7 dôvodov, prečo vás beh robí šťastnými

Iste, nie je to tá najzábavnejšia vec na svete zobudiť sa na úsvite a ísť behať, ale akonáhle sa skutočne vytiahnete z postele, obujete si bežecké topánky a idete, niečo sa vo vás zmení. Cítite sa oveľa šťastnejší. prečo je to tak?

Beh vám robí radosť týmito overenými spôsobmi:

  • Získate viac endorfínov, hormónu dobrej nálady
  • Behaním môžete vytvárať a upevňovať sociálne väzby
  • Stanoviť si ciele a následne ich splniť je skvelý pocit
  • Behaním sa môžete zbaviť stresu
  • Pri každom behu sa zlepšujete, vďaka čomu ste zdravší a šťastnejší
  • Po chvíli behu sa cítite lepšie a sebavedomejšie
  • Beh je zábava

V tomto článku si podrobnejšie rozoberieme 7 hlavných dôvodov, prečo je beh pre mnohých ľudí takým príjemným koníčkom. Keď dočítate, určite budete mať chuť si zaviazať bežecké topánky a začať jazdiť!

7 dôvodov, prečo behať častejšie

Viac endorfínov

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo konkrétne vás robí šťastnými, keď dostanete povýšenie v práci alebo máte skvelé prvé rande so svojou láskou? Vaša nálada pramení z hormónu známeho ako endorfín.

Endorfín, typ endogénneho opioidného neuropeptidu, spúšťa opiátový receptor vášho mozgu, aby zmiernil bolesť a zvýšil vašu náladu. Endorfíny sú potom nielen hormónom dobrej nálady, ale aj prirodzeným prostriedkom proti bolesti!

Počuli ste už o bežeckom maxime? Pomenovaný po bežcoch, pretože jeho dosiahnutie si vyžaduje dlhé obdobia fyzickej aktivity, bežcovo vzrušenie znižuje bolesť a úzkosť a zároveň zvyšuje eufóriu. Inými slovami, je to uvoľňovanie endorfínov, ktoré vás dostane do takej fenomenálnej nálady.

Váš bežecký vrchol nemusí nevyhnutne trvať veľmi dlho, ale keď sa to stane, je to fantastický pocit. Budete sa chcieť znova a znova cítiť tak vysoko, čo vás bude motivovať k tomu, aby ste sa dostali von a bežali častejšie, dokonca aj v tých dňoch, keď sa na to nutne necítite.

Lepšie sociálne prepojenia

Ďalším dôvodom, prečo začať behať, je zlepšiť sociálne prepojenia, ktoré máte, a vytvoriť si nové.

Vaša bežecká trasa vás určite privedie do kontaktu s niektorými ľuďmi. Možno sú to vaši susedia cez ulicu, keď ste prvýkrát vyrazili. Potom prebehnete centrom vašej štvrte, kde uvidíte obchodníkov, obchodníkov a ďalších obyvateľov vo svojom okolí. Ak prechádzate parkom, nepochybne narazíte na ľudí, ktorí venčia svojich psov, cyklistov a iných bežcov, ako ste vy.

Niektorí z týchto ľudí, hoci sú cudzinci, vás možno pozdravia alebo vám zaželajú dobré ráno. Urobíte to isté a budete sa usmievať kvôli peknému momentu.

Ak idete každý deň tou istou trasou a uvidíte, že iný bežec robí to isté, možno s ním nadviažete rozhovor. Než sa nazdáte, našli ste si kamaráta na behanie.

Keď príde deň, keď sa začnete zúčastňovať menších pretekov, polmaratónov a dokonca celých maratónov, budete obklopení množstvom bežcov. Môžete sa s niektorými spriateliť a nájsť si novú bežeckú skupinu, s ktorou si zabeháte, zavedie vás do nových častí vašej štvrte alebo skráti mestá a obce, ktoré ste možno ešte neprebádali.

  Naozaj potrebujem kompas pri batohu alebo celodennej turistike?

Priatelia, ktorých robíte pri behaní, sú vzácne priateľstvá. Behaním môžete tiež posilniť putá, ktoré už máte s ľuďmi vo svojom živote. Možno pozvete pár priateľov, aby si s vami išli zabehať, alebo požiadate svojho manžela či súrodenca, aby si s vami išli zabehať. Urobia to niekoľkokrát a zamilujú sa aj do bežeckého maxima. Teraz máte ďalšieho spoľahlivého partnera na behanie.

A Harvard Health správa o dôležitosti sociálnych vzťahov spomína štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 309 000 účastníkov. Účastníci, ktorí nemali silné sociálne väzby, mali o 50 percent vyššiu šancu, že utrpia predčasnú smrť. To robí sociálnu izoláciu nebezpečnejšou ako obezita a je na rovnakej úrovni ako miera úmrtnosti, ak ste vyfajčili 15 cigariet každý deň.

Harvard Health tiež zdôraznil koreláciu medzi dlhším životom, lepším zdravím a väčším šťastím prostredníctvom sociálnych kontaktov. Nezáleží na tom, či sú tieto spojenia medzi priateľmi alebo rodinou. Keď máte vo svojom živote dobrých ľudí, ste šťastnejší a ste tu dlhšie, aby ste si toto šťastie užili.

Stanovenie a dosiahnutie cieľov

Aké máš v živote ciele? Toto je otázka, ktorá sa vás môže z času na čas spýtať a nie vždy je ľahké na ňu odpovedať. Možno sa chcete vyšplhať na priečky firemného rebríčka, usadiť sa a založiť si rodinu alebo si našetriť na auto.

Bez ohľadu na to, aké sú vaše sny alebo túžby, stanovenie cieľov je dobrý spôsob, ako ich dosiahnuť. Napríklad, ak by ste si chceli kúpiť auto, každý týždeň by ste mali rozpočet a odkladali si malé sumy peňazí. Časom by ste mali hotovosť, ktorú potrebujete na vozidlo.

Tento článok z roku 2020 Pozitívna psychológia uvádza, že ciele sú v každodennom živote nesmierne dôležité. Stanovením cieľov sme motivovaní vykonať všetko, čo je potrebné na splnenie cieľov. To nás môže povzbudiť, aby sme uvažovali strategicky a mimo našej obrazovej škatuľky.

Ak dosiahnete cieľ, vzrušenie a šťastie, ktoré s tým prichádza, vás budú ďalej motivovať k tomu, aby ste si stanovovali ďalšie ciele. Aj keď zlyháte, frustrácia vás môže prinútiť prehodnotiť svoj prístup, aby ste nabudúce mohli strieľať ku hviezdam.

V behu si neustále stanovujete ciele. Ak ste v behaní úplne nováčikom, vaším prvým cieľom môže byť vybudovať si vytrvalosť a výdrž natoľko, aby ste mohli pretekať do 10 000. Toto je 6,21 míle, takže to nie sú ľahké preteky, aspoň nie, keď ste v pretekaní nováčikom.

Keď dokončíte svoje prvé preteky na 10 000, budete sa cítiť povzbudení, aby ste sa dostali na ďalšie najdlhšie preteky. Možno teraz trénujete na polmaratón, čo je 13,1 míle. Nakoniec sa tiež prepracujete k maratónskemu preteku, ktorý má 26,2 míle alebo viac.

  Ako nastaviť vodný skúter na rybolov

V tomto bode by ste mohli byť pripravení pokúsiť sa o viacdňové podujatie, známe aj ako etapové preteky. Pri etapových pretekoch máte tendenciu utekať z vychodených ciest, a to doslova. Spolu s behom zažijete vzrušenie z dobrodružstva, vďaka ktorému sú etapové preteky veľmi vyhľadávané pre pokročilejších bežcov.

Aj keď sa vám stane, že zlyháte v ktorejkoľvek fáze hry pri behaní, môžete sa preskupiť, získať podporu z okruhu svojich bežcov a zistiť, ako sa nabudúce hnať za úspechom ešte efektívnejšie.

Zmiernenie stresu

Stres je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Možno je to vaša práca, ktorá vás stresuje, buď preto, že nevychádzate so svojím šéfom, alebo ste vždy zavalení tým, čo musíte urobiť. Môžu to byť rodinné vzťahy, ktoré spôsobujú stres, nedostatok financií alebo nespočetné množstvo iných faktorov.

Nech už váš stres pramení odkiaľkoľvek, môžete si všimnúť, že všetky vaše obavy sa pri behu rozplynú. Úplne ste zabudli na ten omeškaný účet za nájom alebo na to, že vás včera prežral váš šéf. Všetko, čo cítite, je blaženosť.

Nie je to len náhoda, že váš stres sa pri behu znižuje. V článku z roku 2018 Science Dailycituje štúdiu z Neurobiológia učenia a pamäte ktorý skúmal súvislosť medzi behom a zníženým stresom.

Vedúci autor štúdie, docent vývojovej biológie a fyziológie BYU Jeff Edwards, povedal o výsledkoch toto: „Cvičenie je jednoduchý a nákladovo efektívny spôsob, ako eliminovať negatívne dopady na pamäť chronického stresu.“

Časopis tiež poznamenáva, že to dokáže najmä beh.

Chronický stres, čo je dlhodobý stres z dlhotrvajúcej zlej situácie, produkuje stresové hormóny. Tieto hormóny poškodzujú synapsie v hipokampe, časti mozgu zodpovednej za vybavovanie a rozvoj pamäti.

Vďaka behu a inej fyzickej aktivite dochádza k dlhodobej potenciácii mozgu, ktorá umožňuje obnovu synapsií po chronickom poškodení stresom. Môžete si dokonca všimnúť, že vaša pamäť sa zlepšuje, keďže hipokampus je menej ovplyvnený účinkami chronických stresových hormónov.

Fyzická kondícia

Milujete beh pre to, čo od vás vyžaduje, ako je sila, vytrvalosť a vytrvalosť. Možno ste sa nepustili do chudnutia, keď ste prvýkrát začali behať, no presne to sa môže stať, ak pri tom vydržíte. To platí najmä vtedy, ak začínate behať na dlhších pretekoch, ako sú polmaratóny a celé maratóny.

Počas 5k závodu, čo je 3,10 míle, každá míľa, ktorú zabehnete, spáli približne 100 kalórií na celkovo 300 až 400 spálených kalórií. Počas 10k by ste mohli spáliť asi 600 kalórií, ak budete pokračovať v zhadzovaní 100 kalórií na míľu.

Keď prejdete na polmaratóny, pozeráte sa na obrovské množstvo spálených kalórií, medzi 1 100 a 1 600 v priebehu 13 míľ. Úplné maratóny môžu ľahko spáliť 2 600 kalórií, ak to celé absolvujete v mierne rovnomernom tempe.

  Narážajú teplovzdušné balóny do seba?

Zatiaľ čo počet kalórií, ktoré spálite pri behaní, môže závisieť od vášho metabolizmu, rýchlosti behu, veku, hmotnosti a pohlavia, môžete vidieť, ako môžu bežci pri svojej obľúbenej fyzickej aktivite ľahko schudnúť. Možno zistíte, že kilá ubúdajú bez toho, aby ste sa skutočne snažili schudnúť.

Lepší a zdravší je človek, ktorý bude nepochybne šťastný. Ľahko budete môcť držať krok so všetkými svojimi bežeckými priateľmi a zistíte, že odškrtávanie vašich bežeckých cieľov je neuveriteľne jednoduché.

Posilnenie dôvery

Kombinácia vyššie uvedených faktorov, vrátane chudnutia, lepšej kondície, väčšieho počtu priateľov, splnenia svojich cieľov a pocitu šťastia, to všetko bude mať ďalší skvelý dôsledok: začnete sa cítiť sebavedomejšie.

Táto dôvera sa rozšíri aj na vaše nebežecké snahy. Mohli by ste vstúpiť do zasadacej miestnosti a predviesť úžasnú prezentáciu v práci, hrať iné športy výnimočne dobre a užiť si vyššiu sebaúctu v každom aspekte svojho života.

Ľudí priťahuje sebadôvera, takže si môžete dokonca všimnúť, že sa rozrastá aj váš spoločenský kruh. Mohli by ste mať viac bežeckých kamarátov ako kedykoľvek predtým.

Zabávať sa

Poznáte staré príslovie, že ak milujete to, čo robíte, nepracujete ani deň vo svojom živote? Takto sa cítite pri behu. Ak máte byť úprimní, nemáte radi vstávanie s boľavými nohami a zimné behy v mrazivých teplotách a tme tiež nie sú vašimi obľúbenými, ale beh z celého srdca milujete.

Vždy sa tešíte na svoje behy. Sú pre vás skvelou šancou vyprázdniť si hlavu, užiť si čas „ja“ a zistiť, čo dokáže vaše telo. Po behu sa dobre vyspíte, pretože ste vynaložili toľko energie. Navyše, pri behaní máte radosť, či už sami, s priateľmi alebo počas súťaže. Aj keď nevyhráte preteky, stále si užívate zážitok z toho, že ste to dokázali.

Robiť to, čo milujete, je skvelý spôsob, ako byť šťastný, a vy to osobne viete.

Záverečné myšlienky

Z behu môžete získať veľa šťastia z mnohých dôvodov. Váš mozog produkuje endorfíny, ktoré prispievajú k tomu, že váš bežec je dobrý. Keď si behom vytvoríte nových priateľov, budete šťastnejší a to isté platí, keď začnete plniť svoje bežecké ciele. K šťastiu prispieva aj to, že ste zdravší, budujete si sebavedomie a znižujete stres.

Nadovšetko milujete beh a to samo o sebe k radosti stačí. Potom už viete, čo máte robiť. Je čas vypadnúť a utiecť!

Súvisiaci obsah

Nedávno ste sa rozhodli začať behať. Milujete slobodu, ktorú cítite, keď ste dosiahli svoj krok, nehovoriac o tom, ako fit vás robí beh. Vaším cieľom je zúčastniť sa pretekov skôr ako neskôr a už ste začali s prípravou. Váš bežecký kamarát navrhol, aby ste si v rámci tréningu kúpili nejaké bežecké ponožky, no nie ste si tým istý. Oplatí sa bežecké ponožky?