7 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť kajak na rybolov

Ak sa cítite obmedzení rybolovom na brehu alebo vás strašia náklady a problémy spojené s vlastníctvom motorového člna, potom môže byť kajak pre vás to pravé. Po mnohých rokoch lovu z kajakov som si uvedomil výhody, ktoré ponúkajú. Tu je 7 dôvodov, prečo by váš ďalší nákup výbavy mal byť kajak.

1. Cenovo dostupné a prispôsobiteľné

Nedá sa poprieť, že motorový čln je jama na peniaze. Určite majú svoje miesto. Je nepravdepodobné, že pôjdete na kajaku loviť tuniaky 40 míľ od pobrežia Tichého oceánu. Ak však nie ste ochotní vyhodiť tisíce dolárov za rybársky čln, potom je kajak dokonalým kompromisom.

Kajaky sa teraz predávajú vo väčšine športových potrieb a veľkých maloobchodných predajniach, ako je Walmart. Za menej ako 200 dolárov môžete získať základné kajakárske pádlo a záchrannú vestu. Dostať sa k vode nebolo nikdy lacnejšie.

Chcete viac prispôsobenia? Väčšinu kajakov môžete plne vybaviť držiakmi palíc, úložným priestorom na náradie a dokonca aj kotviacimi systémami. Dokonca aj plne naložené kajaky, špecifické pre tvrdých rybárov, sa dajú kúpiť za menej ako 800 dolárov.

Nezabudnite na údržbu. Motorový čln bude vyžadovať servis motora a palivo. A vo väčšine štátov existujú ročné licenčné a vlastnícke poplatky za loď aj príves. Kajaky nemajú tieto skryté náklady. Tvarovaný polyetylénový trup kajaku zvláda zlé zaobchádzanie a nevyžaduje nákladný servis. Vo väčšine štátov a jurisdikcií kajak poháňaný osobou nepotrebuje titul ani licenciu.

Bez ohľadu na váš rozpočet je kajak dokonalým spôsobom, ako začať loviť na miestnych jazerách bez toho, aby ste museli preraziť.

2. Jednoduchá preprava a skladovanie

Každé vozidlo so strešným nosičom je schopné prepraviť kajak. Väčšina základných kajakov váži menej ako 50 libier a dá sa ľahko zaistiť pomocou niekoľkých popruhov a lana. Pridajte nosiče kajakov v tvare písmena J na strešný nosič a na malé auto bez problémov zmestíte dva kajaky. Ak máte pickup s otvorenou posteľou, preprava kajaku je ešte jednoduchšia.

Čítať  Kompletný rybársky sprievodca lovom Walleye Shore

Po príchode do vašej rybárskej destinácie je kajak jednoduchou hračkou, ktorú môžete preniesť k vode. Kajaky na ľahšom konci hmotnostného spektra môže nosiť jedna osoba cez rameno. Ak máte plne naložený kajak s celodennou výbavou, potom vám prácu uľahčia dvaja ľudia alebo kajakový vozík.

Výhody kajaku sa prejavia najviac, keď príde čas na jeho uskladnenie. Len málokto má kde zaparkovať veľký motorový čln a príves, no väčšina ľudí má miesto na kajak. Dokonca aj tí, ktorí žijú v apartmánoch alebo bytoch, si môžu nájsť miesto na uloženie kajaku.

Existuje mnoho modelov kajakov s dĺžkou menšou ako desať stôp. Môžu ľahko ležať na boku pri stene alebo ich môžete uložiť vertikálne v garáži. Ak je podlahová plocha obmedzená, použite strop. Kajakový kladkostroj namontovaný na strope postačí.

3. Nie je potrebné spustenie člna

Jednou z najväčších výhod kajaku je možnosť štartu takmer odkiaľkoľvek na brehu. Ak jazero, na ktorom chcete loviť, nemá určený štart lode, žiadny problém. Stačí nájsť miesto od brehu, kde je voda dostatočne hlboká na to, aby splavila loď, vstúpte, posaďte sa a vyrazte. Je to také jednoduché.

Väčšina štartov lodí na jazerách alebo miestach so slanou vodou vyžaduje štartovací lístok a poplatok. Budete musieť skontrolovať pravidlá spustenia, aby ste zistili, či sú kajaky oslobodené od platenia poplatku. Kajak je však prenosný. Aby ste sa vyhli poplatku za štart, máte možnosť zaparkovať a spustiť inde z brehu.

Pohodlie kajaku naozaj oceníte pri mimoriadne preplnených štartoch. Zatiaľ čo sa dlhé rady ľudí s nákladnými autami a prívesmi na člny snažia zistiť, kto ide prvý, vy môžete prekĺznuť popri neporiadku k vode a začať svoj deň rybárčenia.

4. Ideálne pre tajný rybolov

Ryby môžu byť vyberavé. Ľahko sa vystrašia a nič nevypne sústo tak, ako hukot spaľovacieho motora, ktorý trhá pokojnú rannú vodu. Aj keď si myslíte, že motor vášho člna je tichý, nezabudnite, že zvuk je pod vodou intenzívnejší.

Čítať  Sú držiaky na ryby vyrobené zo skutočných rýb

Na druhej strane kajak sa môže ladne kĺzať spolu s sotva znateľným brázdením a jemné vírenie vody z pádla je počuteľné len ako jemné bublanie.

Prečo je to dôležité? Znamená to, že môžete vkĺznuť na lovné miesta bez toho, aby ste upozorňovali alebo vystrašili ryby, čo zvyšuje pravdepodobnosť chytenia rýb v oblastiach s vysokým tlakom.

Niektoré štýly trollingu sú dokonca možné aj na kajaku. Chce to trochu cviku a je potrebný držiak na prút, aby ste mali obe ruky voľné na pádlovanie, ale je to veľmi efektívne a veľmi tiché.

5. Choďte tam, kde iné lode nemôžu

Jednou z najuspokojivejších častí používania kajaku je možnosť loviť na miestach, kam sa konvenčné motorové člny nedostanú. Ponor (hĺbka, v ktorej loď sedí pod hladinou) kajaku je len palec v porovnaní s jednou alebo dvoma stopami pre typickú malú loď s motorom.

Niektoré z mojich najlepších rybárskych miest sú tam, kde úzky kanál, skalnatá oblasť alebo pieskový bar oddeľuje hlavnú vodnú plochu od izolovanej zátoky alebo lagúny. Bežné lode riskujú, že nabehnú na plytčinu, napriek tomu kajak hladko prekĺzne cez prekážky. Kedykoľvek je prekážka príliš plytká aj pre kajak, jednoducho ju preneste cez ňu.

Kajak je tiež ideálny pre malé rybníky a izolované jazerá, ktoré nemajú špeciálne spustenie člnov.

6. Rýchle čistenie

Ak ste niekedy vlastnili motorový čln, určite ste si vedomí práce po použití, ktorá je potrebná na čistenie člna a motora, najmä po dni strávenom v slanej vode. Slaná voda je korozívna pre lodné motory a sladká voda sa musí preplachovať vodou chladenými systémami. Príves by sa mal tiež umyť, pretože je zvyčajne ponorený počas spúšťania a nakladania lode.

Čítať  Ako chytiť síh na jazere v štáte Washington

S kajakom môžete túto časť preskočiť. Stále je dobrý nápad opustiť vonkajšie povrchy a pádlovať, keď je deň hotový. Ide skôr o zabránenie šíreniu invazívneho vodného života ako o zabránenie korózii, ktorá môže byť stále problémom, ak máte vonkajšie spojovacie prvky vystavené vode.

Po očistení vonkajšej časti môžete povysávať alebo utrieť piesok alebo nečistoty, ktoré sa dostanú dovnútra kajaku, keď počas dňa opakovane nastupujete a vystupujete.

Čistenie kajaku je naozaj také jednoduché. Trvá to menej ako 30 minút a ste pripravení na ďalšiu cestu.

7. Skvelé cvičenie

Kajak je poháňaný svalom. Pohyb po vode si nevyžaduje veľa úsilia, ale musíte urobiť prácu, aby ste to zvládli. Tam, kde motorizovaný čln prepláva veľké jazero za pár minút, kajak si vyžaduje čas a energiu. Aj keď to určite znie ako nevýhoda, z dlhodobého hľadiska to prospeje vášmu zdraviu.

Skúste použiť toto kalkulačka fyzickej aktivityz American Council on Exercise, aby ste videli, koľko kalórií môžete spáliť pri pádlovaní na vaše rybárske miesto cez jazero.

Ak radi chodíte na ryby a chcete zhodiť pár kíl a zároveň spevniť hornú časť tela, potom je rybolov na kajaku správna cesta.

Záver

Dúfajme, že ste teraz presvedčení, že kajak nie je troška, ​​pokiaľ ide o vážne schopnosti rybárčenia. Aj keď už vlastníte motorizovanú rybársku loď, kajak môže byť dokonalou zálohou. Keď je váš motor v dielni na opravu alebo sa vám jednoducho nechce robiť problémy s veľkou loďou, vezmite si radšej kajak a choďte preskúmať nové možnosti rybolovu.

Chcete trochu viac lode, ale stále potrebujete prenosnosť? Potom si nenechajte ujsť čítanie našej recenzie 7 prenosných člnov, ktoré sa zmestia do korby nákladného auta.