9 dôležitých vecí na prípravu nákladného auta na ťahanie karavanu

Máte to, čo ste považovali za ideálne nákladné auto na ťahanie obytného auta. Viete, že ťažná kapacita vášho nákladného vozidla je viac než dostatočná pre karavan, ale stále chcete byť extra pripravení. Ako môžete pripraviť svoje nákladné auto na ťahanie karavanu?

Tu je 9 dôležitých vecí, ktoré treba pripraviť na ťahanie karavanu:

  • Udržujte svoje nákladné auto v dobrom stave
  • Získajte správny záves
  • Zvážte upgrade pneumatík
  • Pridajte nejaké ťažné zrkadlá
  • Prečítajte si o elektroinštalácii
  • Použite chladič prevodovky
  • Vyberte ovládač brzdy
  • Posilnite svoje zavesenie
  • Opakovanie je matka múdrosti

V dnešnom sprievodcovi si podrobne prejdeme každý z týchto 9 bodov, aby ste boli dostatočne pripravení na ťahanie karavanu s kamiónom, aj keď je to prvýkrát. To si určite nebudete chcieť nechať ujsť!

9 úvah pred ťahaním karavanu s kamiónom

Udržujte svoje nákladné vozidlo v dobrom stave

Na ťahanie prívesu nepotrebujete vždy úplne nový pickup. Dôvod, prečo toľko ľudí upgraduje, je ten, že ťahanie môže byť pre vaše vozidlo náročné.

Ak chcete dať svojmu nákladnému autu šancu na dlhodobé prežitie, chcete, aby bolo v špičkovom stave.

Aj keď je nákladné vozidlo staršie, je dobré ho dodatočne vybaviť novými a vylepšenými dielmi, z ktorých mnohé rozoberieme v tejto príručke.

Akonáhle budete mať svoje nákladné vozidlo vybavené tak, aby bolo tou najlepšou verziou, akú len môže byť, vedzte, že vaše nákladné vozidlo nezostane v perfektnom stave navždy.

Vozidlo je potrebné udržiavať v údržbe. Môže to byť niečo, čo sa rozhodnete urobiť sami, alebo sa môžete spoľahnúť na svojho mechanika, že doplní hladinu tekutín, napumpuje vzduch do pneumatík a dodá vášmu autu vosk a lesk.

Údržba nie je jednorazová záležitosť. Budete musieť dodržiavať plán údržby. Uvedomte si, že ak ste predtým nechávali svoje nákladné vozidlo servisovať každých X míľ, možno budete musieť skrátiť čas medzi servismi, keď tak často ťaháte obytný automobil.

Získajte správny Hitch

Existuje toľko typov závesov, že by vás mohlo zaujímať, ktorý je najlepší pre nastavenie vášho nákladného vozidla a prívesu?

Niektoré odporúčame, tak si ich teraz prejdeme

Prvým je točnicový závesktorý sa zasúva do korby vášho nákladného auta.

Ak máte autodopravcu, cestovný príves alebo iný rozmerný karavan, potom je točnica obzvlášť dobrou voľbou. Váhový limit závesu je okolo 24 000 libier.

V rovnakom duchu je aj záves s husím krkom, ktorý ide aj do korby vášho nákladného auta.

Ťažná kapacita závesu s husím krkom je dokonca väčšia ako točnice, pretože husie krky sú zvyčajne dimenzované na ťahanie okolo 30 000 libier hmotnosti.

A zadné ťažné zariadenie prijímača je ďalšou dobrou možnosťou závesu, ktorú je potrebné zvážiť pre vašu súpravu.

Bežnou voľbou v závesoch, najmä pre vodičov nákladných vozidiel, je zadný záves prijímača pomenovaný, pretože sa hodí do štvorcovej trubice prijímača.

Zadné ťažné zariadenia sú jediným typom ťažného zariadenia dostupného v niekoľkých triedach. Triedy 1 až 2 sú pre menšie vozidlá, ako sú minivany, crossovery a autá. Tie môžete preskočiť.

Zadný záves prijímača triedy 3 je vhodný pre nákladné autá (ako aj SUV, dodávky a crossovery). Jeho ťažná kapacita je obmedzená len na 8 000 libier, čo je v prípade menších a ľahkých prívesov v poriadku.

Čítať  Fungujú rybárske bobbery pre basy?

Ďalej je Zadný záves prijímača triedy 4, ktorý je exkluzívny pre SUV a nákladné autá. Kapacita ťahania je štedrých 10 000 libier a v niektorých prípadoch až 12 000 libier.

The Trieda 5 Xtra Duty zadný záves prijímača je trieda s najvyšším zaťažením okrem ťažného zariadenia triedy 5, ktoré je určené len na komerčné účely.

Záves triedy 5 Xtra Duty je vyrobený pre SUV a nákladné autá. Ťažná kapacita je kdekoľvek od 16 000 do 17 000 libier.

Zvážte upgrade pneumatík

Kedy ste naposledy menili pneumatiky na kamióne?

Odpoveď je v ideálnom prípade za posledných šesť rokov, pretože takto často by ste mali vylepšovať pneumatiky pre nákladné vozidlá.

Aj keď ste pneumatiky menili len pred tromi rokmi, obdobie predtým, ako začnete ťahať príves, je ideálny čas na zváženie výmeny pneumatík.

Pneumatiky by mali mať výborný dezén, takže sa nemusíte obávať šmyku alebo straty priľnavosti.

Pravdepodobne budete jazdiť len po betónových a asfaltových cestách, keď budete ťahať súpravu, ale v niektorých kempingoch možno nenarazíte na nič iné ako na špinu alebo lesnú podlahu a tiež na prašné chodníky. Vtedy najviac potrebujete dobrú trakciu.

Čo s tou rezervnou pneumatikou? Počkaj, máš rezervnú pneumatiku, však? Ak ste odpovedali záporne, urobte si láskavosť a kúpte si náhradnú pneumatiku pre svoje nákladné vozidlo.

Dúfajme, že ho nebudete musieť použiť, ale vždy je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať. Ak vášmu nákladnému autu praskne pneumatika a vy ste stovky kilometrov od najbližšej čerpacej stanice, budete sa musieť nechať odtiahnuť.

Odťahové služby s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú môcť odniesť váš príves, keď je stále pripojený k vášmu pickupu, takže budete musieť príves nechať za sebou alebo počkať, kým príde ďalšie odťahovacie vozidlo, ktoré ho odtiahne.

Poplatky, ktoré by ste nazbierali, by boli prehnané!

Keď budete mať na svojom kamióne novú sadu kolies, uistite sa, že udržiavate tlak v pneumatikách na správnej úrovni.

Mali by ste si zvyknúť kontrolovať tlak v pneumatikách skôr, ako sa vydáte na cestu za dobrodružstvami a zakaždým, keď prídete niekam do nového.

Pridajte nejaké ťažné zrkadlá

Už ste niekedy riadili veľké vozidlo, ako je školský autobus alebo nákladné auto? Ak nie, čaká vás nemilé prekvapenie, keď naskočíte za sedadlo vodiča vášho pickupu s pripojeným prívesom.

Nebudete môcť vidieť zo žiadneho z vašich zrkadiel! Trailer ich všetkých blokuje.

Môžete si nastaviť zrkadlá, kým sa kravy nevrátia domov, ale pravdepodobne to nebude až taký rozdiel.

Pre vašu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných motoristov, s ktorými sa počas svojho času na cestách stretnete, je dobré si kúpiť ťažné zrkadlá.

Ako už názov napovedá, ťažné zrkadlá sú zrkadlá určené na ťažné zariadenia. Počas jazdy budete mať menej slepých uhlov, čo vám umožní robiť bezpečnejšie a kvalifikovanejšie rozhodnutia o šoférovaní. Znížite tak aj riziko nehôd.

Čítať  Akú pozíciu v pozemnom hokeji by ste mali hrať? Zistite to tu!

Môžete si vybrať z pripínacie zrkadlá, wiuhlové zrkadlá, alebo rozšírené ťažné zrkadlá. Posledné dve sú trvalejšie inštalácie, ktoré odporúčame pre seriózneho vodiča kamiónu, ktorý má rád často ťahanie.

Ak si nie ste istí, ako často budete ťahať príves, začnite s pripínacími zrkadlami. Sú ľahko odnímateľné, keď ich nepoužívate. Pred nákupom sa uistite, že všetko, čo kupujete, je kompatibilné s vaším nákladným vozidlom.

Prečítajte si o elektroinštalácii

Potrebujete pripojiť elektrický systém vášho prívesu k vášmu nákladnému autu, čo zahŕňa oboznámenie sa s elektroinštaláciou.

Kabeláž umožňuje vášmu karavanu odrážať, že máte zapnutú smerovku vášho nákladného auta alebo že brzdíte, takže toto nie je niečo, čo môžete preskočiť, ak chcete byť bezpečným vodičom.

Môžete si vybrať zo štvorcestného, ​​päťcestného, ​​šesťcestného alebo sedemcestného konektora, ale potrebujete iba jeden. Povedzme si teraz viac o vašich možnostiach.

Štvorcestný konektor umožní, aby sa svetlá vášho karavanu rozsvietili, keď brzdíte, odbočujete alebo keď je vaše ťažné vozidlo zapnuté a beží. Ak je váš menší alebo ľahší karavan, potom je vhodný štvorcestný konektor.

Päťcestný konektor sa líši od štvorcestného konektora vďaka dodatočnému káblu. Kábel prechádza do vášho brzdového systému a umožňuje, aby brzdové svetlá prívesu prestali svietiť, keď cúvate.

Ďalej šesťcestný konektor pridáva možnosť pripojenia batérie. S najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte šesťcestné spojenia pre prívesy na člny a prívesy s husím krkom.

Nakoniec je tu sedemcestný konektor, ktorý poskytuje pomocné napájanie, ako aj napájanie pre cúvanie, brzdenie v kempingu, brzdenie nákladného auta a otáčanie.

Získajte chladič prevodovky

Akokoľvek zábavné a vzrušujúce môže byť ťahanie karavanu, dúfame, že sme vám už teraz ujasnili, že je to na vašom vozidle namáhavé. S chladičom prevodovky môžete zachovať prevodový systém vášho nákladného vozidla, takže sa určite oplatí mať.

Čo je to vlastne chladič prevodovky? Chladič prevodovky udržuje teplotu prevodovej kvapaliny, takže sa nikdy príliš nezahreje. Na druhej strane sa prevodovka neprehrieva, takže vaša súprava môže pokračovať v pohybe.

Môžete si vybrať z troch typov chladiče prevodovkystohované chladiče platní, platní a rebier alebo rúrkové a rebrové chladiče.

Stohovaný doskový chladič obsahuje turbulátory, ktoré posielajú vzduch do prevodovej kvapaliny, takže nikdy nedosahuje vysoké teploty. Jednoduchá inštalácia a rýchlo efektívne, stohované chladiče doskových prevodoviek sú tou najlepšou voľbou pre mnohých motoristov.

Doskové a rebrové chladiče majú paralelné dosky na oboch stranách chladiča. Ide o väčší typ chladiča prevodovky, ale je účinný vďaka zväčšenej ploche na chladenie.

Posledným typom chladiča prevodovky je rúrkový a rebrový chladič. Tento starší dizajn chladiča je vybavený prepletacou trubicou, ktorá prenáša prenosovú kvapalinu. Rebrá okolo vaní budú absorbovať teplo, takže prevodová kvapalina sa ochladí.

Vyberte si brzdový ovládač

Aj keď ste zapojili brzdy podľa vyššie uvedených odporúčaní, stále vám odporúčame použiť a ovládač brzdy.

Brzdový ovládač vám umožňuje zastaviť váš karavan zabrzdením vášho nákladného auta. Ako presne brzdenie funguje, závisí od toho, aký typ ovládača bŕzd zvolíte.

Čítať  Čo robiť, keď sa brzdy na snežnom skútri zablokujú

Proporcionálny ovládač bŕzd je jednou z vašich možností. S proporcionálnym ovládačom bŕzd, keď použijete brzdný tlak na brzdy vášho nákladného vozidla, rovnaké množstvo tlaku sa aplikuje na brzdy vášho prívesu.

Ak chcete zastaviť zľahka alebo na desiatku, máte túto slobodu s proporcionálnym ovládačom bŕzd.

Samozrejme, množstvo sily v závislosti od toho, koľko chcete zastaviť, je niečo, na čo si budete musieť zvyknúť pomocou pokusov a omylov. Keď však zistíte správny tlak, budete mať jasno.

Schopnosť odozvy proporcionálneho brzdového ovládača je jednou z jeho najväčších devíz. Tento brzdový systém tiež znižuje opotrebovanie bŕzd vášho nákladného vozidla, čo je ďalšie plus.

To všetko však niečo stojí, pretože proporcionálny ovládač bŕzd je dosť drahý.

Ak nie proporcionálny ovládač bŕzd, potom môžete použiť časovo riadený ovládač bŕzd. Časom riadený ovládač bŕzd používa prednastavené nastavenia, ktoré zadáte, namiesto toho, aby ste sa spoliehali na svoj brzdný tlak, aby ste určili, kedy sa brzda karavanu zastaví.

Synchronizačný prepínač by ste použili na nastavenie tlaku na základe faktorov, ako je hmotnosť nákladu a hmotnosť prívesu.

Časom riadený ovládač brzdy vyžaduje oveľa viac pokusov a omylov, aby sa dostal správne. Ak nastavenia nie sú správne nakonfigurované, potom buď väčšinu zastavuje vaše nákladné auto, alebo karavan.

Posilnite svoje odpruženie

Keď sa pripravujete na ťahanie karavanu, musíte sa tiež špeciálne starať o systém odpruženia pickupu.

Jedným z najlepších spôsobov, ako to môžete urobiť, je pridanie pomocných pružín. Pružiny budú menej zaťažovať a tlačiť na váš závesný systém, čím predĺžia jeho životnosť.

Čím menšie bude opotrebovanie vášho odpruženia, tým šťastnejší bude váš nákladiak. Poteší aj vaša peňaženka, keďže nebudete musieť míňať peniaze za novú, drahú prevodovku.

Opakovanie je matka múdrosti

Náš posledný tip na prípravu na ťahanie karavanu je toto. Cvičte, koľko môžete.

Ako sme už spomenuli, nie je ľahké prispôsobiť sa ťahaniu okolo karavanu, najmä ak ste nikdy predtým nič podobné nerobili.

Aj keď jazdíte na rovnakom starom pickupe ako vždy, teraz máte za sebou niekoľko stoviek až niekoľko tisíc libier. To ovplyvní všetko, čo robíte.

Budete musieť jazdiť pomalšie, aby ste sa cítili bezpečne (ale nie príliš pomaly; stále by ste mali dodržiavať odporúčaný rýchlostný limit). Vaše zákruty budú oveľa širšie, takže váš príves sa môže otáčať s vaším nákladným vozidlom.

Zastavíte sa oveľa skôr, ako ste kedy boli zvyknutí. Budete sa musieť vzdať niektorých jazdných manévrov, ako sú ostré zákruty alebo úzke paralelné parkovanie.

Veľa z toho vám príde prirodzenejšie, čím dlhšie budete ťahať karavan. Pre všetko, čo nie, vám cvičenie pomôže cítiť sa za volantom pohodlnejšie.

Záverečné myšlienky

Tu to máte, deväť kritických úvah, keď sa pripravujete na ťahanie karavanu, možno po prvýkrát. Dúfame, že vďaka týmto tipom, taktikám a návrhom bude ťahanie vášho karavanu oveľa jednoduchšie!

Pozrite si náš ďalší článok s názvom „18 tipov na ťahanie malého obytného prívesu“.