Aká librová testovacia línia je najlepšia na lov basov?

Test vlasca alebo librový test určuje, aká silná je rybárska šnúra v librách. Keď idete na lov basov, akú librovú testovaciu šnúru by ste mali použiť?

Testovací vlasec s hmotnosťou 8 alebo 12 libier je ideálny na lov basov, najmä na fluorokarbónové alebo monofilové vlasce. Ak lovíte basy v ťažkom kryte, potom budete chcieť zvýšiť hmotnostný limit vlasca na 15 až 20 libier a 30 až 50 libier na odlievanie veľkých jigov, crankbaitov alebo návnad na plávanie.

V dnešnom sprievodcovi si prejdeme všetky vaše obľúbené druhy rybárskych návnad na lov basov a pre každý vám odporučíme ideálnu testovaciu šnúru. Keď skončíte s čítaním, vždy si budete môcť vybrať správnu hmotnosť vlasca na lov basov!

Čo Pound Test Line pre Bass Fishing? Ako si vybrať podľa vašej techniky

Ako sme diskutovali v úvode, testovacia šnúra na lov basov sa líši v závislosti od toho, čo používate na navíjanie týchto veľkých rýb.

Pozrime sa na rôzne rybárske návnady, návnady a techniky, ktoré by ste mohli použiť, a pre každú z nich vhodný testovací vlasec.

Fishs mäkkou plastovou návnadou

Mäkká plastová návnada patrí medzi najľahšie návnady, aké si môžete vybrať, takže nie je potrebné, aby bol vlasec ťažký.

Pri love basov s fluorokarbónom alebo oloveným monofilným vlascom musí byť testovacia hmotnosť iba 8 až 10 libier.

Ak máte pletenú šnúru, ktorú používate s fluorokarbónovým alebo monofilným náväzcom, zvýšte hmotnosť testovacej šnúry na 10 alebo 20 libier.

Rybolov s Carolina alebo Texas Rig alebo Jigs

The Súprava Carolina používa plastovú návnadu so závažím nad háčikom. Nie je príliš odlišný od Texaská súpravaktorý má guľové závažie, ktoré sa môže voľne posúvať po vlasci.

Pre tieto náväzce alebo jigové lovné šnúry by mala byť hmotnosť testovacej šnúry 15 až 20 libier pre fluorokarbónové alebo náväzcové monofilné šnúry.

Zvýšte hmotnosť na testovací rozsah 40 až 50 libier pre vodiacu šnúru používanú s pletenou šnúrou.

Rybolov s Chatterbaits a Spinnerbaits

Chatterbaits, ktoré sa tiež označujú ako vibračné prípravky, sú najúčinnejšie v chladných mesiacoch na lov ostriežov a iných druhov rýb. Fungujú podobne ako prívlačové návnady, ktoré obsahujú lyžičkové návnady na prilákanie rýb.

Tieto návnady majú rovnakú hmotnosť testovacej šnúry ako pri love s náväzcom Texas alebo Carolina.

  Posilňovač riadenia na UTV: Stojí to za dodatočné náklady?

To zahŕňa rovnaký hmotnostný limit testovacej šnúry pre pletenú rybársku šnúru používanú s monofilovou alebo fluorokarbónovou šnúrou.

Rybolov s Crankbaits

Voblery resp crankbaits majú tvrdé, často plastové telá, ktoré prispievajú k ich hmotnosti.

Prirodzene, keď používate crankbait na lov basov, potrebujete na kompenzáciu ťažší vlasec.

Pre rybársky vlasec s fluórovaným uhľovodíkom zvoľte testovacie závažie 12 až 15 libier. Ak používate crankbait s monofilným vodiacim vlascom, potom by mala byť testovacia hmotnosť medzi 12 a 20 librami.

Lov so spletenou šnúrou, ktorá obsahuje fluorokarbónový alebo monofilový náväzec, vyžaduje ťažší vlasec s testovacím rozsahom 30 až 40 libier, aby bolo možné úspešne chytiť basy.

Rybolov s Swimbaits

Swimbaits sú návnady navrhnuté tak, aby vyzerali ako návnadové rybky. Môžu mať mäkké alebo tvrdé telá v závislosti od vašich preferencií a preferencií druhov rýb, ktoré sa pokúšate chytiť.

Testovacia hmotnosť vášho basového vlasca pri použití fluorokarbónového alebo monofilného vlasca s návnadou by mala byť 20 až 25 libier.

Zvýšte hmotnosť na 50+ libier pre pletenú šnúru s fluorokarbónovým alebo monofilovým náväzcom.

Rybolov s návnadami pre vrchnú vodu

Ako už názov napovedá, návnady pre vrchnú vodu zdržiavať sa bližšie k vodnej hladine, aby motivoval hladný bas k skoku.

Fluorokarbónová rybárska šnúra nie je kompatibilná s návnadami pre vrchnú vodu, ale testovacia hmotnosť monofilnej šnúry je 12 až 20 libier.

Pre spletenú rybársku šnúru používanú s monofilným vodiacim vlascom by mala byť skúšobná hmotnosť 30 až 40 libier.

Rybolov s Buzzbaits

Ak ste fanúšikom buzzbaits na lov basov viete, že tieto staré návnady môžu byť skvelé na lov bez buriny. Ponárajú sa predsa hlboko do vody.

Pri love basov s buzzbaitmi by ste nemali používať náväzec, ale iba rovnú pletenú šnúru. Aj keď táto línia nemá vodcu, odporúčaný rozsah testu libier je medzi 30 a 50 librami.

Aký je najlepší rybársky vlasec pre basy?

Omniaky vážia v priemere 12 libier, najmä dospelý zubáč veľkoústy.

V žiadnom prípade to nie sú najväčšie ryby v mori, ale ako sa ukázalo v poslednej časti, musíte vziať do úvahy najmä hmotnosť testovacej šnúry rybárskej šnúry, ktorú používate, a typ šnúry.

V tejto časti si prejdeme tri najlepšie odporúčané typy rybárskych vlascov na lov basov.

  Mám najprv behať alebo bicyklovať? Vďaka čomu budete fit?

Monofilová linka

Prvým je monofilný vlasec alebo mono vlasec, typ vlasca, ktorý sa skladá z jedného vlákna vlákna.

V prípade mono vlasca je prameň vlákna vyrobený z odolného nylonu. Plast sa niekedy používa aj v monofilových vlascoch.

Na vytvorenie monofilného vlasca sa polyméry zmiešajú, roztavia a potom vytlačia pomocou stroja s malými otvormi. Odtiaľ pochádzajú pramene, ktoré tvoria vlasec.

Priemer monofilného vlasca sa mení, čo znamená, že jeho pevnosť v ťahu alebo test sa líšia rovnako.

Môžete si tiež vybrať z množstva farieb pre mono linku, či chcete, aby sa vaša linka skryla vo vode alebo vynikla.

Mono vlasec, ktorý je najvhodnejší pre začiatočníkov, nie je ťažké uviazať a nahadzovanie s ním je hladké a ľahké. Rybár, ktorý chytí basy prvýkrát, by sa mal pri práci s monofilovým vlascom cítiť veľmi pohodlne.

Ďalšou obrovskou výhodou je, že linka je tiež lacná.

Odporúča sa pre povrchové návnady, ako sú návnady pre vrchnú vodu, mono vlasec je známy svojou miernou pružnosťou.

To uľahčuje basu zahryznúť sa do linky a udržať si držanie. Reakčné návnady sú tiež veľmi kompatibilné s mono šnúrou.

Zatiaľ čo monofilný vlasec znesie mnohé testovacie rozsahy ako fluorokarbónový vlasec, stále môže prasknúť, ak si nedáte pozor.

Preto si pri výbere nastavenia na lov basov pozorne prečítajte informácie v poslednej časti.

Pletená čiara

Pre nastavenie rybolovu basov môžete tiež zvážiť pridanie pletenej rybárskej šnúry.

Ako jeden z predchádzajúcich typov rybárskych vlascov bol pletený vlasec okolo bloku, ale v priebehu rokov sa zdokonalil a zdokonalil.

Dnes je spletaný rybársky vlasec známy pre svoj pomer výkonu a priemeru, nepružnosť a pevnosť v uzle.

Väčšina spletených rybárskych vlascov na dnešnom trhu je vyrobená z mikro-Dyneema, Spectra a/alebo Dracon, ktoré sú navzájom spletené alebo spletené.

Pevnosť spleteného vlasca je špičková. Pevnosť v pretrhnutí je často vysoko nad testom v librách a určite si spomeniete, že spletený rybársky vlasec má testovacie hodnotenie v librách viac ako 50 libier!

Splietaný vlasec sa vo vode ani v najmenšom neschováva, takže ho ryby ľahko uvidia rovnako ako ostatní rybári. Preto je najlepší scenár na lov so spletenou šnúrou v oblasti s hustým porastom alebo hojne zaburineným porastom.

  Aká rýchla je jazda na zips?

Abrazivita pletenej šnúry znamená, že vyhrá v boji s burinou a nie naopak!

Nenatiahnutie spleteného vlasca zlepšuje jeho citlivosť, takže ani jemné uhryznutie rýb neprejde cez váš radar. To znamená, že ak je ryba, ktorá ťahá za váš vlasec, obzvlášť agresívna, nie je nič neobvyklé, ak sa spletená šnúra pretrhne.

Pozrite si náš ďalší článok porovnávajúci pletenú šnúru a monofilnú šnúru!

Fluorokarbónová linka

Ďalším typom basového vlasca, s ktorým sa stretnete, je fluorocarbon alebo fluoro vlasec.

Nákladnejší ako monofilný vlasec, fluorokarbónový vlasec je známy svojou reaktivitou a silou.

Je stredne citlivý, má nízku lomivosť, dobrú odolnosť proti oderu, nízku nasiakavosť a slušnú vláčnosť.

Keď ho hodíte do vody, basy a iné ryby sa snažia vidieť fluorokarbónový vlasec, pretože sa stáva takmer neviditeľným. Je to spôsobené spomínaným indexom lomu fluórovej čiary.

Index lomu rybárskeho vlasca vyjadruje, ako sa svetlo ohýba, keď prejde vlascom. Šnúru stále vidíte, aj keď nie tak ľahko ako pri love s monofilným vlascom.

Na rozdiel od mono vlasca, fluorokarbónový vlasec nepláva, preto by ste ho nemali používať na rybolov v horných vodách. To znamená, že fluórová šnúra je veľmi kompatibilná s reakčnými návnadami a mäkkými plastovými návnadami, ktoré dostávajú basy.

Veľmi bežným nastavením pri love basov je použitie fluorokarbónovej šnúry ako vodiacej šnúry a potom loviť s touto a spletenou šnúrou.

Rozsah hmotnosti testovacej šnúry tohto nastavenia je ideálny pre lov ťažkých okúňov.

Polyméry vo fluorokarbónovej línii zabraňujú poškodeniu repelentmi proti hmyzu, batériovou kyselinou, benzínom vo vode a slnečným žiarením.

Nižší stupeň natiahnutia, ktorý fluoro vlasec obsahuje, zlepšuje jeho citlivosť, ako už bolo spomenuté.

Jednou z najlepších vlastností používania fluorokarbónového vlasca na lov basov je detekcia aj jemných záberov na vlasci. Je to spôsobené tým, ako tesne sú molekuly fluórovaných uhľovodíkov zbalené, čo umožňuje ľahký prenos energie.

Pre viac informácií o najlepších situáciách na použitie fluorokarbónovej šnúry kliknite sem!

Záverečné myšlienky

Úspešný lov basov vyžaduje použitie monofilu, fluorokarbónu alebo spleteného vlasca v závislosti od typu návnady alebo návnady, s ktorou lovíte. Musíte tiež poznať hodnotenie testovacej linky pre nastavenie, aby ste sa uistili, že linka je dostatočne odolná na to, aby zvládla basy.

Veľa šťastia!