Aká je najlepšia návnada na surfovanie?

Vo väčšine scenárov surfovania sa uprednostňuje živá návnada, ale môžete použiť aj umelé návnady. Ak chcete urýchliť svoj rybársky úspech a preskočiť priamo na tie najlepšie nástrahy, aké sú vaše možnosti?

Najlepšia návnada na surfovanie je nasledovná:

 • Piesočné blchy
 • Krevety
 • Šumivé kraby
 • Mullet
 • Squid
 • Menhaden
 • Sleď
 • Bucktail prípravky
 • Mäkké návnadové prípravky
 • Lyžice
 • Zátky pre hornú vodu

Tento sprievodca surfcastingovou návnadou sa bude zaoberať každým vyššie uvedeným typom návnady, živej aj umelej, a bude diskutovať o tom, ako ich používať a aké ryby s nimi môžete chytiť. Čaká vás množstvo skvelých informácií, takže určite pokračujte v čítaní!

Keďže medzi surfistami je preferovaná živá návnada, začneme s týmto typom. Majte na pamäti, že hoci nasledujúce stvorenia začínajú živé, v niektorých prípadoch ich budete chcieť mŕtve na účely surfovania.

Piesočné blchy

Ak existuje jeden typ živej návnady, ktorá prinesie surfový rybolov, je to nepochybne piesočná blcha.

Mnoho rybárov nepozná piesočné blchy, aspoň nie spočiatku. Potom, po niekoľkých surfovacích rybárskych výletoch, si uvedomia, aké cenné môžu byť tieto malé stvorenia.

Piesková blcha je tiež známa ako krtonožka alebo piesočná blcha. Je to malý kôrovec, ktorý nevyzerá ako krab, ale ani tak úplne nepripomína blchu. Namiesto toho je piesočná blcha hnedohnedá, aby výnimočne dobre zapadla do svojho prostredia. Tým prostredím je samozrejme piesok.

V piesku sa piesočná blcha zahrabe hlboko. Jeho antény umožňujú kôrovcom filtrovať krmivo. Keď piesočná blcha cestuje, zvyčajne poskakuje.

Ak si chcete uloviť vlastné piesočné blchy, prečešte pláže počas úsvitu a potom znova za súmraku. Hrable proti pieskovým blchám by vám ich mohli pomôcť chytiť, ale môžete ich vyhrabať aj ručne, keď sa vám zdá, že sa zvíjajú v piesku po pretrhnutí vlny.

Mali by sme si uvedomiť, že piesočné blchy vás môžu uhryznúť, takže buďte opatrní!

Akonáhle budete mať živé piesočné blchy na surfcasting, môžete chytiť viac škvrnitých pstruhov, kanic, chňapal, snook, pruhovaný bas, čierny bubon a sebastes.

Krevety

Krevety sú podstatnou návnadou, ktorú môžete vložiť na váš rybársky háčik.

Pohyb a vôňa živých kreviet bude priťahovať množstvo druhov rýb, vrátane halibuta, kanica, pstruha škvrnitého, chňapalu, čučoriedka, modrej ryby, makrely, ostrieža, ostrieža a čierneho bubna.

Pýtate sa, ako chytáte živé krevety? Na začiatok budete potrebovať baterku. Čelovka je ešte lepšia. Týmto spôsobom máte obe ruky voľné.

Môžete položiť pascu na krevety do oceánu a uvidíte, čo príde. Väčšina rybárov, ktorí to robia, nastraží pascu na krevety počas noci a vráti sa k nej nasledujúce ráno.

Musíte zaistiť pascu, aby neodplávala, najmä keď je plná kreviet! Navyše, ak sa chystáte nechať svoj majetok cez noc na pláži, možno budete potrebovať povolenie alebo nejakú formu povolenia.

Môžete tiež použiť sieť na chytanie kreviet. To bude vyžadovať, aby ste počas noci lovili krevety. Držte sa plytších oblastí, ako sú zátoky, blata alebo trávnaté plochy. Vojdite do vody a zapnite si čelovku.

Čítať  Ako sa obliekať na vonkajší pozemný hokej: Sprievodca od hlavy po päty

Keďže krevety majú reflexné oči, budete ich môcť rozpoznať, keď budete mať zapnutú čelovku. Niektoré krevety sa môžu vykašľať, ale mnohé iné nie. Vytiahnite ich sieťou a krevety sú vaše.

Hodiť sa môže vrhaná sieť, ktorá je väčšia ako bežné siete na chytanie kreviet. Ak je vaša vrhacia sieť osem stôp, potom môže pokryť 50 štvorcových stôp mora. To je dosť rozsiahle!

Môžete si vziať loď do vody s vrhanou sieťou a potom ju zahodiť do mora. Neprídete s prázdnymi rukami a v niektorých prípadoch môžete uloviť galóny živých kreviet.

Šumivé kraby

Väčšina druhov krabov je dobrým výberom pre živú návnadu na surfovanie, ale kraby husle sú obzvlášť dobré, ak ich nájdete. So stovkami jedinečných druhov krabov huslistov sa určite niektoré rozmnožujú aj vo vašom lese.

Kraby husle sú bežné v bahniskách. Keď ich zbadáte, môžete na ne počas kŕmenia hodiť sieťku.

Sieťka musí byť v poriadku. Krab huslista je široký len asi dva palce, takže veľký alebo väčší otvor umožní krabom ľahko uniknúť.

Môžete tiež kopať po husliach. Na niektorých plážach, ako aj v pobrežných močiaroch, môžete okrem bahenných oblastí nájsť aj kraby husle.

Veľmi pozorne sledujte piesok alebo blato. Zospodu sa vynorí pieskový krab, ale pohybuje sa rýchlo, takže musíte byť rýchlejší. Vykopte kraba skôr, ako vystúpi na povrch a potom ho uložte do vedra.

Kraby sú celkom príťažlivou návnadou na chytanie kanic, snookov, sebastesov, čiernych bubnov a pásikavých basov.

Mullet

Ak sa teraz vzdialime od kôrovcov, parmica je lúčoplutvý druh ryby, ktorý uprednostňuje sladké vody (určité druhy), tropické vody a pobrežné mierne vody. Celkovo existuje asi 80 druhov.

Áno, teoreticky chytáte ryby (parmice), aby ste chytili viac rýb v príboji, ale hej, niekedy to musíte urobiť.

Ak vám nevadí míňať peniaze, vždy si môžete kúpiť parmice vo vašom obľúbenom obchode s rybárskymi potrebami. Rôzne druhy sú zvyčajne dobre zásobené.

Ak by ste radšej chytili parmicu živú, pre tento zdroj surfcastingovej návnady opäť funguje možnosť vrhacej siete. Môžete tiež použiť tradičnú zostavu rybárskeho prútu s lúpanými krevetami alebo živými červami na háčiku.

Pri love parmice by ste radšej nepoužívali živú alebo mŕtvu návnadu, pretože si ju chcete uložiť na surfcasting? Z bochníka si doma môžete vziať kúsok chleba a zrolovať ho do gule. Guľa cesta sa vám bude dobre držať na háku.

Keď ponoríte vlasec do vody, hoďte do vody aj pár kúskov chleba. To môže zvýšiť šance, že vám parmica prepláva.

Squid

Väčšina druhov rýb, ktoré nájdete v príboji, sa vrhá na chobotnice, medzi nimi sebastesy, ostrieže pruhované, snook, kahawai, modré ryby, kanice, žraloky čiernoplutvé, kanice, chňapal ružový, pstruh škvrnitý a halibut.

Čítať  Sú ohrievače stanu bezpečné pri kempovaní?

Teraz vieme, čo si myslíš. Ako preboha chceš chytiť chobotnicu? Dá sa to, ak naozaj chcete.

Potrebovali by ste stredne akčný rybársky prút s kalamárom, ktorý obsahuje závažie (veľkosť 1/2 unce na uncu).

To, čo väčšina surfcarov používa, je mŕtva chobotnica ako návnada. Toto je niečo, čo si môžete kúpiť online alebo v obchode s rybárskymi potrebami. Samozrejme, ak chcete chytiť chobotnicu, rozrezať ju a nechať si ju, budete mať návnadu na surfovanie na dlhú dobu!

Menhaden

Menhaden alebo bunker je kŕmny druh rýb, ktorý sa vyznačuje rozoklaným chvostom.

Menhaden meria asi 15 palcov a je to veľká ryba, ktorú s radosťou požierajú modré ryby, ostriež, kanice a sebastesy.

Nie je nič uspokojivejšie ako chytenie vlastnej návnady, a to môžete urobiť aj s menhadenom. Skontrolujte svoje blízke plavidlá alebo prístavy, najmä tam, kde sa voda dostane hlboko. Použite vyhľadávač rýb na zistenie polohy menhadena.

V niektorých prípadoch si môžete všimnúť, že menhaden švihá chvostom blízko hladiny vody. To je mŕtve prezradenie, že táto ryba je vo vašej blízkosti.

Ak nechcete, nemusíte na lov menhadena používať tradičný rybársky prút a háčik. Sieť vám umožní priniesť niekoľko rýb naraz.

Potrebujete však rýchlo potápajúcu sa sieť, aby ste zabránili menhadenovi preplávať popri sieti rovno na slobodu.

Pre vody, ktoré sú hlboké 10 až 12 stôp, postačí osemmetrová sieť. V hlbších vodách, ako sú tie s hĺbkou presahujúcou 12 stôp, potom potrebujete sieť, ktorá má tiež aspoň 12 stôp.

Potom vložte uloveného menhadena do chladničky a použite ho ako návnadu na surfovanie do nasledujúceho dňa, ak vám záleží na tom, aby ten váš bol nažive.

Sleď

Ďalším typom kŕmnej ryby, ktorú môžete zvážiť ako návnadu na surfovanie, je sleď. Keďže cestujú v podstatne veľkých školách, kde nájdete jedného sleďa, zvyčajne budú nasledovať ďalšie.

Ak sa rozhodnete použiť sleďa ako návnadu, bude úspešnejší, keď je mŕtvy ako živý. Rybu by ste mali nakrájať na veľké kúsky.

Keď budete na svojom rybárskom háčiku, je pravdepodobné, že natrafíte na oceľohlavca, lingcoda, žraloky, ostrieže pruhované, halibuta, lososa coho a lososa kráľovského.

Toto sú niektoré jedinečné druhy, ktoré ostatné živé návnady na surfovanie, o ktorých sme diskutovali, nepriťahujú. Preto je vždy dobré mať po ruke sleďa.

Pasce na návnadové rybky, ako sú siete, aj keď vyžadujú trpezlivosť, kým ich vytiahnete, sú jednou z najlepších metód, na ktoré sa surferi spoliehajú pri love sleďov, najmä ak chcete veľké množstvá.

Pascu by ste položili blízko móla, kde viete, že sa sleď zdržiava. Zvyčajne to znamená, že zaparkujete rybársky čln blízko móla a potom zložíte sieť z člna. Nechaj tam loď celú noc.

Chceme zopakovať, že takéto nočné kempovanie môže vyžadovať povolenie, ak nie, alebo licenciu. Pred pokračovaním si ešte raz skontrolujte, aké sú pravidlá pre váš štát.

Čítať  Ako udržať psov v bezpečí v karavane alebo karavane

Môžete tiež použiť rybársky prút a prípravok na lov sleďa jeden po druhom. Je to rýchlejšie ako čakať cez noc na sieť, ale nebudete mať toľko sleďov.

Zamierte do najbližšieho doku, kde sa nachádzajú slede. Budete potrebovať rybársky prút na morskú vodu, pyramídové závažie (tri až päť uncí) a náväzec na slede, čo je špecializovaný prípravok. Pridajte kúsok kukurice alebo dva ako návnadu pre sleďa.

Pripojte náväzec na slede k vašej hlavnej línii. Na druhej strane náväzca na slede pridajte hmotnosť pyramídy. Nezabudnite na kukuricu!

Ďalej si prepnime vybavenie a porozprávajme sa o rôznych typoch umelých návnad, ktoré môžete použiť na chytanie morských tvorov pri surfovaní.

Bucktail Jigs

Bucktailový prípravok je dostupný v rôznych veľkostiach a hmotnostiach od jednej do troch uncí.

Sú navrhnuté tak, aby sa pohybovali ako chobotnice. Keď sú prúdy silné a rýchle, ako aj pri rybolove v hlbokej vode, je obzvlášť dobré použiť bucktail jig.

To platí aj v prípade, ak sa snažíte chytiť viacero druhov rýb alebo ak má príboj pod hladinou kryt.

Šancu na úlovok pstruha škvrnitého, úlovku, makrely, kostnatca, sebastesa a čierneho bubna môžete zvýšiť pomocou lopata.

Jig na mäkkú návnadu

Mäkké návnady sú navrhnuté tak, aby napodobňovali zvíjajúce sa stvorenia, ako sú červy – alebo pri surfovaní – mieň a iné malé ryby.

Mäkká návnada, keď je na prípravku, sa pohybuje, ako keby bola zranená. Toto vyzerá ako bezplatné a ľahké jedlo pre všetky prechádzajúce ryby, čím upútate ich záujem.

Na aký druh rýb môže byť mäkká návnada najúčinnejšia? Zoznam zahŕňa halibuta, škvrnitého pstruha, snook, kahawai, kostnatú rybu, makrelu, ostriež, sebastesu a čierny bubon.

Lyžice

Podlhovastá kovová lyžičková návnada je dlhá a vyznačuje sa zakrivením lyžice. Preto je táto návnada pomenovaná podľa bežného kuchynského náčinia.

Lyžica sa vo vode bude pohybovať obzvlášť náhodne. Navyše zachytáva svetlo zo slnka a odráža ho vo vode.

S lyžicovou návnadou môžete nahodiť pomerne ďaleko a napriek tomu bude fungovať na druhy rýb, ako je losos kráľovský, ostriež, ostriež, coho losos, lingcod a škvrnitý pstruh.

Zástrčky vrchnej vody

Horná voda chodec alebo zástrčka zotrváva na vodnej hladine. Vrchná zátka pripomínajúca svojimi farbami a vzormi malé ryby by mala inšpirovať rybu vo vode, aby vyskočila na hladinu a pokúsila sa chytiť návnadu.

Potom je vaša šanca namotať si túto rybu a pridať ju do svojho tackleboxu. Od tarpona po makrelu, snook, škvrnitého pstruha, tuniaka, čierneho bubna, obrieho trevallyho, jacks, pruhovaného ostrieža, steelheada a sebastesa, pomocou vrchnej vody môžete chytiť veľa rýb.

Záverečné myšlienky

Surfcasting prospieva živým aj umelým nástrahám, nehovoriac o mŕtvych rybách. Teraz, keď viete, ktoré návnady môžete kedy použiť a čo budete chytať, ste pripravení začať svoju hru na surfovanie. Veľa štastia!