11 najlepších spôsobov, ako udržať vlasec a sprievodcu pred zamrznutím

Len málo vecí frustruje rybárov na ľade, ako sú vodidlá prútov upchaté ľadom a šnúra, ktorá je stuhnutá. Keď nastanú extrémne mrazy, každý hľadá ďalší zázračný liek na tento ľadový problém.

Čo teda môžete urobiť túto sezónu rybolovu na ľade, aby ste zmiernili tvorbu ľadu na vlasci a vodidlách? Našťastie existuje niekoľko trikov, ktoré poskytujú určitú úľavu. Tu je 11 našich obľúbených spôsobov, ako udržať vlasec a vodítka pred zamrznutím.

Majte na pamäti, že žiadna metóda nie je dokonalá, no jeden z týchto trikov sa vám túto zimu určite osvedčí.

1. Ľadové ryby v prístrešku

Utečte pred treskúcou zimou a zabráňte zamrznutiu vlasca pomocou ľadového prístrešku. Prístrešok nielenže chráni pred chladom, ale blokuje aj vietor, ktorý je najväčším nepriateľom mokrých šnúr a očiek prútov.

Dokonca aj bez ohrievača je zamrznutie v prístrešku drasticky obmedzené, takže môžete stráviť viac času rybolovom a menej času namáhaním sa odstraňovaním ľadu z vášho výstroja. Keď skáčete do diery a zostávate mobilní, ľadový prístrešok nie je vždy riešením. Pre rybárov na ľade na cestách je pre vás ďalšia položka v zozname.

2. Ryba s ohrievačom Buddy

Nikdy nechodím na ľad bez propánového ohrievača Buddy. Sú malé, prenosné a mimoriadne efektívne ma zahrejú až do jadra. Je tiež veľmi užitočné mať so sebou, keď vám začne mrznúť vlasec a vaši vodcovia začnú tvoriť mini cencúle. Nakopnite ohrievač na niekoľko minút a intenzívne sálavé teplo roztopí ľad a vašu líniu za chvíľu vysuší.

Keď je prenosnosť prioritou, rozhodnem sa pre Ohrievač Little Buddy. Pri 3800 BTU je to dostatok tepla na rýchle rozmrazenie vlasca a zahriatie rúk. Vydrží aj 4 hodiny na jeden librový propánový valec. Keď sa veci poriadne ochladia, prineste so sebou Ohrievač Big Buddy ktorý pumpuje až 9000 BTU.

3. Použite Reel Magic

Nie, nehovorím o kúzelníckych trikoch, ale je to ďalšia najlepšia vec. Nehovoriac o množstve zanietených rybárov na ľade prisahajú na jeho schopnosť zabrániť tvorbe ľadu.

Stačí pár rýchlych streknutí na vytvorenie ochrannej bariéry, ktorá upraví vašu líniu a udrží veci premazané. Je bez zápachu a nezanecháva žiadne mastné zvyšky. Zdá sa, že je obzvlášť účinný pri znižovaní námrazy na pletených šnúrach. Akýkoľvek ľad, ktorý sa vytvorí, spadne jednoducho švihnutím vlasca. Úplne úžasné veci. Nastriekajte ho pred začiatkom dňa a počas rybolovu len tak často, ako je potrebné.

Čítať  Hlbokomorský rybolov stojí za peniaze

Reel Magic sa dá ľahko nájsť vo väčšine veľkých obchodov so športovým tovarom. Za najlepšiu cenu ho získajte na Amazone.

4. Vyskúšajte balzam na pery

Pravdepodobne budete mať so sebou na ľade nejaký balzam na pery, tak prečo ho nepoužiť aj na iné ako len popraskané pery. Aj keď to nie je najlepšia obrana proti zamrznutiu rybárskeho vlasca na ľade, je úžasne účinná na zníženie tvorby ľadu na vodidlách prútov.

Carmex alebo Burts Bees sú najlepšie, ale akýkoľvek typ bude fungovať. Stačí votrieť malé množstvo priamo na vodiace krúžky. Akákoľvek voda, ktorá sa dostane do kontaktu s vodidlom, je odpudzovaná. Už žiadny ľad a nezaznamenal som žiadne negatívne vplyvy na moju úlovkovú mieru. Rybám to vraj nevadí a vždy môžete použiť aj neparfumovaný balzam na pery.

Konštantný pohyb linky po chvíli zotrie balzam z pier, takže ak spozorujete väčšiu tvorbu ľadu, aplikujte pravidelne.

5. Naviňte vlasec s ľadom

Nie všetky vlasce sú si rovné. Väčšina populárnych výrobcov rybárskych vlascov predáva nejaký druh vlasu špecifického pre ľad, ktorý je navrhnutý tak, aby zvládol chlad a zabránil zamrznutiu. O tom, či fungujú alebo nie, sa často diskutuje, ale podľa mojich skúseností sa zdá, že ponúkajú lepšiu funkčnosť ako bežná otvorená vodná linka v extrémnom chlade.

Väčšina ľadových pletencov sa dodáva s dodatočnými vrstvami, ktoré obmedzujú absorpciu vody, a preto nezamŕzajú. Aj keď stále dochádza k zamrznutiu vrkoča, nie je to také zlé ako štandardný vrkoč. Preferujem PowerPro Ice Tec pre jeho odolnosť voči vlhkosti a flexibilitu aj v tých najchladnejších dňoch.

6. Použite monofil z fluorokarbónu

Monofilamentové a fluorokarbónové ľadové šnúry si zachovávajú väčšinu svojej pružnosti a poddajnosti aj v tých najextrémnejších podmienkach. Sú tiež neuveriteľne hladké, takže sa k nim ľad nelepí ako na vrkoč. Keď nelovíte z úkrytu, mono alebo fluoro môže byť správna cesta.

Čítať  Ako ísť do kúpeľne počas rybolovu na ľade

Väčšina rybárov miluje citlivosť, ktorú vrkoč ponúka cez ľad, ale neznesie problémy s námrazou pri teplotách pod nulou. Ak chcete zostať všestranný, namotajte si cop, ale ulovte extra dlhý fluoro alebo mono náväzec 10 až 20 yardov. Týmto spôsobom môžete odstrihnúť náväzec a rýchlo prejsť späť na vrkoč, keď to podmienky dovolia, bez neustáleho opätovného navíjania.

7. Prineste si náhradnú cievku navijaka

Toto určite nie je vaša najlacnejšia metóda udržania ľadovej čiary alebo vedenia bez námrazy, ale je to najrýchlejšia oprava. Mnoho výrobcov navijakov umožňuje kúpiť náhradné cievky navijaka za menej peňazí ako nový navijak. Ak dostanete druhú cievku, položte na ňu vlasec a vytiahnite ho na ľad.

Keď zamrznutie vlasca začne byť neznesiteľné, vymeňte cievky a pokračujte v love. Zmrznutú cievku pevne zabaľte do papierovej utierky alebo suchej handry a vložte ju do najteplejšieho vrecka, aké máte.

Za menej ako desať minút je vlasec na cievke rozmrazený a uterák absorbuje všetku prebytočnú vodu z vlasca. Cyklujte tam a späť medzi cievkami a užívajte si rybársky vlasec bez ľadu po celý deň.

8. Nastriekajte sprejom na varenie PAM

Ak chcete rýchle riešenie zamrznutých očiek prútov, nehľadajte nič iné ako svoju vlastnú kuchyňu. Ak máte plechovku spreja na varenie PAM, vodidlá upchaté ľadom už nebudú problémom.

Na odstránenie ľadu stačí len rýchly záber PAM na každého vodidla. Uvedomte si, že zanecháva mastné zvyšky, ktoré je ťažké vyčistiť. Používajte ho s mierou a aplikujte len v prípade potreby. Vo všeobecnosti udrží ľad na uzde niekoľko hodín. Stačí sa rozhodnúť, či chcete príchuť masla alebo olivového oleja.

9. Udržujte ľad mimo vašej diery na lov ľadu

Dokonca aj tie najmenšie ľadové kryštály fungujú ako semená, ktoré rýchlo viažu veci v ľadovej diere a nakoniec sa šíria do vašej línie alebo vodidiel. Väčšina problémov so zamrznutím začína v diere, kde sa tvoria kryštáliky ľadu.

Čítať  Je muškárenie drahé: Začíname s rozpočtom

Udržujte otvor bez ľadu pomocou skimmeru a váš vlasec sa prichytí na menej ľadových kryštálikov, ktoré prilepia vodiace lišty. Pozrite sa na všetky spôsoby aby vaša diera na lov na ľade nezamrzla v tomto článku.

10. Majte po ruke uterák

Jednoduchý suchý uterák môže v boji proti zamrznutiu a zamrznutým vodidlám pomôcť veľmi dlho. Kedykoľvek naviniete vlasec alebo ponoríte špičku prúta do ľadovej diery pri navíjaní ryby, zanechá vodu, ktorá čaká na zamrznutie.

Keď všetko ostatné zlyhá, všetko vysušte, keď zmokne. Ak naviniete na návnadu, osušte očká prútov a utrite vlasec na cievke uterákom. Okamžité odstránenie vlhkosti je bezpečný spôsob, ako udržať veci bez ľadu.

11. Používajte hroty

Keď nič nefunguje, aby váš prút, navijak alebo vlasec zostal bez ľadu. Prepnúť na tip-up. Cievka na špičkách je pod vodou a zostane bez ľadu. Väčšina značiek zaručuje, že ich vyklápacie spúšťače alebo cievky nezamrznú za žiadnych podmienok.

Používajte izolované nástavce s krytmi otvorov. Tie poskytujú najlepšiu ochranu proti zamrznutiu. Môže byť ťažké dať jiggingový prút dole, ale prechod na tip-up je lepší ako ísť domov.

Záverečné myšlienky

V určitom bode sa teploty dostatočne ochladia, že nič nemôže zastaviť tvorbu ľadu na vašej šnúre alebo vodidlách. Ale som ochotný sa staviť, že jeden z týchto tipov na zozname vám pomôže zmierniť frustráciu, ktorú máte z tvorby ľadu.

Vyskúšajte niekoľko z nich a dajte nám vedieť, čo si myslíte, komentárom nižšie. Najviac šťastia sme mali s balzamom na pery a ohrievačmi Buddy. Pokúsiť sa!

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to