9 základných mušiek na muškárenie pstruhov pre začiatočníkov

Ak sa práve začínate učiť lietať na pstruhy, vedieť, ktorú mušku použiť, môže byť trochu ťažké. Každý muškár by mal mať nejaké nevyhnutné pstruhové mušky, aby bola jeho rybačka úspešná.

Aké sú teda 9 základných mušiek na muškárenie pstruhov pre začiatočníkov? Našich 9 najlepších tipov na základné pstruhové mušky sú:

  • Padák Adams
  • Mucha z losích vlasov
  • Muška s bažantím chvostom
  • Vlnená muška s korálkovou hlavou
  • Muška zajačie ucho so zlatými korálkami
  • Muddler Minnow Fly
  • Mäkká muška
  • Olivová sladkovodná muška
  • Hruška mucha

Pre začínajúceho muškára sa môže zdať rozdiel vo všetkých muškách dosť mätúci (niektoré zvuky sú dokonca vymyslené). Avšak výber správnej mušky, ktorú nasadíte na koniec vlasca, je dôležitou súčasťou muškárenia. Prečítajte si nižšie, aby ste sa dozvedeli rozdiel v každej z týchto mušiek a ako ich môžete použiť pri ďalšom muškárení.

Vysvetlenie 9 základných pstruhových mušiek

Vždy by ste mali poznať dôvod svojho výberu v muchách.

Pri výbere mušiek sa neriaďte len radami, ktoré nájdete. Vedieť, ktorú mušku treba použiť, si vyžaduje vedieť, čo pstruhy okolo vás jedia a čo má každá muška napodobňovať.

Padák Adams

Muška Parachute Adams je medzi rybármi všeobecne známa ako ich „go-to“ lietať na všetky svoje rybárske výlety.

Ide o suchú mušku, ktorá sa používa na lov pstruhov, ktoré stúpajú na hladinu.

Táto mucha môže byť použitá počas liahnutia májky, liahnutia potočníkov a niektorých pakomárov.

Ak dúfate, že napodobníte májku alebo potočníka, vyberte si a Padák Adams s veľkosťou medzi 10 alebo 20. Pre pakomáry bude najvhodnejšia menšia veľkosť.

Muška Parachute Adams je na našom zozname základných 9 mušiek jednoducho preto, že je to všestranná muška navrhnutá tak, aby napodobňovala niekoľko rôznych druhov hmyzu počas niekoľkých rôznych ročných období.

Ak sa rozhodnete nepoužívať mušku Parachute Adams, mnohé z mušiek z kolekcie suchých mušiek Adams sú rovnako účinné.

Mucha z losích vlasov

Zatiaľ čo Parachute Adams je považovaný za najefektívnejšiu muškársku mušku celkovo, muška Elk Hair Caddis Fly sa považuje za jednu z najúčinnejších suchých mušiek na pstruhy.

O niektorých muškách z losích vlasov sa hovorí, že jazdia vysoko na vode. Ak vás to pri muškárení znepokojuje, pozrite sa na niektoré možnosti s nízkym jazdcom.

Caddis z losieho vlasu nie je taký všestranný v napodobňovaní druhov; je však účinný pri napodobňovaní chrústa zakaždým. Pstruhy majú tendenciu byť zakaždým oklamané vzhľadom tejto muchy.

Určite pridajte Mucha z losích vlasov do vašej krabice s náčiním, ak plánujete na vašej ďalšej rybárskej výprave loviť pstruhy!

Bažant chvostová nymfa

Pheasant Tail Nymph vyzerá presne tak, ako by ste si ju predstavovali. Táto muška dokonale pripomína miniatúrneho bažanta.

Táto muška je ideálna na rybolov v každom ročnom období a je dodávaná s korálkou alebo bez nej.

Pheasant Tail Nymph napodobňuje niekoľko rôznych druhov návnad, a preto je ďalšou všestrannou muškou, ktorú nemôžete vynechať zo svojej škatuľky!

Ak lovíte v oblasti, kde sa ryby môžu pri veľkom love rýb ľahko vystrašiť, potom je pre vás možno tou najlepšou voľbou nymfa bez guľôčok.

  Ako udržať psov v bezpečí v karavane alebo karavane

Mať pár z každého štýlu Bažantí chvostové nymfy zbalené s vašimi ďalšími muškami vás nezaťažia a určite prispejú k vášmu celkovému zážitku z rybolovu.

Bead Head Woolly Bugger

Bead Headed Woolly Bugger je jednou z tých múch, ktoré pri chytaní veľkých pstruhov jednoducho robia trik.

Táto muška napodobňuje niekoľko rôznych druhov návnad, ktoré pstruhy neodolajú a zahryznú sa do nich.

Dizajn tejto mušky jej tiež pomáha vyzerať živšie. Tento živší vzhľad priťahuje väčších agresívnejších pstruhov.

Nielen, že táto muška dokáže napodobniť niekoľko rôznych druhov návnad, ale môžete s touto muškou loviť buď s mŕtvym driftom alebo pod indikátorom zásahu. Vďaka tomu je to jedna z najuniverzálnejších a najefektívnejších mušiek, ktorými naplníte svoju škatuľku.

Najúčinnejšie veľkosti na chytanie pstruhov s vlneným buggerom sú kdekoľvek medzi 6 alebo 12.

The Vlnený Bugger je ďalšou muškou, ktorú možno ľahko prirovnať k padáčiku Adams a určite ju nájdete v škatuľke každého pstruha.

Muddler Minnow Fly

Muddler Minnow možno prirovnať k Clouser Minnow pre jeho účinnosť pri muškárení.

Mnoho rybárov však tvrdí, že Muddler Minnow je pri vyloďovaní pstruhov účinnejší ako jeho príbuzný Clouser.

Kdekoľvek (alebo kedykoľvek) sa rozhodnete použiť Muddler Minnow Fly, môžete ho použiť inak, aby ste napodobnili niekoľko rôznych druhov potravy pre pstruhy.

Spracovaná ako suchá mucha napodobňuje na povrchu kobylku. Keď ho pstruh pošle cez hlbokú kaluž, pomýli si ho so sculpinom. Muddler Minnow môžete dokonca použiť v noci na napodobňovanie myši.

Pri love pstruhov s využitím klasiky Muddler Minnow Fly môže to byť len spôsob, ako vysadiť pstruha, ktorého ste hľadali.

Soft Hackle Fly

Muška Soft Hackle Fly je známa tým, že dokáže napodobniť mnoho rôznych štýlov jedla pre pstruhy a dáva Woollymu Buggerovi zabrať na vode.

Soft Hackle možno loviť aj rôznymi spôsobmi, ktoré vám pomôžu chytiť viac pstruhov.

Mäkký hackle môžete unášať mŕtvym pohybom, položiť ho pod indikátor úderu, hojdať ním pod určitým napätím alebo sa dokonca pokúsiť zdokonaliť „drift and lift“, o ktorom oveľa skúsenejší muškári tvrdia, že je to nárok na slávu mäkkého hacklu.

Hovorí sa, že Soft Hackle je jednou z najúčinnejších mušiek na lov v bohatých vodách Montany pri hľadaní pstruhov.

Uistite sa, že máte pár Soft Hackle Fly odrody so sebou na vašej ďalšej rybárskej výprave!

Clouser Minnow Fly

Clouser Minnow je muška, ktorá sa môže celkom hodiť, keď potrebujete mušku na napodobnenie nástražnej rybky.

Clouser Minnow a Muddler Minnow sú blízki príbuzní, ktorí si pri muškárení pstruhov dávajú zabrať.

Zatiaľ čo Muddler Minnow je údajne účinnejší ako Clouser pri vysadzovaní pstruha pri muškárení, ľahký Clouser Minnow streamer môže byť práve to, čo potrebujete na háčik pstruha.

Aj keď vaša škatuľka s náčiním nemusí byť plná streamerov, niekoľko rôznych variácií vám ponúka niekoľko možností na vyskúšanie, kedy tvoj go-to muchy jednoducho nefungujú.

  Ako vytvoriť obhajiteľný protipožiarny priestor okolo kabíny

Nezabudnite si so sebou priniesť ľahký streamer, ktorý pomôže napodobniť nástražnú rybku. Veľkosť 6 alebo 8 Clouser Minnow Fly určite bude účinný pri vašej ďalšej muškárskej výprave na pstruhy!

Gnat Fly

Zatiaľ čo mucha komára môže byť malá a zdaťAk je to úplne bezvýznamné pre chytanie veľkých rýb, použitie hryzavej mušky môže mať veľký vplyv na vašu muškársku výpravu na pstruhy.

O muške sa hovorí, že je nevyhnutnou muškou do boxu každého muškára a vyjsť na vodu bez nej by bola chyba.

Hryzák je navrhnutý tak, aby napodobňoval drobný hmyz, chrobáky alebo inú potravu pre malé pstruhy.

Pri použití počas liahnutia pakomára môže byť mucha komára mimoriadne účinná. Ďalší čas účinku na použitie tejto muchy je počas liahnutia malých potočníkov alebo podeniek.

Ak sa neviete rozhodnúť, čo ryby vo vode jedia, priviažte si na vlasec mušku. Bez ohľadu na to, čo jedia, určite chytíte nejaké ryby.

Efektívna veľkosť na lov pstruhov je veľkosť medzi 14 a 22.

Uistite sa, že máte spravodlivý sortiment Hruška lieta keď potrebujete niečo špeciálne na namotanie pstruha.

Suchá muška verzus mokrá muška

Aj keď existuje veľa rôznych štýlov mušiek, ktoré si môžete vziať so sebou na rybársky výlet, všetky sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných kategórií.

Tieto dve kategórie sú suché mušky a mokré mušky. Možno sa pýtate, ktorý typ bude pre vašu ďalšiu rybačku najúčinnejší. Obe sú však mimoriadne účinné a nevyhnutné pre vašu ďalšiu muškársku výpravu.

Aby ste pochopili, kedy by ste mali použiť suchú mušku alebo mokrú mušku, je dôležité poznať rozdiely a použitie pre každý typ.

Suché muchy

Muškárenie s použitím suchej mušky má tendenciu byť známy ako „tradičnejšia“ forma muškárenia a je to často štýl, ktorý na svoje obálky dávajú mnohé rybárske časopisy.

Úlohou suchej muchy je napodobňovať hmyz, ktorý ryby zvyknú občerstvovať. Suché mušky sedia na hladine vody a vynášajú hladné ryby na hladinu, aby si zahryzli.

Pri nahadzovaní suchej mušky je cieľom muškára dosadnúť mušku na hladinu čo najprirodzenejšie (rovnako ako by to urobil skutočný chrobák), aby sa nevystrašili ani blízke ryby, ktoré by sa mohli pozerať.

Po odhodení suchej muchy sa muškársky rybár začne zameriavať na dosiahnutie toho, čo je známe ako „mŕtvy drift“. Mŕtvy drift je jednoducho vtedy, keď muška pláva rovnakou rýchlosťou ako prúd bez akéhokoľvek odporu spôsobeného šnúrou.

Aj keď to môže byť trochu náročnejšie ako muškárenie s mokrou muškou, pri správnom použití to môže byť mimoriadne efektívne.

Výzva oklamať rybu, aby uverila, že vaša mucha je skutočne hmyz sediaci na vode, robí muškárenie so suchou muškou (a vlastne chytanie ryby) väčším úspechom.

Nielenže je použitie zložitej suchej mušky úspechom, ale keďže muška sedí na vodnej hladine, umožňuje vám vidieť, ako ryba zasiahne.

  Aký je rozdiel medzi bežcom a bežcom?

Schopnosť vidieť rybu uľahčuje vedieť, kedy zasiahnuť. Okrem toho je to oveľa vzrušujúcejšie, keď vidíte, ako sa k vašej muške blíži ryba!

Mokré muchy

Makro záber čiernej a zelenej mušky na mokrú mušku, Calder

Mokrá mucha je navrhnutá tak, aby špecificky napodobňovala hmyz, ktorý žije pod vodnou hladinou pred vyliahnutím.

Niektoré mokré mušky sa používajú aj na napodobňovanie langúst, pijavíc a menších nástražných rybiek.

Mokrá muška je najlepší typ mušky pre začiatočníkov, aby sa s nimi začali učiť lietať.

Prečo je teda mokrá muška najlepšia muška pre začiatočníkov?

Je to jednoducho preto, že ťažšie mokré mušky sa jednoducho nahadzujú. Ak sa teda s muškárskym prútom len učíte nahadzovať, ťažšia muška sa ľahšie nahodí ďalej.

Muškárenie s mokrou muškou si nevyžaduje toľko lahôdok ako suchá muška.

Mokré mušky sa používajú pri zameriavaní rýb, ktoré číhajú v hlbších vodách a je menej pravdepodobné, že vystúpia na hladinu.

Ryby, ktoré sa zdržiavajú v hlbších častiach vody, sú známe tým, že štrajkujú ochotnejšie ako ryby kŕmené na hladine.

Ryba na hladine bude skeptickejšia ku každej muche, ktorá pristane neprirodzene alebo ktorá sa nebude celkom podobať na ich obľúbený hmyz.

Spodné kŕmidlá však nie sú také skeptické a majú tendenciu nezaznamenať žiadne nezrovnalosti s vaším nahodením alebo muškou.

Nevýhodou muškárenia s mokrou muškou je, že nevidíte mušku ani rybu.

Pretože nevidíte mušku alebo rybu, môže byť ťažšie rozlíšiť rybu, ktorá vám uhryzne vlasec alebo sa zasekne na dne rieky.

Každý skúsený rybár vám povie, však, dobre a často udierať. Nikdy nepremeškajte dobrú rybu, pretože ste si mysleli, že je to len dno.

Bežnou praxou pri muškárení s mokrou muškou je navliekanie dvoch alebo troch rôznych mušiek na šnúru, aby sa zvýšila šanca na zasiahnutie ryby.

Keď rybár vie, ktorú mušku si ryba radšej vezme, môže prejsť len na túto mušku.

Dva druhy múch

Teraz, keď poznáte rozdiel v dvoch typoch mušiek používaných pri muškárení, môžete lepšie pochopiť, ktoré mušky si so sebou vziať (určite si prineste našich 9 základných mušiek!) a kedy ich použiť!

Vyskúšajte rôzne suché a mokré mušky, aby ste skutočne pochopili, ako všetky pôsobia na vodu a ako na ne reagujú ryby.

Ak hľadáte kreatívny spôsob lovu, videl som rybárov vyhnaných so suchou muškou AJ mokrou muškou na vlasci.

Táto taktika pomáha rybárom pokryť väčšiu časť vody za kratší čas a dosiahnuť všetky rôzne ryby vo vode.

Súvisiace otázky:

Môžete lietať s rybami na jazerách? Muškárenie je možné použiť v mnohých rôznych štýloch alebo typoch vody. Zatiaľ čo muškárenie na riekach je najbežnejšie, muškárov možno vidieť na jazerách alebo dokonca na oceáne, ako si tento šport užívajú.

Je lepšie letieť proti prúdu alebo po prúde? Smer, ktorým nahodíte mušku, môže závisieť od štýlu mušky, ktorú používate, oblasti, v ktorej lovíte, a typu rýb, ktoré chcete chytiť. Na dosiahnutie dokonalého „mŕtveho unášania“ sa mnohí muškári rozhodnú nahodiť proti prúdu.