9 Lieta, ktoré potrebuje každý rybár na zarybnené pstruhy

Všetci snívame o muškárení veľkých, divých pstruhov z krásnych horských potokov, ale realita je taká, že väčšina z nás žije bližšie k jazerám a riekam zásobeným pstruhmi chovanými v liahni.

Na rozdiel od mojich kolegov muškárskych puristov nemám problém s myšlienkou chytať vysadené pstruhy z mojich miestnych jazier. Je to skvelý spôsob, ako si zacvičiť v muškárení a bojovať s vysadenými pstruhmi rovnako tvrdo ako ich divokí bratranci. Vysádzané pstruhy tiež poskytujú dokonalú príležitosť na to, aby sa deti začali zaujímať o muškárenie.

Od dňa otvorenia až do konca sezóny potrebujete tie správne muchy, ktoré zásobujú pstruhovú lásku. Tu je náš zoznam najspoľahlivejších mušiek pre zarybnené pstruhy. Niektoré fungujú najlepšie pre čerstvo nasadených pstruhov a iné dokážu oklamať aj tých najopatrnejších preživších, ktorí uniknú bežnému rybárovi.

9 najlepších mušiek pre zarybnené pstruhy:

 • Crystal Woolly Bugger
 • Srnčie vajce
 • San Juan Worm
 • Medený Ján
 • Bažantí chvost nymfa
 • Nymfa zajačieho ucha
 • Soft Hackle
 • Stimulátor
 • Caddis z losích vlasov

1. Crystal Woolly Bugger

Nie je toho veľa, čo by novozarybnené pstruhy nezjedli. Prvý týždeň po naskladnení je to všetko o žiarivých krikľavých farbách. Krištáľový vlnený bubák sa hodí a pre mnohých je to najobľúbenejšia vec.

Veľkému profilu streameru v kombinácii s teasem blesku je ťažké odolať a hladný pstruh ho prenasleduje ďaleko a tvrdo naň narazí. Farby ako čierna, biela a olivová sú moje obľúbené. Choďte s veľkosťou 6 až 10.

Keď potrebujete loviť hlbšie, vlnené chrobáky s váženou guľôčkovou hlavou sa rýchlo potopia a generujú mimoriadne nevyspytateľné pohyby, ktoré privádzajú ryby do šialenstva. Sú tiež skvelou možnosťou na trolling za loďou. Pridajte niekoľko trhnutí, aby ste vyvolali záujem pstruhov v okolí.

Keď uhryznutie vychladne na vlnenom bugerovi, vyskúšajte tandemovú náväzec na nymfu. Zaviažte sa na pútavého červa San Juan alebo Roe Egg 16-24 palcov za chrobákom. Mnoho rýb skončí na tanieri s touto kombináciou.

2. Srnčie vajce

Či už ho lovíte v tandeme s chlpáčom alebo samostatne, Roe Egg je na vysadených pstruhoch zabijak. Zhoďte ho po prúde alebo ho ešte lovte na jazere. V každom prípade ľahko oklame pstruhy nasadené na začiatku sezóny.

Fluorescenčné farby vyniknú na týchto nedočkavých pstruhoch, ale jeden trik, ktorý som sa naučil, je zladiť s tým, čo boli kŕmené v liahni. Väčšina pstruhov v liahni konzumuje hnedé granulované krmivo o veľkosti a tvare srnčieho vajca. Vajíčko stačí zafarbiť hnedou fixkou a máte dokonalú repliku.

Väčšina vzorov vajíčok je nevážená, ale vajíčka s jigovými hlavičkami sú skvelým spôsobom, ako pokryť vodný stĺpec. Lovte ho na jazerách pomocou stimulačnej suchej mušky ako indikátora alebo ho unášajte v potokoch cez hlbšie výbehy.

Čítať  Ako udržať suchú mušku pred potopením

Akonáhle sa pstruhy vychytajú na triky rybárov, výrazné vzory a svetlé farby sú menej účinné. Je čas začať myslieť prirodzenejšie a ďalšou položkou na zozname je perfektná prechodová muška.

3. San Juan Worm

Je ťažké argumentovať proti schopnosti červa San Juan chytať ryby. Takmer každý vodný útvar má nejaké druhy červov, ktoré môže táto mucha napodobniť. Môžete ho uviazať v akejkoľvek farbe a zo všetkých druhov materiálu. Všestrannosť červa San Juan je jeho najväčšou silou.

Možno si poviete, že fandím tejto muške a rovnako aj nasadzované ryby, ktoré chytám. Najmä pstruhy zarybnené v potokoch považujú červy sýtoružové alebo žiarivo červené za neodolateľné. Ako som už spomenul, farby môžete zmenšovať do prirodzených variácií, ako plynie čas a ryby sa zjemňujú.

Červ San Juan je prvá mucha, ktorú chytím pri dopade na vodu po čerstvom jarnom daždi. Splachovanie stekajúcej vody rozvíri pôdu na strane potoka a spúšťa kŕmenie malých červov. Vzory červíkov pekne ladia s tým, čo pstruhy hýria. Znížte veľkosť, ak sa vám pstruhy zdajú vyberavé.

4. Medený Ján

Obľúbenosť Medeného Jána nemožno poprieť. Možno je to tým, že jednoduchý vzor sa ľahko viaže a ešte ľahšie loví. Je však viac ako pravdepodobné, že úspech Copper John spočíva v jeho schopnosti napodobňovať široké spektrum hmyzu pod vodou.

Keď už naskladnené pstruhy prídu na to, ako sa vyhnúť okázalejším muchám a zjavným návnadám, je čas vydať sa na cestu univerzálneho imitátora, akým je Medený John. Poslúžil mi dobre pri rýchlych behoch a tailoutoch. Turbulencie a prúd prepožičiavajú muške lákavú akciu, ktorá upúta pohľad pstruha.

Pracujú rovnako dobre v jazerách na tandemovej nymfovej náväzci alebo bez indikátora a aportujú veľmi pomaly. Veľkosti 14 a 16 sú dosť malé pre väčšinu zarybnených pstruhov, ale mikro verzie na ultra malej špičke sú tou najlepšou voľbou, keď sa ryby pod tlakom dostanú do úzkych.

5. Bažantí chvost nymfa

Nymfa s bažantím chvostom je určite na druhom mieste za Medeným Jánom. Ďalší univerzálny imitátor vodného hmyzu, táto muška patrí do každej škatuľky.

Existujú vážené aj nevážené verzie mušky a všetky sú lákavé pre vysadených pstruhov. Väčšina rybárov súhlasí s tým, že nymfa bažantieho chvosta najviac napodobňuje larvy májky. Z tohto dôvodu ma pri love pstruhov v polovici jari vrhám na túto mušku, keď sa začínajú liahnuť májky po desiatkach tisíc.

Mám rada háčiky veľkosti 14 a 16. Ulovte to ako medený John. Nezaťažené verzie jazdia vo vode prirodzenejšie a sú ideálne na zacielenie na pstruhy, ktoré sa pevne držia na brehoch v krátkych vlnitých úsekoch tokov. V jazerách ho nahoďte pomocou indikátora úderu alebo spárujte s veľkou suchou muškou.

6. Nymfa zajačieho ucha

Manuály na viazanie mušiek a príručky pre začiatočníkov v muškárení vždy propagujú nymfu zajačieho ucha ako špičkovú mušku. Ak hľadáte sebavedomú mušku na zarybnené pstruhy, toto je ono. Skúsenosti mi potvrdili, že táto muška chytá ryby a nikdy neváham si jednu naviazať neskôr v sezóne, keď sa vysadené pstruhy začínajú vracať k prirodzenejšiemu výberu potravy.

Čítať  Je možné opraviť zlomený rybársky prút (užitočný sprievodca)

Nymfa zajačieho ucha je skvelá muška pre množstvo situácií na jazerách aj potokoch. Môžete sa zhodovať s takmer akýmkoľvek poklopom, pretože napodobňuje larvy potočníkov, nymfy a mrle.

Muškárenie s nymfou zajačieho ucha je jednoduché a vyžaduje len veľmi malú zručnosť. Veľkosť 14 mi slúži dobre a lovím ho rovnako ako bažanta chvosta alebo medeného. Existujú aj verzie s korálkovou hlavou, ktoré sa rýchlo potopia, keď sú prúdy rýchle alebo sú ryby zavesené v hlbšej vode. Majte po ruke dobrý rozsah farieb. Svetlé opálenie, oranžové a olivové tóny sú vynikajúce.

7. Mäkké rúbanie

Ak by ste mohli mať vo svojej škatuľke len jednu muchu, urobte z nej mäkkú mušku. S touto podceňovanou muškou sa tak ľahko loví a funguje v toľkých situáciách, že vám to pripadá takmer ako podvádzanie.

Bol navrhnutý tak, aby napodobňoval rôzne druhy hmyzu a je ideálny na pokrytie veľkého množstva vody. Jeho mäkký obojok pulzuje a škube tak akurát a pstruh ho nemôže nechať na pokoji.

Tento jednoduchý vzor mušky vynikne pri love na prúde. Väčšina muškárov sa vyhýba tomu, aby prúd neprirodzene ťahal mušku cez vodu. Jemné ryby „na hojdačke“ cez chvosty a hlboké vrecká.

Na jazerách ho lovte ako streamer pomocou krátkych impulzov v blízkosti stúpajúcich rýb. Funguje to ako kúzlo.

8. Stimulátor

Žiadny zoznam mušiek by nebol úplný bez zmienky o suchej muške a stimulátor je jednoznačným víťazom pre čerstvo nasadených pstruhov. Pstruhy sú hladné a stimulátor určite upúta ich pozornosť.

Táto „buggy“ vyzerajúca mucha presne napodobňuje veľkú mušku alebo lososa. Pomocou stimulátora urobte nie tak jemné špliechanie na vodu, ako to robia nemotorní kolegovia zo skutočného života. Zvyčajne sa naň môžete spoľahnúť, že počas prvých dní po zarybnení vyprodukuje niekoľko limitov dôverčivých pstruhov.

Keď sa pstruh umúdri, použite stimulátor ako atraktor s malou nymfou uviazanou na stopke háčika. Toto kombo robí zázraky, keď je na začiatku sezóny výrazný rybársky tlak. Stimulátor veľkosti 10 alebo 12 je vhodný pre väčšinu zarybnených pstruhov.

9. Caddis z losích vlasov

Keď budú ryby opatrné a je čas zmenšiť vašu suchú mušku, aby sa zhodovala s inými hmyzími poklopmi, nehľadajte nič iné ako chrústy losích vlasov. Táto super nadnášajúca muška je jednou z najznámejších suchých mušiek a jednou z najjednoduchších pre začiatočníkov na lov.

Čítať  Štátny rekord Bluegill pre všetkých 50 štátov

Vzor sa presne zhoduje s profilom krídel mušky chrostíkov, keď kmitá po hladine vody. Pstruh sa dychtivo zdvihne, aby ho zhltol. Je ideálny na lov v búrlivej vode, kde sa iné suché mušky nedokážu udržať na hladine.

Na jazerách použite menšie a menšie veľkosti 14 alebo 16, aby ste napodobnili rôzne druhy lietajúceho hmyzu. Keď pstruh stúpa, nahoďte ho a nechajte ho sedieť, alebo ho jemne potiahnite, aby sa krútil po hladine. Potom to prerušte a zopakujte. Nič sa nevyrovná sledovaniu pstruha, ktorý na hladine naráža na pstruha losieho chlpáča.

Ďalšie slová múdrosti pre vysadených pstruhov

 • Naskladnené pstruhy sa po prvom týždni ľahko tlačia. Nájdite miesta ako malé zátoky a zátoky ďalej od hlavného štartu lode. Väčšina rybárov loví blízko spustenia a ignoruje zvyšok jazera. Môžete vidieť menej rýb, ale môžu byť ochotnejšie jesť to, čo ponúkate.
 • Neváhajte vymeniť muchy. Naskladnené pstruhy vidia množstvo návnad, návnad a múch hodených do cesty. Zvyknú vidieť podobne vyzerajúcu návnadu a je pravdepodobnejšie, že narazia na niečo, čo nikdy nevideli. Zmiešajte to, keď sa veci spomalia.
 • Pokryte veľa vody trollingom. Trolling s muchami pravdepodobne nie je najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s prirodzenou prezentáciou vodného hmyzu, ale umožňuje vám postaviť mušku pred viac rýb. Streamery a tandemové nymfy sú skvelé na trolling. Niektoré muchy sú v skutočnosti určené aj na trolling. Pištoľ Pete má malé rotujúce vrtule zabudované do mušky v štýle streamera. Pridajte malú delenú ranu a máte nastavený špičkový trolling.

Záverečné myšlienky

Mať po ruke zbierku múch nebude stáť veľa. Muchy stoja kdekoľvek od 1,50 do 3,00 USD za kus. Nebude však trvať dlho, kým vaše muchy zmlátia zubaté ryby. Dobrý deň na vode môže prepáliť niekoľko nových múch.

Zvážte radšej viazanie vlastných mušiek. Nielenže je to zábavná aktivita na trávenie času mimo sezóny, ale tiež vám môže ušetriť trochu peňazí. Pozrite si nášho komplexného sprievodcu na ako začať viazať muchy bez toho, aby ste zruinovali banku.