Aká je najlepšia dĺžka muškárskeho prútu pre začiatočníka?

Keď sa začnete učiť lietať s rybami, možno zistíte, že môže byť ťažké vedieť, s akou dĺžkou a štýlom prúta by ste mali začať. Nižšie som zhromaždil základné informácie pre začínajúcich muškárov.

Aká je teda najlepšia dĺžka muškárskeho prútu pre začiatočníka? Väčšina začínajúcich muškárov by mala začať s prútom s dĺžkou 8 až 9 stôp. Príliš dlhý prút môže ťažko odhadnúť vzdialenosť pri nahodení zozadu a príliš krátky prút vyžaduje svižnejší pohyb, aby sa muška udržala nad zemou.

Ak máte skúsenosti ako rybár na prívlač alebo návnadu, potom možno pochopíte dôležitosť výberu správnej veľkosti rybárskeho prúta. Ak sa však ešte len učíte loviť, pri výbere toho správneho môže byť veľa neznámych faktorov. Pokračujte v čítaní nižšie a nájdite perfektný prút, na ktorom sa môžete začať učiť!

Krátke udice vs. dlhé udice

Muškárske prúty sa dodávajú v mnohých rôznych dĺžkach od 5 stôp do 15 stôp.

Rôzne dĺžky každého prútu pomáhajú prútu vykonávať rôzne úlohy, ako je dosahovanie väčších vzdialeností, navíjanie väčších rýb alebo „jemnejšie“ na vode.

Dĺžka udice, ktorú si vyberiete, zmení, koľko úsilia alebo techniky musíte vynaložiť na nahodenie.

Keď sa prvýkrát učíte nahadzovať muškársky prút, môže to byť dosť ťažké a výber prútu, ktorý je buď príliš dlhý, alebo príliš krátky, môže spôsobiť, že naučiť sa nahadzovať bude ešte väčšou výzvou.

Dĺžka muškárskeho prútu Popis Pros Zápory
menej ako 7 stôp najkratšie muškárske prúty; často nazývané „midge“ tyče ľahšie odlievanie v oblastiach s obmedzeným priestorom; diskrétne k rybám najťažšie sa naučiť odlievať; najmenší pohyb špičky tyče
7 až 8 stôp bežná dĺžka; optimálna dĺžka prúta pre začiatočníkov najjednoduchšie odlievať; má väčšiu kontrolu nad riadkom; destilačné prístroje fungujú dobre v obmedzených oblastiach odlievania nie také užitočné pre malé odlievacie plochy; nie je dosť veľký na to, aby sa dal použiť na väčšie ryby
8 až 9 stôp najbežnejšia dĺžka; stále dobrá veľkosť pre začiatočníkov možno použiť vo väčšine scenárov; ľahké odlievanie; udržiava sa v záklone nad vegetáciou ťažšie; nie je vhodný pre obmedzenú oblasť odlievania
9 až 10 stôp vyrobené pre väčšie ryby; scenáre otvorenej vody silnejšie ako iné malé tyče; určené pre väčšie vody; lepšia oprava liniek príliš dlhé pre malé toky; ťažšie
10 až 12 stôp dostatočne dlhá pre veľké ryby na otvorených vodách; zvyčajne muškárske prúty so slanou vodou vrhá na veľké vzdialenosti; má silu bojovať s veľkými rybami oveľa ťažšie; oveľa ťažšie nahodiť presne
12 až 15 stôp najdlhšia veľkosť muškárskych prútov; zvyčajne špecializované na určitý účel silnejší pre oveľa väčšie ryby; skvelé pre morský muškárenie musí byť zdatný hádzač; dĺžka najťažšej tyče; vyžaduje vytrvalosť pri zdolávaní väčších rýb
  Všetko, čo potrebujete pre svoj prvý obytný automobil alebo príves

Poďakovanie za obsah: Muškárenie v školách

Krátke prúty vyžadujú trochu viac sily, aby sa šnúra dostala na väčšiu vzdialenosť.

Kratší prút však príde vhod, keď sa pokúšate nahodiť pod nízko visiace stromy, pozdĺž horského potoka alebo niekde s obmedzeným priestorom na nahadzovanie.

Krátke prúty sa môžu hodiť aj pri pokusoch o ulovenie menších rýb.

Dlhé prúty pomáhajú dopraviť vlasec ďalej s menšou námahou ako kratší muškársky prút. Ak lovíte na otvorenom priestranstve, ako je jazero alebo dokonca oceán, dlhší prút vám pomôže dosiahnuť aj tú najvzdialenejšiu rybu.

Ak sa budete primárne zameriavať na chytanie malých rýb, potom si môžete vybrať prút o niečo kratší ako je všeobecná veľkosť.

Vo všeobecnosti platí, že začínajúci rybár by mal začať loviť s prútom niekde medzi krátkym a dlhým. Akonáhle získajú rukoväť na udici, môžu začať experimentovať s rôznymi dĺžkami.

Dobrou počiatočnou veľkosťou by bol muškársky prút s dĺžkou 7 až 9 stôp.

Ak pre začiatočníka prekročíte 9 stôp, môže byť pre vás ťažšie ovládať sadry a naučiť sa správne umiestniť vlasec a lietať.

Prúty ideálnej dĺžky pre začiatočníkov

Teraz, keď už viete, akú veľkosť muškárskeho prútu by ste mali ako začiatočník použiť, ponúkam niekoľko mojich obľúbených prútov a kombinovaných súprav, ktoré majú ideálnu dĺžku pre každého začiatočníka!

1. Fenwick Nighthawk Fly Combo

Mojím najlepším výberom pre začiatočníkov muškársky prút je Fenwick Nighthawk Fly Combo.

Nielenže má tento prút ideálnu dĺžku pre začínajúceho muškára, ale kombo je dodávané aj s muškárskym navijakom, muškárskym vlascom, nadväzcom a kufríkom.

V prípade, že sa vám prút zlomí, toto kombo je dodávané s 5-ročnou zárukou, aby ste z nákupu vyťažili maximum.

Začiatočníkom, ktorí si zakúpia tento prút s dĺžkou 7 alebo 8 stôp, sa naučíte správne nahadzovať.

The Fenwick Nighthawk Fly Combo nájdete na Amazone len za 121,22 $.

2. Muškársky prút Eagle Claw Featherlight

Muškársky prút Eagle Claw Featherlight má dĺžku 8 stôp a pre ľahké cestovanie sa rozdelí na dve časti.

Tento prút má hmotnosť 5 až 6 libier a má stredný výkon.

Jedinou nevýhodou tohto prútu je, že sa predáva výhradne ako samotný prút.

Potom si budete musieť kúpiť vlasec, podložku a muškársky navijak, ktoré sa hodia k tomuto prútu (čo môže byť komplikované).

The Muškársky prút Eagle Claw Featherlight je len 25,09 dolárov.

3. Divoké vody sladkovodné muškárenie combo

Mojím posledným výberom prútov pre začiatočníkov je kombinácia Wild Waters Freshwater Fly Fishing Combo.

  Čo si obliecť na psích záprahoch, aby ste boli dokonale pohodlný

Wild Waters sa postará o to, aby ste do tohto prútového komba zahrnuli všetko, čo by ste mohli pri muškárení potrebovať.

Táto súprava sa dodáva s muškárskym prútom, plávajúcou muškárkou (schopnou uložiť viac ako 300 mušiek!), puzdrom na prenášanie s ochranným puzdrom na váš prút, úlomky, náväzce, muškársky navijak (plne naložený s oporou a muškárskou šnúrou) a doživotná záruka.

Len za 127,00 $ môžete mať svoj vlastný Divoké vody sladkovodné muškárenie combo.nulový

Výber Roda

Aj keď je veľkosť muškárskeho prútu, ktorý si vyberiete, mimoriadne dôležitá pre váš rybársky výlet, existuje veľa faktorov, ktoré tiež zohrávajú úlohu pri výbere úspešného muškárskeho prútu.

Postupujte podľa mojich nižšie uvedených tipov, aby ste si boli istí, že nájdete muškársky prút, ktorý sa dokonale hodí pre vás a vaše potreby muškárenia!

1. Vyberte si dobrú dĺžku

V závislosti od úrovne vašej zručnosti a typu rýb, ktoré chcete chytiť, si budete musieť vybrať prút, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Pamätajte, že krátke prúty fungujú najlepšie na ľahšie ryby, kde chcete na vode použiť jemnejšiu techniku.

Medzitým sú dlhšie prúty užitočné na väčšie ryby a na nahadzovanie na väčšie vzdialenosti.

2. Nájdite správnu hmotnosť

Hmotnosť, ktorú si vyberiete pre svoj prút, závisí od typu ryby, ktorú chcete chytiť.

Ťažšie ryby budú potrebovať ťažšiu odolnejšiu muškársku šnúru; medzitým je možné chytať ľahšie ryby pomocou ľahšieho a flexibilnejšieho muškárskeho prútu.

Pozrite si nižšie uvedenú tabuľku, ktorá vám pomôže vybrať správnu hmotnostnú kategóriu pre váš muškársky prút.

Druh rýb Hmotnosť Rod
Panfish 0-4
Malý pstruh potočný 0-4
Lipan 3-5
Priemerný pstruh 4-6
maloústy bas 5-8
Veľkoústy zubáč 5-9
Kapor 6-10
Steelhead 7-9
Bonefish/Okúnik 7-9
Losos 8-10
Šťuka severná/Muskie 8-12
Striped Bass/False Albacore 8-12
Peacock Bass/Zlaté dorado 8-12
Tarpon/Giant Trevally 10-12
Mahi-mahi 10-14
Bluefin 12-14
Plachetník/Marlin 14

Poďakovanie za obsah: cabelas.com

Väčšina začiatočníkov sa začína učiť lietať na pstruhoch, takže muškársky prút s hmotnosťou 4 až 6 by mal byť dostatočne pevný.

3. Zvážte akciu

Činnosť vášho prútu jednoducho odkazuje na rýchlosť, s akou prút vykladá a zaťažuje vlasec.

Prúty s pomalšou akciou sú vyrobené tak, aby boli detailnejšie a jemnejšie pri nahodení.

Rýchle muškárske prúty sú však navrhnuté tak, aby nahodili ďalej a silnejšie. Tieto prúty s rýchlejšou akciou sú vhodné na nahadzovanie proti silnému vetru a na otvorené vody.

Ako začiatočník budete chcieť prút so strednou akciou.

4. Spojte svoj prút, vlasec a navijak

Pri rozhodovaní, aký navijak chcete a aký vlasec s ním použijete, nezabudnite zvážiť aj hmotnostnú kategóriu prútu.

  Čo je podpora muškárenia?

Hmotnosť navijaka a vlasca by nemala presiahnuť povolenú hmotnosť prúta.

Jednoduchý spôsob, ako zistiť, či sú prút, vlasec a navijak kompatibilné, je postupovať podľa tejto jednoduchej rovnice.

hmotnosť navijaka + hmotnosť vlasca = hodnotenie hmotnosti prúta

Prekročenie prípustnej hmotnosti prúta môže viesť k jeho zlomeniu. Vzhľadom na vyššiu cenu muškárskych prútov nechcete svoj nový prút zlomiť.

Pri spájaní nového navijaka, vlasca a prúta nezabudnite použiť vyššie uvedený vzorec.

Väčšina začiatočníkov nebude celkom rozumieť tomu, ako správne spojiť tieto tri položky. Pozrite sa na nákup niektorých súprav muškárskych udíc, ktoré vám vyhovujú!

Nielen, že musíte urobiť prácu, aby ste ladili s prútom, navijakom a vlascom, ale tieto kombinované súpravy muškárskych prútov majú tendenciu prísť aj za nižšiu cenu!

5. Získajte cestovné vhodné prúty

Ak plánujete cestovať na veľké vzdialenosti za lietaním, potom budete chcieť prút, ktorý sa ľahko pohybuje.

Ak jazdíte na kamióne s dlhým lôžkom, pevná muškárska tyč nebude až taký problém. Ak však jazdíte na menšom aute, ako je sedan, potom sa 9-stopová tyč nemusí do auta zmestiť.

Pozrite sa na nákup skladacej tyče. Mnohé muškárske prúty sa dajú rozložiť na približne 4 kusy a dodávajú sa so súpravou na prenášanie. Tie budú najlepšie vyhovovať každému, kto sedí v menšom vozidle.

6. Nemyslite si, že je to príliš drahé

Muškárske prúty sa môžu veľmi rýchlo vyšplhať až na niekoľko stoviek dolárov.

Keďže sa len začínate učiť a budete musieť zaplatiť za nastavovací výstroj, ako aj za nový prút, nechcete zbankrotovať.

Kým sa naučíte lietať s rybami, kúpte si všeobecnejší lacnejší prút. Nebudete potrebovať udicu špecializovanú na vykonávanie určitých typov driftov, pretože sa stále učíte, ako ich dosiahnuť sami.

V prípade, že by ste sa po určitom čase rozhodli nepokračovať v muškárení (nehovoriac, že ​​by ste mali), nechceli by ste utratiť príliš veľa peňazí za muškársky prút, ktorý už ani nebudete používať.

Súvisiace otázky:

Hodia dlhšie muškárske prúty ďalej? Čím je prút dlhší, tým v podstate ďalej nahodíte. Typ návnady, ktorú používate, tiež ovplyvní vzdialenosť, na ktorú môžete nahodiť. Pri nahodení ľahšej nástrahy na kratší prút môžete mať väčšiu kontrolu.

Aké dlhé sú bežné rybárske prúty? Rybárske prúty sa líšia veľkosťou, ale zvyčajne začínajú nie menšou ako 6 stôp a môžu mať dĺžku okolo 9 stôp. Muškárske prúty sú zvyčajne najflexibilnejším štýlom rybárskych prútov a môžu byť dlhé až 10,5 stôp.