Aká je najlepšia hĺbka ľadových rýb

Rybolov na ľade v zime je prinajmenšom výzvou. Je dosť ťažké nájsť ryby na jar av lete, nieto pod vrstvou ľadu. Prvým krokom je vedieť, ako sa ryby správajú a kam idú v ľadovo studenej vode.

Každý druh rýb má iné požiadavky na prostredie, potravu a kyslík. S množstvom výskumov a mnohými zimami naháňajúcimi ryby pod ľadom sme sa naučili niektoré z najlepších hĺbok, aby sme sa pri rybolove na ľade zamerali na najobľúbenejšie druhy.

Pre mnohé jazerá je najlepšia hĺbka na začatie rybolovu na ľade v zóne 8 až 20 stôp. Avšak v závislosti od druhu, ročného obdobia a podvodnej štruktúry môžu hĺbky menšie ako 5 stôp alebo viac ako 20 stôp udržať viac rýb.

Naším cieľom je uľahčiť vám hľadanie a ulovenie väčšieho množstva rýb, no majte na pamäti, že každé jazero má svoj vlastný jedinečný ekosystém. Kde sú ryby v jednom jazere, môže to byť úplne iné v inom. Zoznam, ktorý sme zostavili, je určený na to, aby vás naštartoval správnym smerom. Možno sa však budete musieť trochu pohybovať, aby ste našli svoj cieľový druh.

Najlepšie hĺbky, ktoré môžete vyskúšať pri rybolove na ľade

Druhy rýb Skorá zima Stred neskorej zimy
Crappie 8 až 12 stôp 20 až 40 stôp
Žltý ostriež 12 až 15 stôp 20 až 35 stôp
Walleye 18 až 25 stôp 15 až 25 stôp
Jazerný pstruh 20 až 60 stôp 20 až 60 stôp
Kokanee 10 až 80 stôp 10 až 80 stôp
Šťuka severná 5 až 15 stôp 5 až 15 stôp

Crappie

Crappie sú jedny z najvyhľadávanejších panfish, ktoré vyhľadávajú rybári na ľade. Veľké školy tučných plátkov sú vítanou pochúťkou počas zimného útlmu.

Nájdenie hĺbky, ktorá spoľahlivo udrží crappie, závisí od kvality vegetácie a od toho, ako neskoro v zime lovíte.

Nájdite chrapkáča v 8 až 12 stôp vody nad bytmi, ktoré majú počas prvého ľadu stále živú burinu. Školy zostanú plytké, kým rastliny produkujú kyslík a podporia prísun potravy pre hlupákov.

S príchodom polovice zimy sa hladina kyslíka znižuje a keď obmedzené slnečné svetlo už neudržiava život rastlín, hlupáci sa pozastavia nad hlbšou vodou. Zvyčajne viac ako 20 až 40 stôp povodia v závislosti od jazera. Ich lokalizácia počas tejto doby je najjednoduchšia s dobrým sonarom alebo blikačom, pretože môžu byť kdekoľvek vo vodnom stĺpci.

Zavesený crapie sa niekedy pohybuje, takže zostať v škole znamená vŕtať veľa dier. Keď uhryznutia prestanú, presuňte sa do iných blízkych otvorov, kým ich znova nezačnete chytať.

Crapie majú častejšie tendenciu držať sa pod vodou, ale radi sa zavesia 4 až 12 stôp nad dnom. Až pri rybárskom tlaku alebo nedostatku krmovín sa sťahujú na nové lokality.

Bonusový tip: Crappie kŕmte až po návnadu, čo znamená, že by ste mali držať svoju návnadu stopu alebo dve nad rybou. Ich oči sú umiestnené na vrchu hlavy, takže vrhnutie návnady pod ne je dobrý spôsob, ako ich ignorovať.

Čítať  Môžete použiť bežný prút na rybolov na ľade

Žltý ostriež

Ostrieže sú jednou z najjednoduchších a najpríjemnejších rýb na lov počas celej zimy. Sú tiež jednou z najchutnejších rýb.

Ľadoví rybári sa počas väčšiny zimnej sezóny zvyčajne zameriavajú na ostrieža na plochách v hĺbke 20 až 35 stôp vo vode. Aj keď ostrieža na začiatku sezóny môže byť ulovená vo vzdialenosti 12 až 15 stôp predtým, ako vodné rastliny začnú odumierať.

Kľúčom k uloveniu väčšieho množstva ostriežov je nájdenie prechodových zón medzi plytkými plochými záhonmi burín a odpadnutím do hlbších plôch. Použite dobrú obrysovú mapu jazera, kde lovíte, aby ste našli pravdepodobné miesta. Potom vyvŕtajte otvory v rôznych hĺbkach a vyskúšajte každý otvor, kým sa ryby neobjavia.

Pamätajte, že ostriež sa rád drží pri dne. Zhoďte návnadu úplne nadol a navíjajte, kým nebude v okruhu jednej alebo dvoch stôp od dna. Keď viete, že ryby sú pod vami a zdá sa, že ich vaša návnada nezaujíma, jemne poklepte prípravkom na dno, aby ste upútali ich pozornosť.

Väčšinu času mám rád deadstick alebo používam malý volfrámový prípravok zakončený hlavičkou či voskovými červami. Iné návnady, ako sú malé kŕmne lyžičky a malé jiggingové návnady, môžu vybrať väčšie ryby.

Walleye

Väčšina rozhovorov o rybolove na ľade sa bude týkať walleye. Dokonca aj ako jedna z najvyhľadávanejších lovných rýb majú stále tendenciu zostať nepolapiteľní pre mnohých nových rybárov na ľade. Znalosť hĺbky a topografie, ktorá robí chrobáka šťastným, výrazne zvýši vašu mieru úlovku.

Po prvé, ľadové škvrny sú v podstate rovnaké ako miesta, kde ste ich nechali na jeseň. Stále existuje dobrá potravinová základňa v prechodoch strednej hĺbky v blízkosti plytčín s prístupom k hlbšej vode v blízkosti. Vo väčšine jazier sa pod ľadom udržia malé húfy mrakov v hĺbke 18 až 25 stôp vody.

Spoľahlivými bodmi, na ktoré sa treba zamerať, sú body, výpadovky, útesy a zdravé burinové záhony roztrúsené v blízkosti cestovných koridorov. Najúspešnejší rybári na ľade sú tí istí ľudia, ktorí poznajú škvrny ako v lete a na jeseň, najmä počas skorého zaľadnenia.

Ako sa zima vlečie, tŕň sa môže pohybovať hlbšie, kde je voda o niečo teplejšia. V tejto fáze zamerajte svoje úsilie na hrbole a body v hĺbkach stredných jazier.

Neskorá zima prináša zmenu v prioritách tŕňov. V ich zvykoch začína dominovať predplodinová aktivita a jazerá s pretrvávajúcim ľadom zažijú dobré sústa v oblastiach, kde sa tŕpnu. Všade, kde sa teplejšia voda dostane do jazera, zamerajte sa na prítoky a štruktúru pobrežia. Hĺbky sa líšia, ale začínam 15 stôp vody nad štruktúrou v zónach neresenia.

Dokonca aj v zime sú tolstolobiky nočné kŕmidlá, ktoré sa sťahujú z hlbín, aby pred úsvitom a za súmraku križovali plytčiny. Zamračené počasie má rovnaký vplyv na bolehlav a uhryznutie sa môže zdvihnúť, keď slnko zakryje mraky.

Jazerný pstruh

Jazerné pstruhy každú zimu priťahujú hromady rybárov na ľad na hlbokých jazerách s čistou vodou. Všetci vyrazili v očakávaní úlovku trofeje. Všetci rybári, ktorí sa vo všeobecnosti považujú za obyvateľov hlbokej sladkej vody, často prehliadajú plytké šelfy a útesy, kde jazierka lovia svoju korisť, keď sú zimné teploty príjemnejšie.

Čítať  Je Magnet Fishing legálny

Voda v rozsahu 40 °F až 50 °F je ideálna pre jazerné pstruhy. Keď príde zima, môžu jazierka opustiť hlbiny, kam ich vyhnali letné horúčavy, a vstúpiť do plytčín bohatých na živiny.

Najlepšia hĺbka ľadových rýb pre jazerné pstruhy sa líši od jazera k jazeru, ale najčastejšie sú hĺbky 20 až 60 stôp. Kľúčom je nájsť správny terén, ktorý priťahuje pstruhy.

Len málokedy sedia jazeráci na jednom mieste veľmi dlho. Ich veľký objem si vyžaduje neustály lov návnadových rýb, ako sú cisco, aby sa udržal.

Biológovia dobre zdokumentovali, že jazerné pstruhy pri love uprednostňujú plavbu pozdĺž špecifických vrstevníc a vyhýbajú sa pohybu nahor alebo nadol vo vodnom stĺpci. To uľahčuje predpovedanie, kde sa pstruhy budú nachádzať, keď sa pohybujú okolo bodov, zátok, útesov, sediel a hrbolov.

Vnútorné zákruty sú obzvlášť dobrými miestami na vyvŕtanie diery na jazero. Vrecká s návnadou v tejto oblasti pevne držia tieto miesta a vťahujú do nich malé balenia kŕmiacich sa pstruhov.

Pstruhy v neskorej sezóne sa hľadajú ťažšie. Hlavnú úlohu v tejto zmene zohrávajú rozptýlené zdroje potravy. Často ich nájdete v rovnakých hĺbkach, ale nad otvorenými vodnými štruktúrami, kde lovia návnadové rybky, ktoré sa živia zooplanktónom na hladine.

Kokanee

Kokanee, suchozemský losos sockey, sa rýchlo stávajú jednou z najobľúbenejších lovných rýb vo veľkých jazerách a nádržiach na západe. Zatiaľ čo väčšina z nás považuje lososa kokanee za cieľ na otvorenej vode, rybolov na ľade môže byť vysoko produktívnym spôsobom, ako ho chytiť.

Ak chcete získať podrobnejší návod na rybolov na ľade pre tieto malé krásky, pozrite si naše konečný sprievodca pre rybolov na ľade kokanee.

Výzvou pri love kokanee na ľade je nájsť ich. Niekoľko konceptov vám však pomôže zistiť, kde začať.

Po prvé, kokanee sa živí predovšetkým zooplanktónom citlivým na svetlo, ktorý sa pozastavuje v strednej hĺbke vodného stĺpca. Zooplanktón sa pohybuje nahor alebo nadol na základe intenzity svetla. Počas zaľadnenia majú tendenciu zostať väčšiu časť dňa plytšie.

Po druhé, jazerá majú určitý prúd pod ľadom, takže sa zamerajte na body a tyče, ktoré zasahujú do jazera a zachytávajú masy mikroskopického zooplanktónu.

Nakoniec, sonar na rybolov na ľade bude nesmierne prospešný pri lokalizácii škôl kokanee. Ak nemáte prístup k žiadnemu, potom je potrebné trochu pokusov a omylov.

Väčšina škôl kokanee sa pozastaví kdekoľvek od 10 do 80 stôp, keď počas dňa sledujú zooplanktón.

Keď nájdete pravdepodobné miesto, kde sú kokanee a ich zdroj potravy, začnite loviť asi 15 stôp pod hladinou a postupne sa prepracujte do hĺbky niekoľko metrov. Venujte tomu niekoľko minút v každej hĺbke, kým nenájdete správne miesto. Počítadlo vlasca pomáha pri reprodukcii úspešných hĺbok lovu.

Šťuka severná

Tieto veľké, zubaté dravce prinášajú každoročne radosť mnohým tisíckam rybárov. Pre oddaných rybárov šťuky je zimný ľad skvelý čas na nájdenie a ulovenie trofejnej šťuky.

Najlepší prístup k chytaniu šťuky je najjednoduchší. Väčšina rybárov na ľade používa hroty vybavené živou alebo mŕtvou rybičkou. Ciscos, cucák, shad a goldeye sú obľúbené. Vo väčšine prípadov platí, že čím väčší, tým lepší. Monster šťuka môže ľahko zožrať 12 palcovú prísavku.

Čítať  Ako udržať suchú mušku pred potopením

Šťuky sa najlepšie lovia v hĺbkach, ktoré podporujú vegetáciu. Väčšina vodných plôch podporuje rast buriny vo výške 10 až 15 stôp alebo plytšie. Nájdite hĺbku pomocou najlepších línií buriny a vyvŕtajte niekoľko dier. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že návnadu lovte v polovici celkovej hĺbky miesta, kde lovíte. Ak je 12 stôp hlboká, zaveste návnadu na 6 stôp.

Šťuka často hliadkuje v plytkej vode a hľadá potravu. Nie je nezvyčajné nájsť väčšinu rýb v 5 stôp alebo menej vody. Z tohto dôvodu musíte byť super záludní, aby ste sa vyhli vystrašeniu unaveného predátora.

Lov vyklopením je záležitosťou „nastav a zabudni“. Pri nasadzovaní návnady držte špičku k jamke a sadnite si kúsok od jamky. Snažte sa nerobiť príliš veľa hluku a počas čakania popíjajte svoj obľúbený horúci nápoj. Keď vlajka vyskočí, rýchlo sa vydajte do jamy na veľký boj.

Ďalšie bežné otázky

Sú ryby rovnako aktívne, keď voda vychladne

Ryby sa stále aktívne živia, keď jazerá zamrznú. Ako chladnokrvným tvorom však chladná voda spomaľuje ich metabolizmus. Druhy, ktoré sú lepšie prispôsobené chladu, pokračujú v agresívnom hryzení návnad a návnad, ale po chytení zvyčajne nezvedú taký boj.

Ako nájsť správnu hĺbku pre ryby

Bez ohľadu na to, aký druh chcete, nájsť správnu hĺbku na lov môže byť problém. Väčšinu času trvá nejaký pokus a omyl, aby sme zistili, kde sa ryby vo vodnom stĺpci nachádzajú. Elektronika to značne uľahčuje, ale nie je potrebná.

Chcete vylepšiť svoju hru s rybačkou na ľade? Investujte do kvalitného blikača vyhľadávača rýb kompatibilného s rybolovom na ľade. The Vexilárny FL18 na Amazone je jedným z najľahšie použiteľných blikačov na lokalizáciu rýb pod ľadom a my ho milujeme.

Získajte všetko v jednom balení na ľad alebo otvorenú vodu s Ice Helix 5 od Humminbird. Toto je nevyhnutnosť pre skalných rybárov na ľade a vstavané GPS a mapy jazier vám pomôžu nájsť tie najlepšie miesta po celý rok.

Nezabudnite si prečítať nášho sprievodcu porovnaním, kde sa dozviete viac o výhodách blikačky vs. vyhľadávače rýb pre rybolov na ľade.

Zvyčajne môžete nájsť správnu hĺbku vyvŕtaním viacerých ľadových dier, ktoré začínajú plytko a postupne sa prehlbujú. Potom buď skúste rybu označiť na sonare, alebo ju pár minút lovte. Vymeňte diery, kým nedostanete sústo.

Záverečné myšlienky

Bohužiaľ neexistuje univerzálna správna odpoveď na to, ako hlboko by ste mali loviť ľad. Hĺbka závisí od jazera, v ktorom lovíte, a od toho, ako ďaleko je zimná sezóna. Hĺbka rýb je tiež veľmi variabilná medzi jednotlivými druhmi, ale dúfajme, že náš rýchly sprievodca vám pomôže dostať sa o krok bližšie k dôslednému nájdeniu rýb.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to