10 spôsobov, ako prilákať ryby počas rybolovu na ľade, ktoré skutočne fungujú

Lov na ľade je rovnako o hľadaní rýb, ako aj o tom, aby vás ryby našli. Keď nádej z diery do diery nebude fungovať alebo ak sa zameriavate na ryby v pohybe, niekedy je efektívnejšie priviesť rybu k vám.

Či už lovíte na populárnom jazere s rybami pod tlakom, alebo je to len ťažké sústo, mojich 10 obľúbených spôsobov, ako prilákať viac rýb pri rybolove na ľade, vám určite pomôže. Ešte lepšie je, že aspoň jeden z týchto trikov takmer vždy zmení pomalý deň na horúce sústo.

Pokračujte v posúvaní, aby ste sa dozvedeli, ako môžete tieto techniky prilákania rýb použiť na zlepšenie vašej ďalšej plavby na ľade.

1. Chumming a vône

Chumming je najzrejmejší spôsob prilákania rýb na centralizované miesto. Neviete, čo je to chumming? Jednoducho povedané, je to proces rozloženia veľkého množstva návnady alebo vône vo vode, aby sa vtiahli do húfov kŕmiacich sa rýb.

Hádzanie chumom do vody sa používa najčastejšie na otvorenej vode, ale ľahko sa aplikuje aj na ľadový rybolov. Predtým, ako to vyskúšate, je potrebné zvážiť niekoľko úvah.

Najprv musíte zistiť, či je legálne chumať na mieste, kde lovíte. Prečítajte si miestne rybárske predpisy. Nielenže potvrdia, či je to legálne, ale tiež vypíšu, aké druhy kamarátov možno použiť.

Po druhé, určite najlepší typ chum pre druh rýb, ktoré hľadáte, a aké množstvo použiť. Medzi bežných kamarátov loviacich na ľade patria voskové červy, krájané návnadové rybičky a kukurica. Príliš veľa však nie je dobré. Potiahnutie dna jazera môže pritiahnuť ryby, ale medzi neporiadkom nenájdu váš háčik s návnadou.

Chumming robí zázraky, keď sa používa správne. Vopred pripravený kamarát s pridanou iskrou je skvelou voľbou. Skúste to, ale používajte to s mierou.

Keď chumming nie je povolené, použite na nástrahu gélové vône. Dokonca aj pod ľadom je kúsok prirodzeného prúdu, ktorý dokáže rozptýliť pachy na blízke ryby. Gélové vône tiež dlho pretrvávajú a môžu prinútiť ryby vracať sa do oblasti.

Existujú desiatky druhov vôní, ktoré fungujú pre všetky ryby, na ktoré sa chcete zamerať. Prineste si so sebou svoje obľúbené a veľkoryso ich pridajte do svojich návnad. Je tiež skvelý na prekrytie ľudských pachov, ktoré môžu skutočne odohnať ryby.

Čítať  Čo robiť, ak chytíte svetovú rekordnú rybu (5 užitočných krokov)

2. Svietiace návnady

Ak máte problém prilákať ryby na svoje miesto, môže to byť spôsobené tým, že pod ľadom je príliš tma. Cez ľad preniká viac svetla, než si myslíte, ale hrubá snehová vrstva alebo pochmúrny, zamračený deň značne znižujú množstvo okolitého svetla vo vode.

Typické lesklé návnady vyžadujú svetlo, aby odrážalo pútavý blesk. Bez dodatočného svetla vyskúšajte žiaru v tme. Ryby môžu vidieť jemnú žiaru z veľkej vzdialenosti v čistej vode. Žiarenie v tme je tiež ideálne na využitie nočného sústa.

K dispozícii je niekoľko typov žiariacich návnad alebo prípravkov. Ak dávate prednosť šmýkaniu lyžicou, odporúčam Do-Jigger v bielom lesku od Bay de Noc Lure Co. Väčšina volfrámových prípravkov sa dodáva aj v žiarivých farbách. Na konci s niektorou z vašich obľúbených návnad môže prilákať viac rýb, ako ste očakávali.

3. Odskakovanie zospodu

Keď je rýb málo, musíte osloviť viac než len ich zrak. Pokúste sa upútať pozornosť rýb pod ľadom tak, že budete návnadu biť o dno.

Hluk z niekoľkých dobrých kohútikov na mäkkom bahne alebo tvrdej skale môže rezonovať pomerne ďaleko do okolitej vody. Ryby sú mimoriadne citlivé na vibrácie a môžu prísť na vašu návštevu na večeru. Poklepaním na dno sa tiež rozprúdi malý oblak trosiek, ktorý napodobňuje kŕmenie alebo bojujúcu korisť.

Dávajte si však pozor, aby ste to neprehnali. Príliš veľa rozruchu môže signalizovať nebezpečenstvo pre ryby, ktoré sa pokúšate chytiť. Občasné odskočenie je všetko, čo k úspechu potrebujete.

4. Zapnite prevodník

Viem, že to znie zvláštne, ale prevodník z vášho blikača alebo vyhľadávača rýb môže skutočne prilákať ryby. Podľa niektorých rybárov cvakanie vydávané sonarom občas podnieti zvedavosť rýb a pritiahne ich do vašej ľadovej diery.

Existuje však tenká hranica medzi prilákaním rýb a ich vystrašením. Sonar v plytkej vode je dosť silný a pre ryby skutočne ruší. Znížte výkon, keď sa nachádzate vo vode do 15 stôp.

Čítať  Ako starý je 30 palcový Walleye

5. Zmeňte svoju prezentáciu

Ako pri každom rybolove, medzi vzrušením z chytania rýb bude dlho trvať nuda. Je až príliš ľahké ponoriť sa do opakujúceho sa vzoru jiggingu na ľade. Prilákať viac rýb znamená vypadnúť z tejto rutiny a okoreniť veci.

Keď sa veci spomalia, zmeňte svoju prezentáciu. Jigujte agresívnejšie, znáhodnite si vzor jiggingu a nezdráhajte sa často meniť návnady. Zmena zvuku a rozruchu môže poskytnúť povzbudenie potrebné na štrajk.

6. Spojte poklop

Niektoré dni sa zdá, že na celom jazere nie je žiadna ryba. Môže to mať menej spoločného s tým, že sa vám nedarí prilákať ryby, a viac s tým, že žiadna ryba nemá záujem o vašu návnadu.

Starý muškársky prídavok, že by ste mali ‚zhodovať sa s poklopom‘, platí rovnako pre rybolov na ľade. Keď sú ryby v špecifickom režime kŕmenia, je to ako keby mali na očiach klapky. Akékoľvek jedlo iné ako to, čo chcú, je ignorované.

Nebojujte s tým. Experimentujte s návnadami a návnadami, kým sa nezhodíte s poklopom. Keď natrafíte na správnu návnadu, je to takmer ako mágia, keď sa ryby hrnú zo všetkých strán, aby ju zožrali.

Vybrať správnu návnadu nemusí byť žiadna fuška. Prečítajte si náš komplexný článok, v ktorom diskutujeme o najlepšia návnada pre rybolov na ľade a ako ich používať.

7. Zakryte otvor

Tento tip má menej spoločného s prilákaním rýb a je skôr o tom, aby ste ryby neodplašili. Otvorením diery v ľade sa do inak tmavého prostredia pod ním vyšle jasný lúč svetla.

Zdá sa, že bodový svetelný efekt otvorenej diery udrží ryby na uzde bez ohľadu na to, akú návnadu použijete. To platí najmä pre pstruhy v čistých, plytkých jazerách.

Stlmte svetlo z vašej diery pomocou vysúvacieho prístrešku, krytu diery alebo len naberte do diery trochu kaše, aby ste odstránili okraj.

8. Prineste nejaký blesk

Len málo vecí priťahuje ryby na vaše miesto tak, ako jasná, honosná lyžica na jugging. Medzi moje obľúbené patria Kastmasters a Swedish Pimples. Vlajúci pohyb vysiela okolo seba trblietavé svetlo ako zápasiaca nástražná rybka.

Keď jemné jigy a živá návnada zlyhajú, pridajte do svojej tašky trikov jasnú akciu jiggingovej lyžice.

Čítať  Rybolov surferov v južnej Kalifornii: 5 pláží, ktoré môžete vyskúšať

9. Hluk a vibrácie

Zvuk sa pod vodou nesie ďalej a rýchlejšie ako nad ľadom. Či už je to kŕdeľ nástražných rybiek, liahnuce sa larvy alebo kŕmiace sa basy, všetko pod vodou robí hluk. Upútajte pozornosť pridaním hluku a vibrácií do vašej návnady.

Návnady ako Northland Tackle’s Buckshot Minnow alebo Acme Google-Eye tungsten jig majú zabudované hrkálky, ktoré rezonujú ostré brnenia v okolitej vode. Tieto typy návnad sú z nejakého dôvodu obľúbené. Rozptýlené ryby zasahujú do nezvyčajného hluku z diaľky. Mnohokrát som v neživej vode prešiel na hrkajúcu lyžičku, len aby som chvíľu po tom, ako sa ozval hluk, zrazu objavila ryba.

10. Dvojité páperie pomocou dvoch tyčí

Jeden prút je dobrý, ale dva sú lepšie. Prilákať ryby a udržať ich záujem o to, čo ponúkate, môže znamenať dať im nejaké možnosti. Je to prístup jedna-dva údery, ktorý sa naozaj vypláca, keď sa ryby neviažu na konkrétnu návnadu.

Rád aktívne jugujem jeden prút so žiarivou farebnou lyžicou alebo Jigging Shad Rap a na druhom prúte používam jemnejšiu prezentáciu. Druhý prút je možné loviť v neďalekej diere pomocou malého návnadového prípravku alebo živej mienky. Pracujte s prípravkom, kým neuvidíte prichádzať ryby na vašom vyhľadávači rýb a prepnite na návnadový prút, aby ste napodobnili šialenstvo pri kŕmení.

Záverečné poznámky

Niektoré dni sa môže zdať, že nič nefunguje. Všetko, čo to môže vyžadovať, je trocha kreativity, kým nenájdete to, čo k vám ryby privádza. Neváhajte a vyskúšajte niektoré z týchto tipov, keď nabudúce zažijete náročný deň na ľade.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to