4 najlepšie tipy pre vodopádové zlaňovanie

Nielenže ste hľadačom vzrušenia, ktorý rád zlaňuje strmé útesy a prekážky, ale teraz si chcete trochu viac zamotať prsty na nohách, a to doslova. Vodopádové zlaňovanie je dobrodružstvo samo o sebe, ale ide skôr o aktivitu, ktorú robíte raz za život, aby ste si po úspešnom dokončení odpísali zoznam. Osobne odporúčam zlaňovať niekde pevne a kde je obmedzená vlhkosť; existuje však niekoľko preventívnych opatrení a opatrení, ktoré možno pri zlaňovaní vodopádu urobiť, aby bolo čo najbezpečnejšie.

Vodopádové zlaňovanie rozhodne nie je činnosť, ktorú by amatér vykonával sám alebo s kolegami začiatočníkmi. Venujete sa extrémnemu športu a robíte ho oveľa ťažším a potenciálne nebezpečným. Ak máte v pláne vyskúšať zlaňovanie vo vodopáde, choďte s niekoľkými vyškolenými profesionálmi alebo veľmi skúsenými horolezcami. Urobte si podrobné plány, kam pôjdete, aké vybavenie budete potrebovať a nacvičte si, s akými prekážkami sa stretnete.

Správni ľudia a príprava vám pomôžu byť si istí svojimi schopnosťami a schopnosťami bezpečne zostúpiť. Ak to potom dokážete, budete sa môcť zaradiť do elitnej skupiny, kam sa len málokto odvážil. Presuň sa nad Tarzana, v meste je nová súťaž, ktorá bude lietať po zlaňovaní a zažije čistý adrenalín a vzrušenie zo zlaňovania pri vodopáde.

Hľadanie miest k vodopádu Rappel

Niektoré z odporúčaní, ktoré by som urobil pri kontrole vášho štátu alebo iných miest, je vyhľadať miesto, ktoré je ľahko dostupné a umožňuje zlaňovanie a lezenie po skalách.

Ak chcete nájsť nejaké skvelé a legálne vodopády, ktoré môžu byť zlaňované, opýtajte sa v miestnych horolezeckých telocvičniach, hľadajte na nástenkách lezenia alebo vykonajte všeobecné vyhľadávanie online. Vždy je najlepšie trénovať slušnosť na vodopádoch, ktoré už predtým vyskúšali a otestovali iní, pretože ich skúsenosti poskytnú dôležité informácie o tom, čo môžete očakávať a ako sa pripraviť na zostup. Nehovoriac o tom, že úroveň celkovej náročnosti môžete posúdiť podľa toho, čo hlásili ostatní.

Bezpečnosť pri zlaňovaní vodopádu

Niekoľko tipov na dodatočné preventívne opatrenia, ktoré je možné prijať na zaistenie väčšej bezpečnosti pri zlaňovaní vodopádom, sú nasledovné:

Hasič Belay – Toto by bol jeden z tých momentov, kedy skutočne odporučím, aby váš skúsený kamarát zo zlaňovania vykonal istenie známe ako hasičské istenie. Pretože ide o zvýšenú úroveň obtiažnosti v dôsledku zlaňovania buď vedľa alebo vo vodopáde, podmienky budú extrémne mokré. Čím vlhkejšie sú podmienky, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa pošmyknete na nohách alebo rukách. Vodná kaskáda na vás alebo vo vašej blízkosti pridáva ďalší prvok, ktorý je nový a bude vyžadovať väčšie sústredenie na bezpečnú navigáciu v týchto vlhkých podmienkach.

  Akú váhu unesie moja strecha RV? Je bezpečné chodiť?

Ako som už spomínal, hasičské istenie je výbornou metódou, aby bol partner pripravený zastaviť nekontrolované klesanie, ak sa v zlaňovaní niečo pokazí. Ak chcete vykonať hasičské istenie, stačí, aby bol partner pri úpätí vodopádov alebo útesov. Tento partner bude zľahka držať zlaňovacie lano vyvýšené pred ich tvárou. Partner nebude pevne zvierať zlaňovacie lano, ale nechá lano voľne visieť medzi ich rukami, pričom ich bude držať v tvare jamky tam, kde k nim smeruje otvorená časť rúk. Partner si môže vybrať, či sa postaví priamo pod zlaňovanie, alebo môže trochu ustúpiť. Odporúčam stáť mierne dozadu, aby ste mali počas zlaňovania jasný výhľad a aby ste sa vyhli prípadným padajúcim úlomkom. Ako už bolo povedané, hasičský istiaci partner by mal mať prilbu, ak by spadli nejaké trosky.

Ak počas zlaňovania dôjde k strate úchopu alebo k inej nehode, ktorá si vyžaduje, aby partner zastavil zostup, pevne uchopí lano a stiahne ho rukami. Ruky budú teraz spustené k pásu alebo nižšie a môžu byť dokonca v polo-drepe pre väčšiu stabilitu nohy. Tento pohyb spôsobí, že sa lano stiahne na ATC alebo istiace zariadenie, čo spôsobí úplné zastavenie zostupu. Keď je v hasičskom istení, zlaňovač už nie je schopný kontrolovať ich zostup. V tomto bode môže partner mierne uvoľniť zovretie, aby bezpečne spustil zlaňovač, alebo počkať na smer, ktorým rapkáč opäť získal úplnú kontrolu a je teraz pripravený pokračovať v bezpečnom zostupe dolu vodopádom.

Automatické blokovanie – Urobte si čas na priviazanie autobloku pre vaše zlaňovanie, čo zvyšuje bezpečnosť v prípade pádu. Tento uzol vám pomôže zastaviť vás vo vzduchu, ak stratíte kontrolu. Je to jednoduchá technika, ktorá môže pomôcť, keď sa to najmenej očakáva, najmä pri zlaňovaní vodopádu. Kliknutím na tento odkaz sa dozviete, ako zviazať Autoblok.

Oblečenie a výstroj – A ako vždy si prineste so sebou správnu výbavu pre úroveň obtiažnosti zlaňovania. Prineste si priliehavé oblečenie, noste prilbu (VŽDY), vezmite si lezecké topánky atď. Správne oblečenie vám pomôže podať čo najlepší výkon. Majte na tomto zlaňovaní pomerne jednoduché vybavenie, čo znamená, že si vezmite len to, čo je absolútne potrebné, aby ste neniesli žiadnu mŕtvu váhu.

  Priťahuje surfovanie žraloky?

Nastavenie zlaňovania

Vedzte, že toto je široké vysvetlenie, ako nastaviť vodopádové zlaňovanie; každá lokalita a situácia si však vyžaduje iné techniky, zručnosti, vybavenie a preventívne opatrenia. Urobte všetko pre to, aby ste sa riadne pripravili a trénovali so skúseným profesionálom, aby ste si boli istí svojimi schopnosťami.

Ako pri každom zlaňovaní budete musieť nájsť dobré kotvy. S najväčšou pravdepodobnosťou pri vodopáde nebudú kotviace skrutky, ale možno narazíte na zlato a zistíte, že je zmapovaný a kotvy nastavené. V takom prípade je vaša práca oveľa jednoduchšia. Budem predpokladať, že tam nie sú žiadne kotviace skrutky a budete musieť nastaviť aspoň tri kotvy pomocou veľkých živých stromov alebo vyčnievajúcich skál. Všetko by malo byť pevné a nemalo by vykazovať žiadnu možnosť pohybu alebo uvoľnenia, keď sú kotvy nastavené. Nasledujú kroky na nastavenie zlaňovania:

 • Použite závesy (odkaz Amazon) alebo popruh na vytvorenie kotvy a nastavte aspoň 2 až 3 vyrovnané a oddelené body, z ktorých chcete ukotviť. Po nastavení dvakrát skontrolujte popruhy, aby ste sa uistili, že nie sú uvoľnené a že unesú vašu váhu.
 • Pripojte rýchloťahy, jednu ku každému závesu skrutiek. Expresky musia smerovať opačným smerom, aby poskytli optimálnu bezpečnosť pri pridávaní lana.
 • Teraz umiestnite lano cez opačný koniec závesov skrutiek na rýchloťahoch. Pred pridaním lano Dôrazne sa odporúča pozrieť sa cez lano a skontrolovať prípadné odreniny, struny, uzly atď. Ak je všetko v poriadku, lano pridajte.
 • Prejdite po lane cez expresky, kým sa nedostanete k strednej značke lana.
 • Teraz uviažte zarážkový uzol na každý koniec lana. To zaisťuje, že sa zastavíte a nezlaňujete konce lana.
 • Teraz kričte „LANÁ!“ a hodiť konce lana dole zostupom.
 • Pretože by ste mali zlaňovať s ostatnými skúsenými, jeden z vašich partnerov by mal byť pri úpätí vodopádov, aby po prehodení lana nastavil požiarne istenie. Partner by nemal stáť v žiadnej tečúcej alebo združenej vode, aby poskytol optimálnu podporu, ak je potrebné istenie hasiča. Tento partner môže tiež fungovať ako sprievodca pri poskytovaní smerov počas zostupu.
 • Pripojte k istiacej slučke uzamykaciu karabínu a zacvaknite ATC, ak ste tak ešte neurobili.
 • Chyťte oba pramene lana a zdvojnásobte ho. Prevlečte ho cez ATC a pripnite slučku, ktorú ste prevliekli cez ATC pomocou uzamykacej karabíny.
 • Zamknite karabínu.
 • DVOJNÁSOBNE VŠETKO SKONTROLUJTE. Pred zostupom skontrolujte uzamykaciu karabínu, uzly a závesy, aby ste sa uistili, že je všetko zabezpečené. Skontrolujte, či sú obidva konce lana na zemi, či je váš partner pod ním pripravený vykonať hasičské istenie a či sú konce lana na každom konci bezpečne uviazané zarážkovým uzlom.
  Vonkajšie solárne svetlá na pohyb po kabíne po zotmení

Zlaňovanie dolu vodopádom

 • Pravou rukou sa chyťte za uvoľnené lano vedúce k zemi. Toto bude prestávka a je podporovaná ATC. Nikdy nepúšťajte lano zlomovou rukou. Aby ste sa pri zostupe pretrhli, spustite pravú ruku pod pás, zatiaľ čo držíte lano, zastaví to lano, aby prechádzalo cez ATC. Ak je pravá ruka zdvihnutá, lano sa bude voľne pohybovať a vystaví toho, kto zlaňuje, vážne nebezpečenstvo pádu. Nedvíhajte pravú ruku.
 • Vaša ľavá ruka bude vodiacou rukou a bude držať druhý koniec lana, ktoré bolo pripevnené ku kotvám.
 • Pri zostupe kričte „Na zlaňovaní!“
 • Začnite zlaňovať, pomocou vodiacej ruky prevlečte lano cez ATC.
 • Pri spúšťaní držte nohy pri zostupe kolmo na vodopád. Vedzte, že sa môžete rozhodnúť zostúpiť uprostred vodopádu alebo na jeho stranu. Toto rozhodnutie je na vás a na úrovni vášho pohodlia. Pri zostupe vo vodopáde sa uistite, že hladina vody je nízka a že sa počas zostupu môžete nohami dotýkať skalnatého povrchu, čo vám umožní kontrolovaný zostup.
 • Choďte svojou vlastnou rýchlosťou a mierne otočte hlavu, aby ste skontrolovali nejaké prekážky. Nepremýšľajte o činnostiach, ktoré ste si sami natrénovali pri bežnom zlaňovaní, len pokračujte v klesaní stabilným a kontrolovaným tempom.
 • Keď sa dostanete na zem, vytiahnite laná z ATC. Ako formalitu povedzte svojmu pozorovateľovi „Off Rappel“. Teraz ste oficiálne dokončili zlaňovanie vodopádu a môžete byť vyhlásený za kráľa džungle.

Záver

Ako som vždy hovoril, so správnou prípravou môžete bezpečne zlaňovať vodopády. Existujú turistické skupiny po celých USA a medzinárodne, ktoré ponúkajú vodopádové zlaňovanie v kontrolovanom prostredí. Ak potrebujete niečo, čo by prelomilo ľady predtým, ako začnete zlaňovať sami, môže to byť pre vás dobrá voľba. Nezabúdajte, že tieto zlaňovacie zájazdy môžu stáť viac ako 200 dolárov za kus. So správnym školením a podporou vyškolených profesionálov si to môžete naplánovať sami a vzdať sa dodatočných nákladov, ktoré si tieto skupiny účtujú.

Zlaňovanie vodopádov je úžasný zážitok a odlišný od akéhokoľvek iného zlaňovania, ktoré ste urobili inak. Pridáva jedinečný prvok, ktorý zvýši vašu odbornosť v zlaňovaní a vzrušenie pre tento šport.