7 tipov, ako nosiť zlaňovanie

Ak so zlaňovaním ešte len začínate, možno vás zaujíma, aké je najlepšie oblečenie na zlaňovanie. Pri zlaňovaní budete určite chcieť niečo medzi vami a tým postrojom. Je toho veľa, čo treba zvážiť, keď sa rozhodujete, čo si obliecť na deň zlaňovania.

Pri odpudzovaní sa chcete vyhnúť noseniu príliš voľného oblečenia, ktoré obsahuje šnúrky navyše, ktoré sa môžu o niečo zachytiť. Najlepšie je pohodlné oblečenie, ktoré vám umožní plnú mobilitu. Teraz sa zamerajme na jednotlivé časti oblečenia a vybavenia, ktoré si budete chcieť obliecť pri ďalšom odpudzujúcom dobrodružstve.

Košele a topy

Keď je pekné a teplé počasie, veľa mužov chodí bez košele a ženy často nosia športovú podprsenku alebo tielko. Pamätajte si, že ak sa rozhodnete ísť bez košele, budete vystavení väčšiemu počtu škrabancov. Ak nie ste typ bez košele, bavlna je pevná látka, ktorá vám poskytne veľa ochrany a je ideálna na dni s miernymi teplotami.

Ako už bolo povedané, bavlna sa môže rýchlo zohriať, takže ak vaše dobrodružstvo počas dňa zahŕňa pešiu turistiku alebo dlhý výstup spolu so zlaňovaním, zvážte košeľu vyrobenú z iného materiálu. Existujú košele vyrobené zo zmesi syntetického spandexu alebo vlny a spandexu. Stali sa populárnymi na kontrolu vlhkosti a sú tiež pružné, takže sa môžete pohodlne pohybovať počas zlaňovania a iných aktivít.

Nohavice a šortky

Opäť platí, že počasie vždy hrá obrovský faktor v tom, čo mám na sebe, bez ohľadu na aktivitu. Ak ste sa rozhodli nosiť šortky na deň, ženy by si mali dávať pozor najmä na dĺžku. Budete oveľa pohodlnejšie, ak budete mať vrstvu oblečenia, ktorá úplne zakryje vašu pokožku cez postroj, takže si určite vyberte šortky, ktoré vám túto ochranu poskytnú.

Budete si tiež chcieť vybrať šortky alebo nohavice, v ktorých sa budete môcť natiahnuť a budete dych. Ďalší tip, budete chcieť diamantový rozkrok, inak známy ako klinový rozkrok. Týmito nohami budete pohybovať všetkými možnými smermi. Vystužený rozkrok zabráni roztrhnutiu vo švíkoch a potenciálne trápnej situácii. The Ucraft Horolezecké nohavice Xlite sú jedny z mojich ísť do nohavicea pre ženy skvele fungujú akékoľvek strečové nohavice jogínskeho typu.

Sú skvelé, ak medzi vaše aktivity patrí aj horolezectvo. Sú veľmi ľahké, pružné, rýchloschnúce a odolné. Navyše majú 4 vrecká, vrecko na kriedu a slučky. A majú dvojročnú záruku. Nohavice so zárukou sa nevidí každý deň.

  Prečo sú paramotorové motory zvyčajne 2-taktné?

Posledný tip – Uistite sa, že nohavice nie sú príliš dlhé. Pri akejkoľvek situácii pri lezení alebo zlaňovaní nechcete, aby vám nohavice prekážali. Mohlo by to spôsobiť nebezpečnú situáciu, ak potrebujete vykonať nejakú prácu nôh. Moja rada je vyhrnúť si nohavice, ak sa vám dostanú pod topánky.

Topánky

To ma privádza k ďalšej položke. Ak budete iba zlaňovať a medzi vaše aktivity nepatrí lezenie po skalách, postačí odolný pár topánok. Zvážte však všetky svoje aktivity a povahu vášho zlaňovania. Ak sa v ktoromkoľvek bode budete pohybovať nohami pozdĺž skál, odporúčam vám obuť si dobré lezecké topánky, inak vám poslúžia pevné tenisky alebo turistické topánky.

Ak potrebujete pomoc s výberom zlaňovacej a horolezeckej obuvi, tu si môžete prečítať môj článok Ako si vybrať zlaňovaciu obuv. Opäť zvážte všetky svoje aktivity a obujte si topánky odtiaľ.

Slnečné okuliare

Vždy odporúčam vziať si slnečné okuliare. Slnko môže niekedy skutočne oslniť tie skaly. Bol som v situáciách bez slnečných okuliarov a jednoducho som nevidel kvôli odrazu slnka. Na konci dňa ma celý čas bolela hlava z škúlenia a celkovo to bol nepríjemný zážitok.

Moje odporúčanie pre slnečné okuliare je, aby ste sa uistili, že budú pevne držať na hlave, ale nebudú príliš tesne stláčať uši. To spôsobí aj bolesť hlavy. Keď si slnečné okuliare vyskúšate, predkloňte sa a pohybujte hlavou vo všetkých smeroch. Chcete potriasť hlavou hore, dole a dookola, aby ste sa uistili, že sa vám nekrútia na tvári. Môžete vyzerať trochu hlúpo, ale napodobňujte pohyby, ktoré robíte pri zlaňovaní. Nechcete, aby vám spadli z tváre uprostred zlaňovania.

Alebo pre lepšiu ochranu pred stratou slnečných okuliarov si môžete dokúpiť jednoduchý remienok na okuliare. Sú skvelé pre outdoorové aktivity, ktoré vám umožnia sústrediť sa na aktivitu bez toho, aby ste sa museli báť, že vám spadnú drahé okuliare. Používam ten nižšie pre všetky moje outdoorové aktivity a milujem ho!


Prilba

Nemôžem to dostatočne zdôrazniť. Noste prilbu! Dokonca aj na ľahké zlaňovanie. Nikdy neviete, čo sa môže stať s vaším zariadením a stávajú sa nepredvídateľné situácie. Nie každý deň, ale stávajú sa. Môžu padať kamene alebo úlomky. Naše telá potrebujú ochranu a naša hlava je najzraniteľnejšia. Vždy teda noste prilbu, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky. Náš článok o tom, ako si vybrať prilbu, si môžete prečítať tu.

  Ako skladovať elektrinu z generátora pre vašu kabínu

The Horolezecká prilba s polovičnou kupolou s výbavou Black Diamond je najpredávanejšia prilba na horolezectvo a odpudzovanie. Táto nízkoprofilová prilba je ľahká a má ľahko použiteľný popruh na nastavenie.


Postroj

Počas zlaňovania budete zrejme potrebovať postroj, ktorý si nasadíte. S postrojom sa zaviažete do lán a spustíte sa. Na výber je veľa postrojov, sakra, môžete si dokonca vyrobiť svoj vlastný s lanom alebo popruhom. Aj keď by som vždy odporučil použiť tradičný postroj, ak je to možné.

Postroj je najdôležitejšou vecou, ​​ktorú budete počas zlaňovania nosiť. Mala by spĺňať všetky bezpečnostné normy a mala by sa správne nosiť. Ak ste začiatočník, nechajte si postroj skontrolovať bezpečnostným inštruktorom, aby ste sa uistili, že ste si ho nasadili a správne nastavili. Náš článok o postrojoch si môžete prečítať tu. Všetky postroje by mali mať štítok dokazujúci, že spĺňajú všetky úrovne bezpečnostných noriem a je ich pomerne veľa.

Ak si ho budete kupovať sami, odporúčam Weanas Thicken horolezecký postroj. Je certifikovaný CE a zaručuje vynikajúce rozloženie hmotnosti pre optimálne pohodlie.


Bundy a svetre

Ak idete von počas chladného dňa, budete chcieť bundu. Uistite sa, že táto bunda opäť nie je príliš voľná a je pružná, aby ste mohli využiť celý rozsah pohybu. Mnoho svetrov a búnd má šnúrky okolo kapucne. Uistite sa, že váš vrchný odev nemá kapucňu ani žiadne šnúrky, aby ste predišli riziku zachytenia sa do výstroja a lán. Aj tak nebudete potrebovať kapucňu, ak máte na sebe prilbu. Toto je posledná oblasť, ktorú by ste chceli chytiť!

Ďalšie veci na zváženie

  • Vždy používajte opaľovací krém! Aj keď máte na sebe tričko a nohavice s dlhým rukávom, napeňte si tvár. Slnko odrážajúce sa od skál vás dostane! A aj keď je zamračený deň, tie UV lúče vás aj tak spália. Nechcete sa vrátiť domov vyzerať ako repa! V skutočnosti sa veľa odevov dodáva s UV ochranou, takže pri výbere oblečenia je potrebné zvážiť aj to.
  • Odstráňte všetky šperky. Nechcete, aby vám niečo prekážalo na lanách alebo aby sa niečo zachytilo o niečo, čo by nemalo. Šperky môžu vytvárať nebezpečné situácie. Najlepšie je byť v bezpečí a mať ho doma v šperkovnici. Navyše by ste nechceli, aby sa vašim vzácnym drahokamom niečo stalo.
  • Dámy, nadvihnite si vlasy! Ak si to môžete dať do copu alebo drdola, veľmi by som vám to odporučil. Zabezpečte si to. Znie to trochu smiešne, ale osobne poznám niekoho, kto mal dlhé vlasy a dal si ich do chvosta, aby urobil jednoduché lezenie a zlaňovanie na vonkajšej skalnej stene a vlasy sa jej zachytili vo výstroji a visela tam, kým niekto prišla s nožnicami a musela si ostrihať vlasy. Tejto situácii by zabránil vrkoč alebo drdol.
  • Vždy skontrolujte počasie predtým, ako začnete svoje dobrodružstvo so zlaňovaním. Môžete mať všeobecnú predstavu o tom, aké bude počasie, ale najlepšie je mať istotu, že na poslednú chvíľu neboli žiadne aktualizácie. Kým horolezectvo je fyzicky náročný šport, zlaňovanie vo všeobecnosti nie je. Nenamáhate sa príliš zlaňovaním potu a často ste vonku na otvorených priestranstvách, ktoré neposkytujú veľa ochrany pred vetrom. Keď sa zdvihne vietor, môže sa poriadne ochladiť a často som bol vďačný za vrstvy navyše.
  Narážajú teplovzdušné balóny do seba?

Záver

Ako som povedal, keď som začínal s týmto článkom, noste oblečenie, ktoré nie je príliš stratené a poskytuje určitú pružnosť. Pred nasadením postroja sa skontrolujte. Poobzerajte sa okolo seba a dokonca si pohladkajte. Je niečo, čo je možno príliš voľné alebo niečo, čo visí z vášho oblečenia? Ak existuje, zložte ho. Vyberte si oblečenie, ktoré bude priedušné a pohodlné na deň vonku, kde sa budete ohýbať a naťahovať a umožňuje plný rozsah pohybu.

Nezabudnite si starostlivo vybrať oblečenie. Oblečenie sa nemusí zdať ako veľká vec, ale môže vám spríjemniť alebo zlomiť skúsenosti na lane a niektoré oblečenie je úplne nebezpečné. Ak chcete mať príjemné zlaňovanie, spomeňte si na dve S. Slim and Strings. Úzke a priliehavé, bez šnúrok. Potom, čo ste si skontrolovali svoje S, pripútajte sa k svojmu postroju a dvakrát si to skontrolujte. Keď si nasadíte prilbu, ste pripravení na laná!