Aká librová testovacia línia je najlepšia na lov basov

Lov basov je jednou z tých vecí, pri ktorých je dôležité mať správne vybavenie. Urobte správne ingrediencie a nájdete viac basov, zachytíte viac basov a dôsledne zachytíte väčšie basy.

Jedným z najdôležitejších komponentov dobre vyladeného nastavenia na lov basov je váš vlasec. Neustále zdokonaľujem svoju veľkosť vlasca, aby som dodával návnady so správnou kombináciou funkcie a sily. Ale je to vždy nedokončená práca.

Na lov basov použite 8 až 12 librové testovacie monofilové alebo fluorokarbónové vlasce s jemnými prezentáciami pomocou prívlačového náradia. Urobte test na 15 alebo 20 libier v ťažkom kryte. Pri nahadzovaní veľkých návnad na plávanie, kľukových návnad, jigov a náčinia na vrchnej vode je pletená hlavná šnúra v testovacom rozsahu 30-50 libier neuveriteľne všestranná.

Znie to rozumne, ale vec je taká, že basoví rybári sa naozaj radi venujú technike. Každý si vytočí svoje zariadenie a žiadne dva názory na veľkosť linky nie sú rovnaké.

Je také ľahké stratiť sa v zložitej spleti výberov liniek. Preto sme sa spýtali skúsených rybárov a prehľadali web, aby sme vytvorili návod, ktorý vám zjednoduší rozhodovanie o ideálnej veľkosti vlasca na lov basov.

Typy šnúr na lov basov

Väčšina rybárov si uvedomuje, že existujú tri hlavné typy šnúr. Monofil, fluorokarbón a oplet. Každý má jedinečné atribúty, vďaka ktorým je jeden riadok lepší ako druhý v závislosti od aplikácie.

Čo sa týka basových rybárov, najdôležitejšími vlastnosťami vlasca sú citlivosť, sila a neviditeľnosť pod vodou. Vyváženie týchto primárnych faktorov je rozhodujúce, aby ste zo svojej línie vyťažili maximum.

Tu je to, čo rozlišuje tri typy vlascov na lov basov.

Monofil

Monofilament je základom všetkých odborov v love basov. Je dostatočne neviditeľný pre jemné taktiky, ako je drop shot, a zároveň dostatočne silný pre väčšinu ľahších jigov alebo návnad na vrchnú vodu v ľahkom kryte a rákosí. Čo mono chýba, je citlivosť. Je to spôsobené predovšetkým rozťahovaním.

Aj keď toto natiahnutie bráni detekcii zahryznutia, keď basy jemne sršia vašu návnadu, pomáha pôsobiť ako tlmič nárazov pri drvivých úderoch. Preto sa mono šnúra často používa ako náväzec na pletenú šnúru. Vrkoč dodáva citlivosť a mono absorbuje časť nárazov z divokých úderov.

Najviac obmedzujúcou vlastnosťou mono je hrúbka čiary. Test s monofilom nad 20 libier je nemotorný a stáva sa prekážkou pri pôsobení a odlievaní nástrah. Pre väčšinu nášho lovu basov sa mono používa iba ako náväzec a nie ako hlavný vlasec.

Čítať  Potrebujete broďáky na lietanie s rybami?

Fluorokarbón

Fluorocarbon prešiel za tie roky dlhou cestou, ale pre mnohých rybárov je to stále typ vlasca „miluj to“ alebo „nenávidím to“. Má však svoje miesto v repertoári basgitaristov. Pre neviditeľnosť nič neprekoná fluoro. Fluorokarbónový vlasec má podobné charakteristiky lámania svetla ako voda a je pre ryby prakticky neviditeľný.

Je tiež extrémne citlivý a má výrazne nižšiu rozťažnosť ako mono. Čo sa týka jemného lovu vysokoústých veľkoúst, fluór je lepší. Napriek tomu to väčšina rybárov považuje za tuhé a ťažko zvládnuteľné na rotačke. Či už používate rotačku alebo baitcaster, fluorocarbon bude fungovať ako hlavná šnúra pre väčšinu aplikácií okrem vrchnej vody.

Fluorové drezy, preto sa vyhnite ich použitiu s návnadami v hornej vode. Poppery a návnady na prechádzky sa vám zakaždým zapletú do vlasca.

Vrkoč

Braid sa v posledných rokoch teší zvýšenej popularite a má na to dobrý dôvod. Tento ultra silný vlasec má super tenký priemer v pomere k pevnosti. Nielenže to umožňuje extrémne dlhé hody, ale má tiež silu vytrhnúť veľké prasatá z hrubého krytu.

Vrkoč má nulovú pružnosť, takže každý náraz a zahryznutie sa vo vašich rukách zaregistruje. Jedinou nevýhodou vrkoča je jeho vysoká viditeľnosť vo vode. Nie je to problém v zafarbenej vode alebo hustom poraste. Rybári s čistou vodou však môžu pridať fluoro alebo mono náväzec do vrkoča, aby s tým bojovali.

Pokiaľ ide o nahadzovanie buzz návnad, crankbaitov, žabiek alebo jigov v ťažkom kryte, cop je všestrannou voľbou.

Najlepšia veľkosť čiar pre každú techniku

Žiaľ, žiadna šnúra nesplní všetky požiadavky na lov basov. Preto sme zostavili túto komplexnú tabuľku, ktorá vám pomôže prispôsobiť veľkosť čiary každej aplikácii, ktorú používate. Dochádza k určitému prekrývaniu, takže ak budete vedieť, aká veľkosť a typ linky je najlepší, vložíte do člna viac basov s menším počtom zmien linky.

Najlepšia veľkosť vlasca pre lov basov

Technika Monofil
(iba vedúci)
Fluorokarbón Vrkoč (použite s mono
alebo fluorovodiče)
Jemné mäkké plasty Test 8-10 libier Test 8-10 libier Test 10-20 libier
Jigs, Texas alebo Carolina náväzce Test 15-20 libier Test 15-25 libier Test 40-50 libier
Spinnerbaits a Chatterbaits Test 15-20 libier Test 15-20 libier Test 40-50 libier
Crankbaits Test 12-20 libier Test 12-15 libier Test 30-40 libier
Swimbaits Test 20-25 libier Test 20-25 libier 50+ kilový test
Horná voda Test 12-20 libier Nikdy nepoužívajte s hornou vodou Test 30-40 libier
Buzzbaits a žaby Žiadny vodca, použite rovný vrkoč Nikdy nepoužívajte s hornou vodou 30-50 kilový test, žiadny vodca

Dúfajme, že táto tabuľka zjednoduší proces výberu línie, ktorá pokrýva širokú škálu techník. Pri párovaní správnej hmotnosti vlasca s rôznymi nástrahami si všimnite tieto dodatočné tipy.

  • Pre návnady na vrchnú vodu používajte nadväzec s tuhšou hmotnosťou. Ak vám prejde test mono s vyššou librou, urobte to. Pevný nadväzec zabráni tomu, aby váš popper, žaba alebo strašidlá kĺzali po vlasci a nezamotali sa. To platí najmä pre návnady na vrchnú vodu s použitím trojíc.
  • Pri výbere linky vezmite do úvahy čistotu vody. V ultračistej vode použite fluórové náväzce.
  • Kedykoľvek lovíte v ťažkej konštrukcii a burine, použite najťažší vlasec, ktorý máte, aby ste uvoľnili basy skôr, ako vám obalia vlasec.
  • Mono sa často používa ako vodca, ale príležitostne funguje aj ako hlavná línia. Keď je potrebné trochu natiahnuť, skúste mono.
Čítať  Najlepší rybolov na ľade v Oregone: 7 najlepších jazier, ktoré môžete vyskúšať

Rotačné navijaky vs. odlievacie navijaky

Pokiaľ ide o lov basov, nastavenie prúta a navijaka je špecifické pre techniku. Každý má svoje vlastné preferencie, takže robte to, čo uznáte za vhodné.

Vo všeobecnosti sú prívlačové navijaky vhodnejšie pre aplikácie s nízkou hmotnosťou s použitím jemných návnad. Myslite na drop shot, šialené súpravy a súpravy Neko. 12 librové testovacie mono alebo fluoro je horná hranica pre naše rotačky na lov basov. Akýkoľvek test nad 12 libier vám spôsobí problémy. Na druhej strane vám na prívlačovom navijaku prejdú ťažšie veľkosti vlascov, ak ako hlavný vlasec použijete oplet. 20 librový skúšobný vrkoč je naše odporúčané maximum na prívlač.

Baitcastery zvládnu oveľa ťažší vlasec a sú vhodné pre väčšie návnady a situácie, kde je potrebný dlhý hod. Väčšina basových rybárov vybavuje svoje navijaky na odlievanie návnady s 15-25 librovým testovacím mono/fluoro alebo 30-65 librovým testovacím opletom. Vyhnite sa použitiu testu opletu pod 30 libier na baitcastingovom navijaku. Úzky priemer sa zareže do cievky a zaviaže.

Záleží na farbe linky pre basy

Podľa našich skúseností je farba linky dôležitá len pre basy v extrémne čistej vode. V opačnom prípade je hrúbka vlasca dôležitejšia, pretože priamo ovplyvňuje činnosť vašej nástrahy.

Bezpečnou stávkou je použitie číreho fluórového alebo mono vlasca ako vedúceho vo väčšine vodných podmienok. V zafarbenej vode má zelený tónovaný vrkoč tendenciu dobre splynúť. Pri love záhonov s burinou alebo štruktúrou má farba vlasca len zriedka vplyv na váš úspech. Bass kľúč na návnadu skôr, než si všimnete vlasec.

Naše obľúbené rybárske vlasce

V súčasnosti je na výber veľa rybárskych vlascov. Výber najlepších značiek vyžaduje trochu pokusov a omylov. Nie všetky rady sú si rovné, takže tu sú naše najlepšie tipy, ktoré by vám mali dobre slúžiť.

Čítať  Ako mieriť ako profesionál pri love lukom

Mono linky

Prípona Advance – Pre jemné techniky pradenia zostáva Suffix Advance na cievke pružná a ovládateľná. Dobre zvláda aj týranie od skál a krytie. 8 librový test je naša voľba pre jemnosť.

Maxima Ultragreen – Ako vedúci materiál je Maxima Ultragreen v teste 15-25 libier ťažké poraziť. Je dostatočne neviditeľný pre akúkoľvek techniku ​​vrátane vrchnej vody alebo reakčných návnad. Maxima je tvrdá šnúra, ktorá odoláva zlomeniu, aj keď basy nastražujú vaše návnady.

Fluórové linky

Seaguar InvizX – Každý rybár vyžadujúci špičkový fluorokarbónový nadväzec alebo hlavný vlasec by mal zvážiť Seaguar InvizX. Táto rada pokrýva všetko od jemných návnad v čistej vode až po crankbaits a squarbills. Pokiaľ nejde o návnadu na vrchnú vodu, Seaguar fluoro je nevyhnutnosťou. Udržujte rozsah testu od 6 do 25 libier, aby ste pokryli takmer akúkoľvek techniku ​​lovu basov.

Pletená línia

Power Pro Spectra – Vrkoč Power Pro sa naďalej osvedčuje ako špičkový vrkoč. Či už vyťahujeme veľkoústy spod dokov alebo cez hustú burinu, Power Pro nikdy nezlyhal. Power Pro Spectra je dostatočne hrubý na to, aby sa vám nezahryzol do cievok na nahadzovanie baitcastingu alebo sa neomotal okolo špičky prúta, ale stále je dostatočne tenký na fenomenálnu vzdialenosť nahodenia. Odporúčame 30-65 librový test Power Pro pre väčšinu techník lovu basov.

Slová na rozlúčku

Medzi basovými rybármi, začiatočníkmi alebo profesionálmi, je výber šnúry sotva univerzálny. Každý má svoje vlastné preferencie v závislosti od techniky a skúseností. Ja osobne to mám rád jednoduché. Rady v tomto článku sú skvelým východiskovým bodom.

Keď získate dôveru vo svoje schopnosti a rozviniete svoj štýl lovu basov, rozvetvte sa a vyskúšajte nové línie a experimentujte s inými značkami. Budete vedieť, že ste na správnej ceste, ak chytíte viac rýb a pustíte menej návnad.

Získajte viac odporúčaní rybárskych vlascov prečítaním si našich sprievodcov po najlepších vlascoch pstruh a losos!