8 vecí nebezpečnejších ako podšívka na zips

Ako sme o tom hovorili na tomto blogu, keďže ziplining nie je federálne regulovaný, neexistuje žiadny vládny orgán, ktorý by sledoval mieru zranení. To znamená, že podľa Robson Forensic, miera zranení na zipline je 11,64 z milióna ľudí. Od roku 1997 do roku 2012 bolo hlásených až 3 600 zranení. Je táto úrazovosť vysoká? Čo iné je riskantnejšie ako zipsovanie?

Veľa vecí je nebezpečnejších ako zipsovanie, vrátane:

  • Parašutizmus
  • Šoférovanie
  • Jazda na motorke
  • Použitie výťahu
  • Zapálenie ohňostrojov
  • Nákup občerstvenia v automate
  • Hranie na ihrisku
  • horolezectvo

Počkať, naozaj? Používanie automatu predstavuje väčšie riziko pre vaše zdravie ako jazda na zips? Je to tak a máme štatistiky, ktoré to dokazujú. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o tom, prečo tieto každodenné činnosti nemusia byť také bezpečné, ako si myslíte. Zipsovanie sa vám bude čoskoro zdať oveľa bezpečnejšie!

Týchto 8 vecí je nebezpečnejších ako zipsovanie

Parašutizmus

Ziplining a parašutizmus môžu byť dve aktivity, ktoré sa viažu na oblohu, ale v mnohých iných smeroch nie sú porovnateľné. Teda okrem La Tyrolienne vo francúzskom lyžiarskom stredisku Val Thorens, ktoré je najvyššou lanovkou na svete. Vystúpite z plošiny vo výške 820 stôp vo vzduchu a dosiahnete výšku 10 600 stôp. Pri zoskoku padákom môže byť vaša výstupná výška medzi 10 000 a 14 000 stôp.

Väčšina zip line kurzov však nikdy nedosiahne nadmorskú výšku, ktorá by sa blížila tomu, čo získate pri zoskoku padákom, takže nie je prekvapením, že ide o oveľa riskantnejší šport medzi nimi.

Podľa United States Parachute Association alebo USPA, v roku 2019 absolvovalo parašutizmus 3,3 milióna ľudí. Z týchto ľudí zomrelo 15, čo je úmrtnosť približne 1 z 220 301.

Aj keď by sme chceli porovnať jablká s jablkami, miera úmrtnosti na zips je ešte temnejšia ako štatistiky zranení na zipsoch. To neznamená, že úmrtia sa z času na čas nestanú, ale jednoducho nemôžeme nakresliť úplný obraz o tom, koľko sa z roka na rok vyskytne.

Čo vieme s istotou, ako sme už písali, je, že medzi rokmi 2006 a 2016 došlo k 16 úmrtiam zipliningu, čo je 10-ročné obdobie.

Takže za jeden rok zomrie pri zoskoku padákom 15 ľudí v porovnaní so 16 ľuďmi, ktorí zomreli na zips počas 10 rokov. To hovorí veľa o bezpečnosti tohto posledného športu.

Šoférovanie

Medzi najnebezpečnejšie veci, ktoré robíte každý deň, je sadnutie do auta a šoférovanie. Nezáleží na tom, či bežíte do obchodu na rohu alebo na výlet mimo štátu, Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky alebo NHTSA raz povedal že dôjde k jednej dopravnej nehode za minútu.

USA Today publikoval v roku 2021 článok o štatistikách dopravných nehôd za predchádzajúci rok. Hoci pandémia COVID-19 a následné blokády obmedzili počet ľudí na cestách kedykoľvek počas roka 2020, úmrtnosť pri dopravných nehodách sa stále zvýšila o osem percent.

Čítať  Ako ochutiť liatinovú panvicu – správna cesta

Tieto údaje pochádzajú s láskavým dovolením Národnej bezpečnostnej rady, ktorá hovorí, že v roku 2020 zahynulo pri dopravnej nehode 42 060 ľudí. Tento nárast úmrtí je najvyšší za viac ako desať rokov od roku 2007. V tom roku bolo hlásených 43 945 úmrtí pri dopravných nehodách.

Tieto čísla sú tisíckrát vyššie ako počet smrteľných nehôd na zipline, o ktorých vieme. Či už ide o prekročenie rýchlosti, písanie SMS počas jazdy alebo jazdu v nepriaznivom počasí, jazda autom na zipline je väčšou hrozbou ako samotná jazda na zipline.

Jazda na motocykli

Ak vás vyššie uvedené čísla prinútili premýšľať o alternatívnych možnostiach dopravy, ktoré môžete začať používať, vedzte, že jazda na motorke nie je o nič bezpečnejšia. The Inštitút informácií o poisťovníctve alebo III cituje údaje NHTSA, ktorá zostavila údaje o nehodách a úmrtnosti motocyklov v rokoch 2010 až 2019.

Najprv začneme údajmi o zraneniach. V roku 2019 NHTSA zaregistrovala 8 596 314 motocyklov a 84 000 jazdcov bolo zranených. Na každých 10 000 registrovaných motocyklov je to 975 zranení.

V rokoch 1997 až 2012 vieme, že bolo zaznamenaných 3 600 nehôd na zipline. To je o 80 400 zranení pri ziplinovaní menej ako pri jazde na motorke. Navyše nemôžete zabúdať, že štatistiky o nehodách na zipline sú kumulatívne za 15 rokov, zatiaľ čo údaje o nehodách motocyklov sú len za jeden rok.

V III. sa hovorí, že z rovnakého počtu registrovaných motocyklistov ich v roku 2019 zomrelo na motocykli 5 014. Na každých 100 000 registrovaných motocyklov je to úmrtnosť 58,33. To je oveľa viac úmrtí ako pri zipline.

Používanie výťahu

Vedeli ste, že priemerný používateľ výťahu jazdí vo výťahu štyrikrát denne? To je podľa Prípojky Výťah, spoločnosť zaoberajúca sa údržbou výťahov. Každý deň výťahy zdvihnú a zostúpia ľudí na miesto určenia 3,25 milióna krát.

Mysleli by ste si, že jazda vo výťahu je pekný a bezpečný zážitok, ale existuje dôvod, prečo niektorí ľudia majú z výťahu fóbiu. The Elektronická knižnica stavebníctva, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci alebo ELCOSH v spojení s Centrom pre stavebný výskum a školenie alebo CPWR zhromaždili údaje o zraneniach a úmrtiach súvisiacich s výťahom, ako ich poskytla Komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov a americký úrad pre štatistiku práce.

V USA každý rok dôjde k 17 000 úrazom výťahov. Z počtu zranených ľudí môže 30 utrpieť smrteľné zranenia. Väčšina úmrtí – asi 14 ročne – sú výťahoví technici. Títo ľudia sú najbližšie k výťahom a môžu spadnúť do výťahovej šachty alebo uviaznuť medzi pohyblivými časťami výťahu. Každodenní jazdci sa však môžu tiež zraniť.

Pamätajte, že zranenia zipline od roku 1997 do roku 2012 dosiahli 3 600, zatiaľ čo ľudia sa zrania vo výťahoch 17 000-krát rok. Miera úmrtnosti je tiež vyššia, pretože 16 ľudí zomrelo na zips počas 10 rokov, zatiaľ čo ročne zomrie 30 ľudí vo výťahu alebo v jeho blízkosti.

Čítať  Môžem chytiť rybu s párkom v rožku ako návnadou?

Osvetlenie ohňostrojov

Od Memorial Day do Labor Day je sezóna ohňostrojov. Ak sa rozhodnete preniesť zábavu s ohňostrojom na váš dvor, môže to byť škodlivejšie ako jazda na zipline. Komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov Výročná správa ohňostrojov za rok 2019 uvádza, že v tom roku zomrelo pri zábavnej pyrotechnike najmenej 12 ľudí.

V správe sa uvádza, že dve úmrtia boli spôsobené neskorým zapálením zábavnej pyrotechniky a sedem bolo dôsledkom nesprávneho použitia zábavnej pyrotechniky. Podrobnosti o zostávajúcich úmrtiach neboli v čase podania správy známe.

V správe sa tiež uvádza, že v roku 2019 viedla zábavná pyrotechnika v USA k 10 000 zraneniam, ktoré boli dostatočne vážne na to, aby zaručili starostlivosť na pohotovosti v nemocnici. Zo 100 000 ľudí je to úrazovosť 3,1.

Miera zranení zipliningu na milión ľudí je 11,64, čo je oveľa nižšia miera. Aj keď výročná správa o zábavnej pyrotechnike za rok 2019 nepočítala s každým posledným zranením spôsobeným zábavnou pyrotechnikou v danom roku (čo by mohlo byť podľa jazyka v správe), stále sú to tisíce ďalších zranení spôsobených používaním zábavnej pyrotechniky.

Opäť musíme zdôrazniť, že 3 600 hlásených zranení na zipline bolo viac ako 15 rokov, zatiaľ čo 10 000 zranení pri zábavnej pyrotechnike bolo len za jeden rok. To by vás malo čoskoro prinútiť prehodnotiť zapaľovanie ohňostrojov okolo vášho domova!

Nákup občerstvenia z automatu

Keď ste hladní a túžite po občerstvení, idete do automatu v kancelárii, však? Ak navštevujete školu, automaty sú tiež všade, kam sa pozriete. Ale to, že je ich veľa, neznamená, že sú bezpečné.

Pravdepodobne si myslíte „naozaj? Všetky predajné automaty sú nebezpečné?“ Na to hovoríme áno! A 2020 Stredná článok opakuje štatistiku, ktorú ľahko nájdete na celom internete, že predajné automaty zabijú ľudí každý rok štyrikrát viac ako žraloky.

Článok Medium pripisuje túto štatistiku komisii pre bezpečnosť spotrebných produktov. Hoci správa pochádza z roku 1995, jej údaje siahajú takmer dve desaťročia pred tým, od roku 1978. V tomto časovom rámci Komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov uvádza, že 113 zranení a 37 úmrtí sa vyskytli z predajných automatov. Za rok je to 2,18 úmrtí.

Vaše šance na smrteľné uhryznutie žralokom sú asi jedna ku 250 miliónom, zatiaľ čo riziko smrti z predajného automatu je jedna ku 112 miliónom. Šialené, však?

Teraz sa pravdepodobne pýtate, ako k úmrtiam v automatoch dochádza. Je to od ľudí, ktorí otriasajú alebo inak zneužívajú automat, čo môže spôsobiť jeho prevrátenie. Keďže priemerný predajný automat je 636 libier, tak veľká váha, ktorá padá na vrchol, môže byť určite smrteľná.

Takže áno, len aby bolo jasné, nielenže automaty spôsobujú viac zranení ako zipline, ale je pravdepodobnejšie, že sa stanú smrteľným uhryznutím žralokom!

Hranie na ihrisku

Dobre, toto nie je pre dospelých, ale existuje veľa detí, ktoré milujú podšívku na zips. Keďže komerčné spoločnosti zipline vítajú jazdcov vo veku sedem rokov a amatérske zipsy sú takmer výlučne pre deti, mysleli sme si, že musíme dať mieru zranení zipline do perspektívy aj pre deti.

Čítať  Typy kuší – Váš kompletný sprievodca kušou

V každom parku a škole vidíte ihriská, no zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké sú bezpečné? Odpoveď, ukazuje sa, nie je veľmi. PTSD a zdroj poranenia mozgu BrainLine zdieľali niektoré štatistiky Národnej nadácie pre prevenciu úrazov ThinkFirst o zraneniach na ihriskách.

Podľa údajov bude musieť každý rok viac ako 200 000 detí ísť na pohotovosť pre zranenia, ktoré utrpeli pri hre na ihrisku. Deti môžu zomrieť aj na vybavenie detských ihrísk, pričom každý rok dôjde k 15 úmrtiam.

Väčšina zranení je z pádov, hovorí BrainLine, celkovo 79 percent. Zo všetkých najvážnejších zranení na ihrisku je 90 percent spôsobených pádom. Ďalších 58 percent zranení na ihriskách je spôsobených uškrtením.

Keďže zranenia na ihriskách sú v šiestich číslach a od roku 1997 do roku 2012 máme nahlásených iba 3 600 zranení na zipsoch, možno by bolo lepšie postaviť svojim deťom zipsovú šnúru, ako ich vziať do parku hrať sa.

Horolezectvo

Horolezectvo je obľúbená aktivita, ktorá vám umožní vychutnať si úchvatné výšky, niečo ako ziplining. Podľa dobrodružného zdroja Prieskumnícka pasážsa až 800 ľudí ročne pokúsi vyliezť na Mount Everest.

Ale aj keď vaše horolezecké ciele nie sú úplne na úrovni Everestu, neznamená to, že táto aktivita je bezpečná. Táto správa za rok 2020 z International Journal of Environmental Research and Public Healthuvádza, že každý rok si pri lezení po skalách ublíži 3 023 až 3 816 ľudí.

Na každých 10 000 hodín lezenia je to 5,6 zranenia. Z 1000 horolezcov je nehodovosť 2,5.

Je pravda, že miera zranení viac ako 3 000 je veľmi podobná počtu nehôd na zipsoch… teda, ktoré boli hlásené za 15 rokov. Aj keby sme použili nižší odhad horolezeckých zranení za rok, čo je 3 023, počas rovnakého obdobia by to bolo 45 345 zranení pri horolezectve!

Záverečné myšlienky

Zipsovanie môže byť strašidelné, najmä ak ste to nikdy predtým nerobili. Ten moment, keď sa chystáte vystúpiť z plošiny, vás môže nechať paralyzovať v strachu. Akonáhle však urobíte prvý, najdôležitejší krok a necháte sa gravitáciou viesť po lanku zipsu, uvedomíte si, aký vzrušujúci zážitok to môže byť.

Je ziplining najbezpečnejším športom? Nie, ale žiadny šport nie je úplne bezpečný. Na druhej strane je zipsová podšívka oveľa menej náchylná na zranenia ako športy ako horolezectvo a parašutizmus. Dokonca aj každodenné činnosti, ako je jazda autom, nákup jedla v automate alebo jazda vo výťahu, sú nebezpečnejšie ako zipsovanie.

Dúfame, že tento článok vás upokojí, aby ste si vy a vaša rodina mohli spolu užiť vzrušujúcu a bezpečnú jazdu na zipline!