5 najlepších trollingových prútov na pstruhy: naše najlepšie tipy

Takmer každý rybár, ktorého poznáme, vyskúšal trolling na pstruhy. Je to vysoko efektívny spôsob rybolovu, ktorý vám umožní pokryť veľa vody a chytiť viac rýb.

Na trollingu sa nám najviac páči proces zdokonaľovania vášho výstroja, aby ste dosiahli optimálne nastavenie pre každú situáciu. Postupom času sme sa naučili, že jednou z najdôležitejších vecí pri vláčení na pstruhy je kvalitný vláčiaci prút. Oh, a spojler, nie všetky prúty sú si rovné.

Či už sa zameriavate na zarybnené pstruhy dúhové s gangovými trolmi alebo trofejné hnedé na kľukách, váš vláčiaci prút je základom celého nastavenia. To je dôvod, prečo sme urobili ťažkú ​​prácu a vytvorili sme kompletný zoznam 5 najlepších trollingových prútov na pstruhy.

Aj keď často dostanete to, za čo zaplatíte, nie je to vždy pravda. Náš výber obsahuje 5 prútov, ktoré siahajú od cenovo dostupných až po drahšie prúty, ktoré ocení každý skúsený rybár. Pokračujte v čítaní, aby ste našli ten, ktorý je pre vás ten pravý.

Tu je rýchly pohľad na 5 najlepších trollingových prútov na pstruhy:

1. Lamiglas Classic Glass

2. Okuma Kokanee Black

3. Okuma SST

4. St. Croix Eyecon

5. Eagle Claw Featherlight

Čo robí dobrý vláčiaci prút na pstruhy

Predtým, než začneme porovnávať prúty, pozrime sa, aké vlastnosti a komponenty sú potrebné na vytvorenie ideálneho trollingového prútu.

Prvým krokom je určiť, aký druh trollingového zariadenia najradšej používate. Používate downrigger s blikačmi a crankbaits alebo dávate prednosť flat line trollingu s ľahkým náčiním? Trollujete plytko alebo používate olovenú šnúru, aby ste sa dostali hlboko?

Na tieto otázky je dôležité odpovedať, aby prút, ktorý si vyberiete, vyhovoval vašim potrebám. Je zrejmé, že všetci by sme chceli prút, ktorý dokáže všetko rovnako dobre, ale nie je to tak. Niektoré trollingové prúty sú však všestrannejšie ako iné.

Musíte tiež myslieť na vlastnosti rýb, ktoré budete chytať. Najmä pstruhy agresívne útočia na trolling a majú oveľa mäkšie tlamy ako basy a bolene. Pstruhy majú tiež tendenciu viac sa zmietať, keď sa približujú k člnu. Preto sa chcete vyhnúť používaniu príliš tuhého prúta, inak stratíte viac rýb, ako je potrebné.

Väčšina prútov na tomto zozname je určená pre rybárov na kokanee, ale lov pstruhov vyžaduje rovnakú kvalitu a funkčnosť.

Stručne povedané, tu sú všetky dôležité vlastnosti, ktoré by ste mali hľadať pri trollingovom prúte, keď zvážite všetko, čo sme už spomenuli.

  • Typ tyče: Prívlačové aj nahadzovacie prúty fungujú na trolling, ale vrhací prút spojený s navijakom s vyrovnaným vetrom je oveľa lepší pre väčšinu techník trollingu.
  • Dĺžka tyče: 7 až 9 stôp. Dlhšie prúty dávajú výstroj ďalej od boku lode. Najuniverzálnejšia dĺžka je 7’6” až 8′. Vždy môžete použiť hobľovacie dosky, aby ste dostali výstroj ďalej od člna pri prenasledovaní ľahko vystrašených rýb.
  • Výkon: Ľahký až stredný bude fungovať v závislosti od typu výstroja, ktorý máte radi trolling. Ak trollujete s potápačmi alebo veľkými váhami, aby ste sa dostali do hĺbky, potom použite tuhší prút so stredným výkonom. Pre väčšinu ostatných typov trollingu, dokonca aj s downriggermi, zvážte ľahké alebo stredne ľahké prúty. Dôležitá je aj veľkosť rýb, ktoré ulovíte. Pre oblasti s trofejnými pstruhmi (10+ libier) použite výkon strednej hmotnosti.
  • Akcia: Citlivosť počas trollingu nie je kritická. Preto je vhodnejší prút so strednou až pomalou akciou. Extra flex tiež absorbuje silu úderu pstruhov a zabraňuje vytrhnutiu háčika z ich mäkkých úst. Väčšina trollingových prútov s miernou akciou má tiež dostatočnú chrbticu na zdolávanie väčších rýb.
  • Materiál rukoväte: Materiál rukoväte je čisto osobnou voľbou. Korok sa často považuje za pohodlnejší a atraktívnejší ako iné typy rukovätí. Hoci trolling zvyčajne znamená neustále používanie držiaka na prút, ktorý môže poškodiť korkové rukoväte. EVA pena alebo gripy z uhlíkových vlákien tento problém eliminujú.
  • Dĺžka rukoväte: Dĺžka rukoväte nie je najdôležitejším faktorom pri výbere prúta. Napriek tomu vás po dni nepretržitej akcie budú bolieť ruky. Dlhá rukoväť zmierňuje námahu. Stačí zakopať rukoväť do bedra, aby ste pri zdolávaní ryby použili väčšiu páku. Opäť ide o osobné preferencie, ale boj s rybou je polovica úspechu, takže si vyberte to, čo je pre vás to pravé.
  • Sedlo navijaka: Sedlo navijaka, kde sa navijak pripája k prútu, je kritickým komponentom. Skontrolujte odolnosť a pevnosť. Nie je to žiadna sranda, keď sa pri zdolávaní ryby života odpojí navijak od prúta.
  • Sprievodcovia: Vaša šnúra bude pri trollingu biť, ale vodidlá prútov by nemali prispievať k trestu. Kvalitné vodidlá sú dokonale hladké a bez zárezov. Vodidlá z oxidu hlinitého a oxidu titaničitého sú jedny z najlepších.
  • Cena: Nie každý si uvedomuje cenu, no napriek tomu väčšina z nás uprednostňuje zníženie nákladov na minimum. Aj keď dostanete to, za čo platíte, existuje určitá hranica, pri ktorej sa viac peňazí už nepremení na viac rýb. Preto musíte myslieť na všetky ostatné vlastnosti súvisiace s cenou, aby ste dosiahli dokonalú rovnováhu.
Čítať  Potrebujete rybársky lístok na súkromnom pozemku?

To sú dôležité veci, ktoré treba zvážiť pri výbere najlepšieho prútu na trolling. Teraz sa pozrime na 5 najlepších prútov, ktoré majú vlastnosti, ktoré potrebujete na trollovanie pstruhov.

1. Klasické sklo Lamiglas (pevná voľba)

Lamiglas patrí dlhodobo medzi špičkových výrobcov kvalitných rybárskych prútov a ich Kokanee Classic Glass nie je výnimkou. Pružný flex na blanku zo sklenených vlákien je bezchybný, čo dáva tomuto trollingovému prútu perfektnú miernu akciu na pstruhy.

Nielen, že ľahký výkon Classic Glass dokáže udržať veľké pstruhy s hmotnosťou 10 libier, ale tiež ľahko zvládne väčšinu trollovacích nastavení. Je to tiež skvelý downriggerový prút.

7′ alebo 7’6“ prút poskytuje peknú rovnováhu medzi dĺžkou a kontrolou pri zdolávaní ryby. Nie sú zlé ani na pohľad. Vyberte si z červeného alebo mahagónového blanku zladeného s vysoko kvalitnými korkovými rukoväťami a držiakom háčikov na zaistenie háčikov. Aj keď je to krásny prút, radšej sa vyhýbame korkovým rukovätiam, pretože sa často poškodia v držiakoch prútov.

Pre všetko od veľkých pstruhov až po malé kokanee je Lamiglass Classic Glass solídnou voľbou pri vláčení na pstruhy. Tento prút vydrží celý život.

2. Okuma Kokanee Black (náš obľúbený)

Môžeme byť zaujatí, pretože vlastníme dva z týchto prútov, ale Kokanee Black je náš obľúbený trollingový prút na pstruhy. Okuma prešla dlhú cestu pri navrhovaní výstroja najvyššej kvality a tento prút ukazuje ich pokrok.

Kaliber remeselného spracovania je na rovnakej úrovni ako Lamiglas, ale milujeme silné tkané rukoväte z uhlíkových vlákien. Je odolnejší ako korok a keď je spárovaný s Okuma Cold Water 153 riadkový pultový navijakvyzerá to úplne úžasne.

Zatiaľ čo primárny účel prúta je určený pre rybárov na kokanee, milovníci pstruhov môžu oceniť vodiace vložky z oxidu titaničitého a pevné sedlo navijaka Fuji. V kombinácii so všetkými funkciami má 8′ ľahký akčný prút skvelý cit a viac než dostatočnú chrbticu na to, aby zvládol tvrdé zdolávanie pstruhov. K dispozícii sú ďalšie možnosti veľkosti na prispôsobenie nastavenia trollingu.

Čítať  Štátny rekordný kanál sumca pre všetkých 50 štátov

Vieme, že oceníte mať v člne prút Okuma.

3. Okuma SST (populárny výber)

Prúty Okuma SST sú už dlho obľúbené medzi tvrdohlavými trollermi a z dobrého dôvodu. Grafitový blank IM8 so strednou akciou vytvára ultra pružný a ľahký vláčiaci prút ideálny pre pstruhy.

Tento prút má prémiovú konštrukciu a vlastnosti za nízku cenu, ktorá popiera jeho krásny vzhľad. Nerezové očká, ergonomická korková rukoväť, extra pevné objímky a držiak háčika vytvárajú prút, ktorý by ste nemali prehliadnuť.

Súboj s mohutným pstruhom dúhovým na Okuma SST nikdy nezostarne. Zamilujete si rovnováhu a pocítite, či lovíte ľahké náčinie alebo sto metrov oloveného vlasca. Pre trolling uprednostňujeme 7′ 6” verziu, ale 7′ možnosť môže predstavovať fenomenálny prút na čiastočný úväzok na jigging a udičku, keď je trolling vypnutý.

Pred jarným otváračom je ešte čas vyskúšať tento vláčiaci prút.

4. St. Croix Eyecon (Trophy Trout Slayer)

Sme si vedomí toho, že tento prút je primárne predávaný ako prút na walleye, ale to len dokazuje, aký univerzálny St. Croix Eyecon skutočne je. Keď sú v zmesi trofejné hnedé, dúhové alebo veľké jazerné prúty, tento prút sa plynule prepne z prúta na tvrďáka na lov pstruhov.

Eycon sa môže pochváliť hodvábne hladkými očkami, odolným sedlom navijaka a pohodlnou rukoväťou z EVA peny. St. Croix ponúka všetku kvalitu, ktorú by ste očakávali od spoločnosti najvyššej úrovne.

Stredný výkon sa môže zdať trochu ťažký pre väčšinu aplikácií na trolling na pstruhy, ale tento prút si poradí s oloveným jadrom, downriggermi a potápačskými nastaveniami, keď je nevyhnutné ísť do hĺbky. Napriek tomu má tiež mäkkosť na to, aby sa naložila a nechala sa ryby zaseknúť. Keď sa vaše zameranie presunie od obmedzovania sa na zarybnené pstruhy na prenasledovanie lunkers, budete radi, že máte stredne výkonný prút.

Čítať  5 skutočných spôsobov, ako zarobiť peniaze pri rybolove

Ak máte radi viacdruhový rybolov, so St. Croix Eyecon nemôžete nič pokaziť. Stojí to za každý cent.

5. Eagle Claw Featherlight (Budget Workhorse)

Niekedy jednoducho potrebujete prút, ktorý odvedie svoju prácu a Eagle Claw Featherlight dá 110%. Vo väčšine prípadov dostanete to, za čo zaplatíte, ale cenovo dostupný Featherlight je výnimkou. Získate všetko, čo potrebujete na trollovanie pstruhov, bez drahých doplnkov, ktoré nepridávajú hodnotu pri love rýb.

Nehovorím, že by som sa vzdal svojho Okuma, ale s cenovým rozdielom 2 za 1 je Eagle Claw presvedčivý produkt. Decentná korková rukoväť, 2-dielny sklolaminátový blank a robustné sedlo navijaka dobre držia pod tlakom. Ak dokážete prehliadnuť menej uhladených askétov, je vyrobený z kvalitných komponentov, ktoré pôsobia obdivuhodne proti pstruhom a kokanee.

Super mäkký blank zo sklenených vlákien sa dobre zaťažuje na downrigger a funguje ako tlmič nárazov, keď ryby narážajú na vašu návnadu. To znamená menej roztrhnutých háčikov a viac rýb v člne.

Ak chcete chytajúceho pracanta bez odtoku vašej peňaženky, pozrite sa na tento spoľahlivý prút.

Slová na rozlúčku

Ako trollingový prút možno použiť takmer každý prút, ale tieto prúty sú na pstruhy lepšie ako ostatné. Vždy dbajte na to, aby ste svoj prút zladili s kvalitným navijakom s hladkou brzdou. Váš prút je schopný len ako navijak.

Sme si istí, že jeden z týchto 5 prútov by sa mohol ľahko stať vaším prútom na lov pstruhov.