, že váš výber veľkosti háčika závisí vo veľkej miere od vášho výberu návnady.

Na uchytenie živých střevle použite čo najmenší háčik, ktorý im umožňuje voľne plávať a zároveň ich držať zaistené na háčiku. Malé až stredne veľké črevá sa dobre hodia k háčikom veľkosti #6 alebo #8. Vylepšite háčik v štýle chobotnice veľkosti #4 pre väčšie mienky.

Nezabudnite si prečítať náš celý článok popisujúci množstvo spôsobov, ako to môžete urobiť háčik na lov na ľade!

Keď sú v ponuke menšie kúsky, ako sú voskové červy, malé veľkosti háčikov sú nevyhnutnosťou. Veľkosti #10 až #14 sú štandardné na väčšine panfish jigov a sú akurát takej veľkosti, aby ste si na ne dali jeden alebo dva voskovky.

Pre ešte menšie návnady naviažte na háčik veľkosti #16. Úprimne povedané, je len veľmi málo príležitostí, kde by som tak znížil veľkosť. Napriek tomu, keď sú ryby na hrane, je to rozdiel vo svete.

Ak si nie ste istí, ako sa jedna veľkosť háčika porovnáva s druhou, pozrite si toto tabuľka veľkostí háčikov z jannsnetcraft.com. Toto tlačiteľné PDF poskytuje presne prispôsobené veľkosti háčikov, takže si ich môžete pred kúpou háčikov online porovnať.

Veľkosť háčika podľa druhu

Nielen veľkosť háčika by ste mali prispôsobiť vašej návnade, ale aj druhu, po ktorom túžite. Háčik, ktorý je vhodný pre 20-kilogramové severáky, len ťažko oklame maličkého hlucháňa.

Čítať  Štátny rekord Bluegill pre všetkých 50 štátov

Aj keď veľkosti háčikov, ktoré uvádzame pre každú zver, nie sú pevne stanovené, je to dobrý východiskový bod. Výber háčika môžete vždy upraviť tak, aby zodpovedal vašim preferenciám.

Crappie

Crappie majú dosť veľké ústa a môžu vdýchnuť návnadu slušnej veľkosti, keď sú vystrelené. Jediným problémom tohto veľkého chňapu je mäkké, krehké tkanivo, ktoré obklopuje ich ústa. Drobné háčiky, ktoré by mohli fungovať na žiabre, sa pri boji s chraplákmi oveľa pravdepodobnejšie roztrhnú.

To je dôvod, prečo sa pri crappie držím jednoháčikov veľkosti č. 6, keď nastražujeme malé mreny. Vyskúšajte hák č. 4 alebo väčší v oblastiach s trofejnými doskami.

Ak používate voskovky a iné malé návnady, vystačíte si s háčikmi veľkosti #6. Bez ohľadu na veľkosť, háčiky so širokou medzerou vo všeobecnosti zostanú pripnuté v ústach babráka lepšie ako štandardné medzery.

Walleye

Ako jedna z najlepších lovných rýb v krajine tu nenájdete núdzu o informácie o manipulácii s tŕňom. Našťastie je výber veľkosti háčika pre boleňa dobre otestovaný.

Najlepšie veľkosti háčikov pre boleňa sú #2, #4 alebo #6 v závislosti od veľkosti vašej návnady a od toho, ako ryby hryzú. Pri použití malých alebo stredne veľkých tučniakov použite háčik #4 alebo #6.

Akonáhle prejdete na väčšie zlaté leštidlá pre veľké oči, háčik veľkosti #2 funguje najlepšie. Len nezabudnite zmenšiť o jednu veľkosť, keď bude tŕň pykavý.

Pike

Je pochopiteľné, že začínajúci rybári sa pri prenasledovaní veľkých severských šťúk viažu na obrovské háky. Niektoré z najlepších vôd pre trofejné šťuky majú množstvo šťuky viac ako 20 libier s ústami veľkosti malých priepustov.

Napriek ich otvoreným čeľustiam stále platí mantra „čím menšie, tým lepšie“. Háčiky veľkosti #6 sú podľa mňa najlepším východiskovým bodom pri love šťúk pod ľadom. Quick strike rig s párom #6 háčikov si poradí s väčšinou mŕtvych návnad. V jazerách s veľkým tlakom nie sú malé výšky # 10 neprimerané.

Pstruh

Chytám pstruhy cez ľad s rôznymi návnadami, ale jedna vec zostáva konštantná, malé háčiky. Keď sa kŕmia agresívne, môžete ich prinútiť, aby zvliekli väčšie návnady, ale väčšinou sú malé.

Keď lovíte pstruhy na ľade, absolútne najväčší háčik, ktorý by ste mali použiť, je veľkosť #6, ak nastražíte mieň. Na nalepenie na kus pásika použite háčik veľkosti #8 alebo #10 a háčik #12 na vajcia. Malé 3 mm alebo 4 mm volfrámové prípravky tiež fungujú dobre, pretože zvyčajne majú háčik veľkosti # 12 alebo # 14.

Ostriež a Bluegill

Ostrieže sú jedny z najjednoduchších rýb, ktoré sa dajú chytiť cez ľad, a preto sú najmenej náročné, pokiaľ ide o veľkosť háčika. Napriek tomu sú ľahké a jediný háčik č. 8 ľahko oklame všetkých, okrem tých najopatrnejších. Väčšinu dní 4 mm volfrámový prípravok s háčikom č. 10 zakončeným návnadou umiestni na ľad viac rýb ako čokoľvek iné.

Čítať  Kde držíte ryby v kajaku

Bluegill zo všetkých panfish má jedny z najmenších úst. Aj keď sa kŕmia agresívne, znížte háčiky. Háčik s dlhou stopkou veľkosti #6 až #10 je spôsob, ako ísť pre veľké žiabre. Dlhú stopku háčika oceníte, keď príde čas vybrať háčik z ich malých úst.

Výber veľkosti háčika pre tip-up

Či už lovíte na ľade s návnadou na návnadu, jugging s umelou nástrahou alebo nastavujete niekoľko tip-upov, téma zostáva rovnaká. Zmenšite svoje háčiky.

Na rozdiel od použitia jiggingového prútu alebo dokonca deadsticku, úspech s tip-upmi závisí od toho, aby sa ryba zavesila na vašu návnadu, kým neprídete na nasadenie háčika.

Použite príliš veľký háčik a ryby ho vypľujú, len čo zacítia kov. Je zrejmé, že čím väčšia je vaša návnada, tým väčšie môžu byť vaše háčiky bez toho, aby boli odhalené.

Oveľa častejšie však cez ľad vytiahnete viac boleňov, šťúk a jazerných pstruhov s menšími háčikmi na špičke.

Aké malé?

Pre tŕňovitých robí trojháčik veľkosti #14 alebo #16 zázraky v tandeme s priemerne veľkými mieňmi na návnadu. Ak sa vám nepáči myšlienka používať trojháčiky, použite jeden háčik v štýle chobotnice vo veľkosti #8.

Vo všeobecnosti rybári uprednostňujú väčšie háčiky na svojich špičkách pre šťuky a jazerné pstruhy. Hlavne preto, že návnady sú väčšie. Trojháčiky veľkosti #6 sú bežné na rýchlych náväzcoch, ale nezľaknite sa ani trojháčikov veľkosti #8 alebo #10, keď si to situácia vyžaduje.

Nielenže to dodá vašej návnade prirodzenejšiu prezentáciu, ale tiež to bude mať za následok bezpečnejšie nasadenie háčikov hlbšie v ústach. Hlavne preto, že ryby sa lepšie zaviažu k návnade.

Aká veľkosť trojháčikov pre rybolov na ľade

Môže to znieť nadbytočne, ale opäť výber veľkosti trojháčikov závisí od aplikácie a druhu.

Trojháčiky sa väčšinou používajú na náväzci s rýchlym úderom so špičkou, ako sme o tom hovorili vyššie. Sú tiež dobré na prilepenie živého alebo mŕtveho mieňa pre boleňa, jazerného pstruha alebo šťuku. Príležitostne sa rybári na ľade zamerajú na zarybnené pstruhy pomocou trojháčika s návnadou.

Keď sú naskladnené pstruhy, uviažte ich na trojháčik veľkosti #14 alebo menší. Jedno vajce alebo malý kúsok červa by malo zakryť háčik. Je to všetko o zmenšení vašej návnady pre jemný prístup. Aj keď skončíte tak, že sa vám zaseknú nejaké ryby, takže chytať a púšťať pomocou malých výšok sa neodporúča.

Pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoj pomer háku na severách a tŕňoch, môže byť správnym riešením trojhák.

Walleye majú tendenciu zhodiť vašu návnadu, keď im háčik prekáža v zábere, takže ich držte malé. Veľkosti #10 až #16 sú vhodné v kombinácii s malými až strednými leštidlami a nebudú brániť prirodzenému pôsobeniu miechy. Pri ťažkých záberoch zvoľte menšie háčiky.

Čítať  Najlepšie bezpečnostné tipy na rybolov na ľade a prečo ich potrebujete

Keď prejdete na severskú šťuku, trojháčik veľkosti #6 je univerzálna veľkosť, ktorá sa zdá byť vhodná aj pre tých najväčších severákov. Vysoko kvalitné, ostré háčiky sú však nevyhnutnosťou. V niektorých prípadoch je háčik veľkosti #4 lepší, ak lovíte s nadrozmernou mŕtvou návnadou na obrie šťuky a jazerné ryby.

Ak by ste si mohli vybrať iba jednu veľkosť trojháčika pre väčšinu techník a druhov, veľkosť #10 zvládne všetko. Dostatočne malý pre všetkých okrem tých najnáročnejších tŕňov a stále dostatočne silný pre mohutného jazerného pstruha.

Dokonca aj veľký severák bude mať problém vyrovnať výšku #10. Navyše, jemný bod na výškových č. 10 prekĺzne medzi tvrdými zubami, aby sa dal kúpiť na mäkšom tkanive.

Veľkosti háčikov na ľadových návnadách a prípravkoch

Jednou z náročných vecí pri rybolove na ľade je rozhodnúť sa, či sú háčiky, ktoré sú súčasťou vašich návnad a prípravkov, ideálna veľkosť pre vašu aplikáciu. Pokiaľ ide o prípravky, ste prilepení na veľkosť, ktorú kupujete. Aj keď pri väčšine nástrah môžete a mali by ste háčiky vymeniť.

Zmenšenie háčikov na nástrahách je opäť rovnako dôležité ako pri živých návnadách. Či už je to Swedish Pimple alebo Jigging Rap, o jedno číslo menšie na háčiku vám môže pomôcť dokončiť prácu. Len sa uistite, že nie ste takí malí, že naklonenie návnady napríklad hlavičkou miechy zakryje hroty háčikov a zabráni pevným háčikom.

Pokiaľ ide o volfrámové prípravky na ľad, veľkosti háčikov nie sú také štandardné, ako by som chcel. Je to obzvlášť náročné pri nákupe rôznych veľkostí online, pretože ich nie je s čím porovnávať.

Pomocou tabuľky nižšie získate všeobecnú predstavu o veľkostiach háčikov pre rôznych výrobcov volfrámových prípravkov.

Veľkosť prípravku Hmotnosť Veľkosť háčika
3 mm 1/64 oz #14
4 mm 1/32 oz #12 alebo #14
5 mm 1/16 oz #10 alebo #12
6 mm 1/8 oz #8 alebo #10

Záverečné myšlienky

Dúfajme, že vidíte, aké dôležité je vybrať správnu veľkosť háčika. Aj keď to nemusí byť rozhodujúcim faktorom úspechu pri každom výlete na ľad, výber správneho háku vedie k tomu, že šance na výhru sú vo váš prospech.

Keď si nabudúce prejdete svoje náčinie, pozrite sa na svoje háčiky a zistite, kde by ste mohli využiť zmenšenie.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to