Aká rýchla je jazda na zips?

Vaše deti požiadali o vaše povolenie ísť tento víkend zipsovať so skupinou priateľov. Pravdaže, máte svoje výhrady. Nechcete, aby vaše deti išli príliš rýchlo na zipsovom kábli a zranili sa. Ako rýchlo je jazda na zips linke?

Priemerná rýchlosť jazdy zipsom sa líši, ale pohybuje sa od 21 do 50 míľ za hodinu, pričom oveľa bežnejší je rozsah 30 až 40 míľ za hodinu. Faktory, ako je vaša hmotnosť a uhol sklonu, môžu vašu jazdu urýchliť.

V tomto článku vám vysvetlíme všetky podrobnosti o rýchlosti podšívky zipsu. Ponoríme sa ďalej do vyššie uvedených čísel a tiež preberieme, či je možné, aby ste išli rýchlejšie, ako aj to, ako zastavíte jazdu, keď príde čas. Nebudete to chcieť zmeškať.

Ako rýchlo by ste mali očakávať, že pôjdete pri podšívke na zips?

Pokiaľ ide o vzrušujúce aktivity, ziplining je niekde uprostred. Keďže ide o aktivitu tiahnucu sa do neba, ziplining už má v sebe vzrušujúci prvok. Je to vzrušujúcejšie ako parasailing a určite viac ako let teplovzdušným balónom.

Ak však chcete ísť tak vysoko a rýchlo, že máte srdce až v krku, je lepšie jazdiť na horskej dráhe, ako sa kĺzať po lanovej dráhe.

Spoločnosť Head Rush Technologies, ktorá predáva skákacie, zipsovacie a horolezecké vybavenie, zverejnila relevantnú štúdiu na túto tému. Skúmali niekoľko nadšencov zipliningu o ich maximálnych rýchlostiach.

Podľa výsledkov prieskumu je priemerná rýchlosť zipsu medzi 31 a 40 MPH. To je dosť rýchle vzhľadom na to, že štandardná rýchlosť parasailingu je 15 MPH a teplovzdušné balóny plávajú po oblohe rýchlosťou iba 5 MPH.

V niektorých prípadoch jazdci v prieskume Head Rush Technologies hlásili skúsenosti so zipsom, ktoré boli nižšie ako priemer. Ich maximálna rýchlosť by bola okolo 21 až 30 MPH. Stále to nie je v žiadnom prípade pomalé, ale pre deti, ktoré hľadajú vzrušenie, môže byť zipsovanie pri tejto rýchlosti trochu sklamaním.

Ostatní jazdci mali rýchlosti, ktoré boli vyššie ako priemer a dosahovali okolo 41 až 50 MPH. Deti by radi jazdili na zip line takouto rýchlosťou, aj keď rodičia by pravdepodobne neboli príliš spokojní.

Mimochodom, existujú odľahlé hodnoty. vo Walese Svet zipsu sľubuje jedny z najrýchlejších zážitkov na oblohe. Tento článok z The Telegraph uvádza, že jazdci na Zip World pravidelne dosahujú rýchlosť 125 MPH, čo je na zipline trať šialené.

Čítať  Ako ťažký môže byť sneh?

S horskými dráhami dosahujúcimi priemernú rýchlosť aspoň 80 míľ za hodinu by ste sa šliapali na zips tempom, ktoré je na rovnakej úrovni ako niektoré z najvyšších a najdesivejších dráh na planéte. Zip World určite nie je pre slabé povahy!

Faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť Zip Line

Po prečítaní informácií v poslednej časti sa nestačíte čudovať, prečo niektorí jazdci zip line hlásili iné rýchlosti ako ostatní. Bolo to tým, že jazdili na rôznych tratiach? To môže byť súčasťou, áno, ale nie je to celý príbeh.

V našom príspevku o tom, ako fungujú zipsy, sme diskutovali o faktoroch, ktoré môžu zrýchliť alebo spomaliť jazdu na zipsoch. Podľa toho príspevku, tu je rekapitulácia.

Hmotnosť jazdca

Aby sme pochopili, ako vaša váha ovplyvňuje rýchlosť podšívky zipsu, musíme sa vrátiť ku konceptu, o ktorom sme hovorili v článku prepojenom vyššie. Tento koncept je známy ako terminálna rýchlosť.

Keď je predmet vo voľnom páde, rýchlosť, ktorú dosiahne, keď už nemôže ďalej akcelerovať, je jeho konečná rýchlosť. Táto rýchlosť je konzistentná, takže získate rýchlu jazdu na zipse až na koniec ihriska.

Keďže konečná rýchlosť sa zvyšuje s ťažkými predmetmi, jazdec na zipsoch, ktorý váži 200 libier, pôjde rýchlejšie ako ten, ktorý váži 100 libier. Nič iné sa nemusí meniť od jedného jazdca k druhému, vrátane rozloženia trate, na ktorej jazdia, alebo uhla sklonu (viac o tom o chvíľu). 200-kilový človek si predsa len užije rýchlejšiu jazdu.

Dôvodom je, že 200-kilový jazdec má väčšiu gravitačnú silu v porovnaní so 100-kilovým človekom. Gravitácia je to, čo vás vedie po kábli zipsu, keď zostúpite z plošiny, takže je to kľúčová časť rovnice.

Uhol sklonu kábla

Ako sme povedali, poďme diskutovať o uhle sklonu dráhy zips line, pretože je veľmi dôležitý, ak chcete vyššiu rýchlosť.

Ak máte len veľmi mierny uhol sklonu pri zipsovom lemovaní, napríklad taký, ktorý je medzi 3 a 4 percentami, vaša jazda bude rovnako mierne vzrušujúca. Mladšie deti sa možno na chvíľu zabavia, ale staršie deti budú zívať.

Výber uhla sklonu kábla zips line je o presnosti. Kábel s nízkym uhlom sklonu sa pretrhne, keď sa použije vysoké napätie, napríklad cez lanko, ktoré sa spúšťa po kábli. Ak je však uhol príliš strmý, klesanie po šnúre môže chvíľu trvať, takže prvá polovica zipsovej šnúry bude nudná.

Čítať  Môžete zipsovať linku, keď ste tehotná?

Dĺžka linky

Vaša maximálna rýchlosť pri podšívke zipsu tiež závisí od dĺžky kábla. Nejde len o to, že kratší zip line kábel znamená kratšiu jazdu. Gravitácia môže fungovať lepšie na dlhšom vedení, rovnako ako zotrvačnosť. Zotrvačnosť nám hovorí, že hmota sa bude pohybovať, kým ju nepreruší vonkajšia sila.

Na krátkej trati zipline tiež nemáte toľko času na dosiahnutie konečnej rýchlosti ako na dlhšej.

Dokážete ísť rýchlejšie na zipsovej linke?

Teraz, keď už rozumiete viac o tom, čo robí zipsovú šnúru rýchlou, chceli by ste zvýšiť rýchlosť svojej nadchádzajúcej jazdy. Dá sa to nejako urobiť?

Pri jazde na komerčnom ihrisku nie, naozaj nie. Dráha zipline je už navrhnutá a postavená, takže s dĺžkou kábla alebo uhlom sklonu sa nedá nič robiť. Predtým, ako budete premýšľať o tom, že by ste si obliekli svoju najobjemnejšiu mikinu, aby ste vážili viac, vedzte, že to nie je dobrý nápad. Vaše oblečenie vám nezvýši váhu natoľko, že si všimnete rozdiel v rýchlosti.

Ak staviate súpravu na zips na dvore, maximálna rýchlosť kurzu je úplne vo vašich rukách. Ak je váš kábel dostatočne dlhý, môžete zvýšiť uhol sklonu zo 4 percent na 6 percent. Aj keď sa to zdá ako malá zmena, bude to veľký rozdiel v tom, aká vzrušujúca je vaša jazda na zipse.

Mali by ste tiež postaviť dráhu zips line s čiarou, ktorá je dlhšia ako 100 stôp. Aj keď sa vám zmestí len 150 stôp dlhý vlasec, rýchlosť sa zvýši o slušnú sumu. Ak je vaša šnúra dlhá 200 stôp alebo dokonca 300 stôp, potom budete mať na svojom dvore taký zábavný zipline kurz, že deti zo susedstva sa môžu zoradiť okolo bloku a jazdiť na ňom!

Základy zastavenia zipsovej linky

Nezáleží na tom, či ide o kurz zipsovania na dvore alebo profesionálnu komerčnú prevádzku. Jazda na zips linke sa nakoniec skončí a jazdci budú musieť zastaviť. Ako sa to však stane?

No, naozaj dvoma spôsobmi, buď aktívne alebo pasívne brzdenie. Obidva spôsoby brzdenia si teraz vysvetlíme.

Aktívne brzdenie

Amatérske aj komerčné ihriská na zips line využívajú aktívne brzdenie, ktoré sa tak nazýva, pretože jazdec je ten, kto sám zastaví. Jazdec bude musieť mať na jednej ruke rukavicu, ktorá je zvyčajne vyrobená z kože. Možno budú musieť stlačiť brzdovú doštičku, kým chcú zastaviť. Trenie, ktoré podložka vytvára na kábli zips line, umožňuje jazdcovi zastaviť.

Čítať  Čo je to Zip Line Platform? S osvedčenými postupmi

Ak nie je brzdová doštička, jazdec musí použiť ruku v rukavici na uchopenie lanka a držať ho, kým sa prirodzene nezastaví.

To je veľká zodpovednosť, ktorú treba od jazdca, najmä mladších, ako sú deti. Tí, ktorí sú zmätení v tom, ako funguje aktívne brzdenie, môžu zabrzdiť príliš neskoro a nakoniec budú zranení. Iní zabudnú vôbec brzdiť, pretože si jazdu na zipse tak užívajú.

Aj keď jazdec nezabudne položiť ruku na čiaru, rýchlosť, ktorou sa pohybuje po lane, môže spôsobiť, že používanie aktívnych bŕzd bude nebezpečné. Niektorým jazdcom na zipsovej vložke sa rukavica zasekla vo vozíku, kde sedíte pri podšívke zipsu.

Trenie, ktoré je rozhodujúce pre zastavenie pri aktívnom brzdení, môže tiež opotrebovať komponenty zipsovej šnúry, od lanka po brzdové doštičky, čo si vyžaduje častejšie úpravy komponentov zipsovej dráhy.

Pasívne brzdenie

To je dôvod, prečo komerčné spoločnosti na zips line v dnešnej dobe oveľa častejšie používajú pasívne brzdy. S pružinovými brzdami, gravitačnými brzdami alebo magnetickými brzdami sa jazdec prirodzene a hladko zastaví na konci dráhy zipsu bez akýchkoľvek kožených rukavíc alebo bez toho, aby sa musel chytať za kábel zipsu.

Tu je prehľad troch typov pasívnych bŕzd.

  1. Pružinové brzdy

Rozmerné cievky, ktoré obsahujú pružinové brzdy, zahŕňajú pružiny, ako už názov napovedá. Pružiny sa stlačia, keď sa hybnosť obloženia zipsu priblíži k brzdám. Absorbovanie tejto hybnosti umožňuje pružinám pomôcť vám zastaviť sa. Potom sa pružiny uvoľnia, čo spôsobí určitý odrazový efekt.

  1. Gravitačné brzdy

Ak komerčná dráha zipsu nie je navrhnutá tak, aby uhol lana mal sklon nadol, potom sa gravitačné brzdy dokážu prispôsobiť uhlu smerom nahor. Začnete spomaľovať skôr, než sa vôbec dostanete na koniec kábla, potom si zahráte ping-pong tam a späť a nakoniec úplne prestanete.

  1. Magnetické brzdy

Vírivé prúdy v magnetických brzdách umožňujú zakaždým oveľa konzistentnejšie zastavenie. Na rozdiel od gravitačných bŕzd a pružinových bŕzd má magnetická odroda menej komponentov, ktoré vyžadujú údržbu a prestoje, keď potrebujú opravy.

Záverečné myšlienky

Rýchlosť vašej jazdy na zips linke závisí od dizajnu trate ako aj vašej vlastnej hmotnosti. S priemernými rýchlosťami 30 až 40 mph pri zipsovej podšívke môžu deti aj dospelí bezpečne a zábavne jazdiť a vytvárať úžasné spomienky!