13 spôsobov, ako udržať stan v teple bez elektriny

Pri kempovaní nie je elektrina práve najdostupnejšou pomôckou. Dnes v noci bude zima a vy chcete zostať v stane. Ako vyhrievate stan bez elektriny?

Tu je 13 spôsobov, ako udržať stan v teple bez elektriny:

 • Zazipsujte sa do spacieho vaku
 • Navrstvite
 • Spite na nafukovacom matraci
 • Izolujte svoj stan
 • Využite výhody podložiek do stanu
 • Používajte fľaše s horúcou vodou
 • Pridajte ďalšiu prikrývku alebo dve
 • Zakryte sa mylarom
 • Vyskúšajte ohrievače rúk a nôh
 • Použite prenosný plynový ohrievač
 • Zahrejte kamene
 • Dobre sa najesť
 • Cvičenie

Nemáte elektrinu vo vašom chladnom stane? Zahrejte sa týmito 13 metódami!

Pevne sa zapnite do spacieho vaku

Pri kempovaní je váš spací vak pravdepodobne najdôležitejším doplnkom. Bez nej je nemožné sa dobre vyspať.

Váš spací vak je viac než len pohodlie, pretože vám tiež umožní udržať sa v teple, keď sa zazipsujete. Váš spací vak by mal byť naplnený páperovým perím, v ideálnom prípade tým, ktoré pochádza z trvalo udržateľných zdrojov. Výplň z peria rýchlo zahreje vaše prechladnuté telo.

Odporúčame tiež spací vak s elastickými šnúrkami na pevné stiahnutie vaku okolo hlavy. Telesné teplo, ktoré sa hromadí v spacom vaku, sa bude cítiť ako elektrický ohrievač. Spací vak však potrebuje aj vetranie, aby ste sa neprehriali.

V tomto príspevku odporúčame 10 spacích vakov na batoh, ktoré sú dostupné v rôznych cenových reláciách. Niektoré zo spacích vakov sú určené pre teploty až -28 stupňov Fahrenheita. Ani počas týchto veľmi chladných nocí nepocítite v spacom vaku drsný vietor!

Navrstvite

Oblečenie, ktoré nosíte vo dne iv noci, bude tiež znamenať rozdiel v tom, ako chladne sa cítite. Vrstvenie je kritické.

Na hornej a dolnej polovici tela by ste si mali obliecť aspoň dve vrstvy. Počnúc vašou hornou polovicou, vaša základná vrstva nikdy nesmie byť bavlna. Problém s bavlnou je v tom, že absorbuje pot a udržuje vlhkosť prilepenú na pokožke. Keď sa pot ochladí, začnete sa triasť.

Vaša základná vrstva by mala obsahovať materiály odvádzajúce vlhkosť, ako je nylon, polyester, merino vlna alebo bambus. Áno, bambus je nositeľný.

Potom si môžete dať druhú vrstvu. Ak je vaša základná vrstva ľahká, druhá vrstva môže byť strednej hmotnosti, ale na spanie by sme neodporúčali ťažkú ​​druhú vrstvu. Hrúbka látky strednej hmotnosti by mala stačiť.

Účelom strednej vrstvy je izolovať vaše telo. Keď ste vonku, dokončili by ste to treťou vrstvou, ktorou je plášťová vrstva alebo vonkajšia vrstva. Tretia vrstva by mala zahŕňať váš zimný kabát alebo bundu, ktorá vás ochráni pred počasím.

Keďže ste vnútri, dve vrstvy hornej časti tela sú v poriadku.

Potom je tu vaša spodná polovica, ktorá tiež potrebuje izoláciu, pokiaľ nechcete, aby sa vaše nohy celú noc cítili ako dva ľadové bloky.

Vaša základná vrstva by mala byť pár dlhých nohavíc alebo dlhej spodnej bielizne. Rovnaké materiály odvádzajúce vlhkosť vás ochránia pred potením, preto si vyberte syntetické materiály, ako je umelý hodváb alebo polypropylén. Merino vlna je ďalšou dobrou voľbou. Nebojte sa, svrbí to oveľa menej, ako to znie.

Čítať  Ako sa pripraviť na túru

Na spodnú základnú vrstvu si môžete obliecť pyžamové nohavice strednej hmotnosti. Nezabudnite ani na dlhé ponožky!

Spať na nafukovacom matraci

Aj keď ste navrstvení od hlavy po päty a máte spací vak určený na veľmi nízke teploty, stále vám môže byť zima v závislosti od toho, kde vo vašom stane spíte.

Zem pod vami bude mať približne rovnakú teplotu ako vonkajší vzduch. Ak medzi vami a chladnou zemou máte iba tenkú vrstvu stanovej látky, potom sa samozrejme budete triasť celú noc.

Namiesto toho potrebujete nafukovací matrac. Matrac vás zdvihne niekoľko palcov do výšky, takže nebudete mať priamy kontakt s mrazivou zemou pod vami. Ráno môžete matrac vyfúknuť, zrolovať, zbaliť a ísť na cestu.

Ak sa vám nepodarí nájsť nafukovací matrac včas na váš výlet, vždy môžete vyskúšať kempingovú postieľku.

Kempingová postieľka funguje takmer rovnako ako nafukovací matrac, ktorý vás zdvihne, takže nikdy necítite zem. Kempingovú postieľku môžete zložiť a potom ju zložiť do tašky, keď s ňou skončíte.

Mnohé kempingové postieľky, najmä tie, ktoré sme skontrolovali v odkaze vyššie, sú ohodnotené na použitie 300 alebo viac libier. Vy a partner možno budete môcť zdieľať detskú postieľku. Medzi ich a vaším telesným teplom sa nebudete musieť báť, že vám bude v noci zima.

Izolujte svoj stan

Keď ste v spacáku, je vám dostatočne teplo, ale nie až tak, ako ho rozopnete. Váš stan pozitívne mrzne. Viete, že je to len tenká vrstva látky, ale neexistuje spôsob, ako zabrániť tomu, aby bol stan taký prievan a chladno?

V skutočnosti existuje. Stan musíte izolovať.

Ako to robíš? Máte niekoľko možností, tak si ich teraz rozoberieme.

 • Kúpte si štvorsezónny stan: Štvorsezónny stan je známy aj ako zimný stan. Vďaka odolnej konštrukcii a profilu, ktorý je nižší pri zemi, bičujúce vetry jesene a zimy nie sú pre tento stan rovnocenné.
 • Pridajte izolačnú tkaninu: Čím viac vrstiev, tým lepšie! Či už pre svoj stan používate izolačné obloženie alebo tkaninu, mali by ste byť schopní nájsť to, čo potrebujete v miestnom obchode s domácimi potrebami alebo v železiarstve. Ak nie, skúste nakupovať online.
 • Zablokujte si stan snehom: Ak sneh prikryl zem a vy stále kempujete, môžete okolo stanu vytvoriť snehovú bariéru. Pokúste sa postaviť bariéru čo najvyššie. Snehová stena zachytí vietor, takže váš stan ho bude cítiť menej.
 • Dajte si na stan plachtu: Ak je ešte stále jeseň bez snehu na obzore, zakrytie stanu plachtou môže zachytiť viac tepla.
 • Zatvorte všetko: Dvakrát skontrolujte, či je váš stan úplne zatvorený. Vetracie otvory by mali byť utesnené, zipsy by mali byť pevne stiahnuté a všetko vo vašom stane, ktoré sa dá zabezpečiť, by malo byť.

Využite výhody podložiek pod stany

Má váš stan iba štyri steny? Ak sa zrieknete podložky do stanu, nebudete mať žiadnu úľavu pri večerných aktivitách a keď idete spať.

Čítať  Ako zistím, že môj snežný skúter potrebuje nové tlmiče?

To, čo potrebujete, je prinajmenšom podlaha stanu (aka stopa stanu), ktorá je vyrobená z rovnakého materiálu ako zvyšok vášho stanu.

Penou vystužená podlaha stanu je ešte lepšia. Polstrovaná podlaha bude na vašich nohách príjemne pôsobiť. Pena tiež poskytuje dostatok tepla, takže môžete sedieť na podlahe stanu a hrať stolové hry alebo sa občerstviť!

Používajte fľaše s horúcou vodou

Nie, termofor nie je plastová fľaša naplnená vriacou vodou. Namiesto toho je to gumené puzdro v tvare vrecka, do ktorého nalejete horúcu vodu. Guma umožňuje, aby si voda udržala teplo celé hodiny.

Fľašu s horúcou vodou by ste si nemali prikladať priamo na pokožku, ale jednu alebo viacero môžete umiestniť okolo spacieho vaku. Keďže termofor vyžaruje teplo smerom k vám, bude to ako mať zapnutý ohrievač, ale bez elektriny.

Pridajte jednu alebo dve prikrývky navyše

Áno, toto je ďalší tip na vrstvenie, ale to len preto, že vrstvenie je neoddeliteľnou súčasťou udržania sa v teple, najmä ak môžete použiť iba prirodzené metódy.

Kašmír, bavlnené rúno a vlna patria medzi tri najteplejšie prikrývky. Dôvodom je, že vlákna majú medzi sebou medzery, ktoré umožňujú zotrvanie teplého vzduchu.

Skúste si cez spací vak prehodiť deku a hneď by vám malo byť teplejšie. Ak váš spací vak nie je zvlášť vhodný na zvládanie chladu, použite dve prikrývky. Doma budete mať takmer pocit, že spíte vo svojej posteli.

Zakryte sa Mylarom

Mylar je vynikajúci izolant, preto si zaslúži miesto v tomto zozname. Čo je mylar, pýtate sa? Technicky je známy ako biaxiálne orientovaný polyetyléntereftalát alebo BoPET, čo je typ polyetyléntereftalátu alebo PET roztiahnuteľného materiálu.

Vlastnosti mylaru ho robia najobľúbenejším medzi kempermi v chladnom počasí. Je reflexná pre viditeľnosť pri slabom osvetlení, je chemicky stabilná a jej pevnosť v ťahu je skvelá. Je to tiež dobrý elektrický izolant.

Môžete si kúpiť mylarové prikrývky, mylarové oblečenie a dokonca aj mylarové stany. Akokoľvek sa zateplíte mylarom, nemôžete sa pokaziť!

Vyskúšajte ohrievače rúk a nôh

Vaše končatiny majú tendenciu pociťovať účinky chladu viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Začína to nosom, potom sa chlad môže ľahko dostať až k vašim prstom na rukách a nohách. Než sa nazdáte, vaše číslice sú znecitlivené a je pre vás ťažké chodiť po snehu.

Vreckové ohrievače rúk sú nevyhnutnosťou pri kempovaní v chladnejších klimatických podmienkach. Hoci so zvyškom vášho tela veľa neurobia, tým, že bránia vychladnutiu vašich prstov, sa nemusíte cítiť tak prechladnutí až na kosť.

Urobte si láskavosť a kúpte si aj ohrievače nôh. Návleky vkĺznu priamo do topánok a fungujú ako hrejivá stielka, takže sa môžete celý deň brázdiť snehom bez tŕpnutia nôh.

Použite prenosný plynový ohrievač

Možno nemáte elektrinu, ale to neznamená, že všetky možnosti vykurovania musia ísť von oknom. Prenosný plynový ohrievač je presne to, čo hľadáte.

Ak chcete použiť plynový ohrievač, naplňte ho propánom alebo zemným plynom. Keď sa plyn zapáli cez horák, objavia sa plamene. Plamene sa dostanú do výmenníka tepla, ktorý je vyrobený z kovu, takže sa rýchlo zahreje. Takto získate nádherné teplo z prenosného plynového ohrievača.

Čítať  Najlepšia rybárska šnúra na jigging

Zahrnutý dymovod umožňuje odvádzanie výfukových plynov, takže sa nehromadia výpary.

Neodporúčame používať prenosný plynový ohrievač v interiéri alebo vo vašom stane. Uchovávajte prenosný plynový ohrievač mimo stanu, ale umiestnite ho ďalej od prívodov vzduchu alebo sieťovaných okien na zips.

Po zapnutí prenosného plynového ohrievača s ním nehýbte. Mohli by ste posunúť uhol kontrolky a potenciálne spôsobiť požiar.

Zahrejte skaly

Je tam, kde kempujete, veľa skál? Potom sa môžete spoľahnúť na túto metódu pre teplo bez elektriny.

Zhromaždite kamene do kruhu a zapáľte oheň v strede. Skaly sa začnú ohrievať kvôli ich blízkosti k ohňu. Nechajte oheň horieť tak dlho, ako sa dá. Potom, keď je čas spať, vezmite si náhradnú látku a zabaľte kamene.

Noste kamene smerom k svojmu stanu a umiestnite ich tesne mimo stanu.

Táto metóda, aj keď je účinná, je ešte riskantnejšia ako používanie prenosného plynového ohrievača. Ak hádžete kamene do ohňa, oheň by sa mohol nepredvídateľne rozrásť a prípadne rozšíriť. Kamene budú horieť, preto ich prosím nedávajte priamo do ohňa.

Kamene si svoje teplo dlho neudržia, no po hodinách strávených v blízkosti plameňov budú horúcejšie, než by ste čakali. Nikdy by ste sa nemali priamo dotýkať skál. Aj keď sú kamene zabalené do látky, môžu byť stále ťažké.

Látka má zabrániť rozpáleným kameňom, aby vo vašom stane zapálili oheň, no stále hovoríme, že nikdy nemôžete byť príliš opatrní. Ak sa rozhodnete použiť túto metódu, držte kamene mimo stanu!

Dobré jedlo

Zdá sa vám, že veľké jedlo vám pomáha spať? Skvelé! Môžete tiež zostať v teple, ak si naplníte brucho množstvom kalórií.

Môže sa to zdať ako zvláštny návrh, ale funguje to! Kalórie sú energiou na konci dňa, takže vaše telo má teraz energiu navyše, aby vás udržalo v teple. Navyše, samotný akt jedenia môže tiež vytvoriť určité teplo, takže do toho a doprajte si dnes večer niečo chutné.

Cvičenie

Náš posledný návrh na udržanie stanu v teple bez elektriny je zacvičiť si skôr, ako narazíte na vrece. Keď stiahnete svaly počas cvičenia, tento akt vytvorí teplo, ktoré potom putuje do blízkeho tkaniva.

Vaše srdce má teraz prístup k teplejšej krvi, ktorú posiela do celého tela vedením. Keď sa potíte, tekutý pot sa stáva plynom a putuje do vzduchu konvekčným ohrevom. Ten vzduch je teraz teplejší.

Ak vám nevadí byť trochu spotený pred spaním, ľahké cvičenie môže byť skvelým spôsobom, ako sa zahriať v stane.

Záverečné myšlienky

Keď sa snažíte zostať v teple počas mrazivej jesennej alebo zimnej noci, nepotrebujete elektrinu. Zaizolujte si stan, navrstvite sa, zdvihnite spací vak niekoľko centimetrov nad zem a možno si dajte dobré jedlo (alebo malé cvičenie) a hneď vám bude teplejšie!