9 základných tipov na chytanie lipňov pomocou muškárskej udice

Lov lipňov môže byť o niečo náročnejší ako lov iných druhov rýb. Aby som vám pomohol, našiel som 9 základných tipov a chcem sa o ne podeliť nižšie.

Takže, akých je 9 základných tipov na chytanie lipňov na muškársky prút? Tip číslo jeden pri muškárení lipňov je byť trpezlivý a nebáť sa vyskúšať niečo „nezvyčajné“ alebo nové. Žiadna ryba nie je rovnaká a lov nového druhu môže byť trochu mimo vašu zónu pohodlia. Nebojte sa a riskujte!

Ak ste ešte nikdy nelovili lipňa, môže to byť dosť ťažké. Dokonca aj tí, ktorí majú skúsenosti, stále majú problémy s háčikom vytúženého úlovku. Ak ste teraz pripravení zistiť viac a nájsť špeciálny tip, ktorý ste hľadali, ktorý vám pomôže namotať tú nepolapiteľnú rybu, ČÍTAJTE ĎALEJ!

1. Vyberte si Farebnú mušku

Zatiaľ čo hlavný zdroj potravy lipňa je prirodzene sfarbený a má tendenciu byť maskovaný vo svojom prostredí, mucha s nejakou extra farbou môže upútať ich pozornosť.

Niektorí muškári si dokonca všimli, že lipeň uprednostňuje farebné mušky a vyčlení ich, ignorujúc maskáčovú mušku.

Lipany majú tendenciu uprednostňovať farebné muchy pred maskáčovými.

Ak premýšľate nad tým, aké farby by mohli fungovať najlepšie, vyberte si mušku s červeným, ružovým alebo dokonca trocha fialovým nádychom.

2. Použite nymfy Viac

Keďže lipne sú spodné kŕmidlá, suchá muška nebude taká účinná. Lipany sú pre väčšinu múch menej naklonené stúpať k hladine.

Priblíženie mušky k lipňovi vám dáva väčšiu šancu uhryznúť od tejto takzvanej „lenivej“ ryby.

Na zvýšenie počtu záberov na vlasci použite mokrú mušku, napríklad nymfu. Zatiaľ čo suchá muška môže byť viac vo vašej zóne pohodlia, prepínač výrazne zvýši pravdepodobnosť, že chytíte lipňa.

  Čo robiť, ak sa na výlete s batohom nudím?

Zvoľte si častejšie nasadenie nymfy na koniec vlasca, aby ste zvýšili svoje šance na navinutie lipňa.

3. Hľadá sa Grayling

Keď chcete uloviť lipne, mali by ste pamätať na to, že sú to, čo nazývame „hejnové ryby“.

Pojem „hejno“ jednoducho znamená, že lipeň cestuje v skupinách alebo „strukoch“.

To znamená, že ak chytíte jedného lipňa, s najväčšou pravdepodobnosťou nablízku čakajú ďalšie lipne.

Keď zistíte, či sa v určitej oblasti nachádzajú lipany, určite v tejto oblasti pokračujte v hádzaní.

Keď si uveríte, že ste využili šancu s každou z rýb, ktoré sa skrývajú nižšie, zvážte presun na nové miesto a skúste to znova!

4. Spodná časť je najlepšia

Lipany sú spodné kŕmidlá, najmä v zimných mesiacoch. Ak je voda studená, môžete očakávať, že lipeň sa nepohne ďaleko, aby vám chytil vlasec.

Ak raz za čas nenarazíte na dno, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nepribližujete dostatočne blízko, aby ste ulovili lipňa, ktorého hľadáte.

Hrajte to nebezpečné a lovte trochu hlbšie. Uvedomte si, že môžete stratiť niekoľko múch, takže možno nepoužívajte svoju drahú mušku na lipňa.

Ak raz za čas nenarážate na dno, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nepribližujete natoľko, aby ste lipňa ulovili.

5. Buďte si vedomí toho, že sú si vedomí

Pri love pstruhov je jednou z najúčinnejších techník použitie vlečnej mušky.

Zatiaľ čo pstruhy viac inklinujú k muškárskej taktike vláčenia, lipne nemajú tendenciu prepadnúť tejto technike.

Lov lipňov si vyžaduje viac techniky a presnosti. Lipeň sa nedá tak ľahko oklamať ako iné druhy rýb.

Buďte si teda vedomí toho, že lipeň, ktorého sa snažíte uloviť, si je vedomý drobných nezrovnalostí.

Budete musieť vyskúšať niektoré nové techniky, aby ste presvedčili tieto zložité ryby, aby vám vzali mušku.

  Môžu teplovzdušné balóny lietať v noci?

6. Dobre a často štrajkuj

Lipany často číhajú na dne vody a vyžadujú použitie ponorených mušiek. S použitím ponorených múch však prichádzajú záhady toho, čo sa možno skrýva pod hladinou.

Pri hádzaní na lipňa môžu byť vašimi najčastejšími otázkami: „Počkaj, bol to zádrhel alebo uhryznutie?“ Aj keď existuje možnosť háčkovania podvodnej prekážky, existuje aj možnosť, že s vašou šnúrou riskuje veľký lipeň.

Nedovoľte, aby ryba unikla tým, že si pomýlite jemné uhryznutie so zádrhelom na dne.

Ak nezasiahnete pri každej z jemných zastávok, môžete prísť o to, že si odnesiete lipeň.

Takže ak uvidíte, že sa linka zastavila, nemyslite si, že je to len zádrhel, využite šancu a zaútočte! Možno ste skutočný v dokonalom sivone. Udierajte dobre a udierajte často!

7. Trpezlivosť

Pri love akéhokoľvek druhu rýb (pomocou akejkoľvek taktiky) je veľká potreba trpezlivosti. Lov lipňov si však vyžaduje extra dávku trpezlivosti.

Mohli by ste hádzať perfektne priamo do horúceho miesta lipňa a stále by ste nemali na svojom lane žiadnych úlovkov. prečo? Lipany jednoducho nie sú veľké kŕmidlá.

Nenechajte sa odradiť pri nahadzovaní, ak nechytáte. Keďže sivone nie sú veľké kŕmidlá, vezmú si trochu viac presvedčivosti, kým sa rozhodnú maškrtiť.

Nenechajte sa odradiť.

Nezabudnite byť trpezlivý a pokračujte v hádzaní. Nakoniec natrafíte na hladného lipňa!

8. Buď silný, ale jemný

Veľký lipeň s vami môže zviesť veľký boj (proti presvedčeniu) a prinúti vás pracovať pre cenu na konci radu.

Lipan však má mäkké ústa a príliš sa ťahá, môže len vytiahnuť háčik.

Buďte teda silní, ale nežní. Použite stratégiu pred silou. V prípade potreby mu dajte vlasec a ak máte príležitosť, sledujte rybu.

Použite stratégiu namiesto sily.

V ďalších mojich príspevkoch na tému muškárenie čitateľom vždy pripomínam, že väčšiu výhodu máte, keď ste za rybou po prúde. To isté platí pre lipňa!

  Losos Kokanee vs. Losos Sockeye: Aký je rozdiel?

9. Vypustenie Lipana

U mnohých rýb ich môžete chytiť, odstrániť háčik a potom ich bez problémov jemne pustiť. Ako sme sa však dozvedeli vyššie, lipeň je trochu iný ako väčšina rýb.

Po vybratí háčika z úst ryby jej musíte dať viac času na zotavenie, než ju pustíte späť do vody.

Lipan si vyžaduje viac času na zotavenie pred vypustením.

Ak ryba nie je úplne zotavená, len sa prevráti vo vode. V prípade, že sa lipeň len prevráti, znova ho chyťte a držte vo vode vzpriamene, kým ryba nebude pripravená odplávať sama.

Každému lipňovi, ktorého ulovíte, doprajte dostatok času na zotavenie, než ho pustíte späť do vody.

Grayling stručná história

Keď sa Louis a Clark vydali na svoju slávnu expedíciu, zaznamenali, že videli, čo nazývali „biely pstruh“. Vieme, že to poznáme ako lipeň arktický.

Lipeň má šesť rôznych známych poddruhov, ktoré možno nájsť kdekoľvek od Aljašky až po miesta v Mongolsku. Dva najbežnejšie poddruhy sú lipeň arktický a lipeň európsky.

V roku 2010 bol lipeň navrhnutý ako ohrozený druh a jediný zostávajúci pôvodný lipeň v kontinentálnych Spojených štátoch sa nachádza v rieke Big Hole v Montane.

Zatiaľ čo lipeň je teraz stabilným druhom, kedysi bol zaradený na zoznam ohrozených druhov.

Odkedy bol lipeň uvedený na zozname ohrozených druhov, bol zavlečený do 26 rôznych štátov a jeho populácia neustále rastie.

Súvisiace otázky

Ako chutí lipeň? Lipany sú biele mäso, ktoré je vločkovité a najlepšie chutí, keď je čo najskôr uvarené. Väčšina rybárov plánuje dopredu tak, že si prinesie panvicu a zásoby na varenie svojho úlovku priamo na brehu rieky. Lipan neznáša dobre mrazenie.

Čo jedia lipeň? Lipany jedia takmer čokoľvek, ale ich obľúbeným občerstvením je unášaný vodný život. Ich najbežnejšou potravou sú čierne muchy, májky, kamenné mušky a potočníky. O lipeňoch je však známe, že jedia lososové vajíčka, menšie ryby a iné drobné vodné živočíchy.